W najbliższy weekend temperatura powietrza w Gdyni może przekroczyć 30 stopni. Upalna pogoda wymaga szczególnej dbałości o zdrowie zarówno nasze i naszych najbliższych, jak i zwierząt. W związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzącej fali upałów, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się pilna narada z udziałem przedstawicieli kluczowych resortów oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców. Rząd postawił w stan gotowości m.in. Państwową Straż Pożarną, Policję, służby medyczne i wojewodów, którzy na bieżąco monitorują sytuację w regionach. Powstała również specjalna broszura informacyjna. Według prognoz najgorętsze dni mają przypaść na najbliższy weekend. Jednak w wielu miejscach Polski temperatura oscyluje niebezpiecznie wysoko już teraz. Również u nas. W najbliższych dniach temperatura w Gdyni może przekraczać 30°C, dlatego szczególnie ważne jest regularne picie wody. Podczas upałów organizm szybciej traci płyny, a odwodnienie może prowadzić do osłabienia, zawrotów głowy i zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Zdrowa osoba dorosła powinna wypijać zwykle około 1,5–2,5 litra wody dziennie, a w czasie upałów – co najmniej o litr więcej. Przy dużym wysiłku fizycznym zapotrzebowanie może być jeszcze wyższe. Najlepiej pić wodę małymi porcjami przez cały dzień, nie czekając na silne pragnienie – podkreśla wiceprezydent Gdyni Tomasz Augustyniak. Lekarze przypominają, że szczególnie narażone na skutki wysokich temperatur są dzieci, seniorzy, kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Wysokie temperatury stanowią dodatkowe obciążenie dla układu sercowo-naczyniowego, dlatego pacjenci kardiologiczni powinni szczególnie dbać o nawodnienie i unikać przebywania na słońcu w najgorętszych godzinach dnia – radzi kardiolog z Poradni Kardiologicznej Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, dr Władysława Dmochowska-Wróblewska. – Upały mogą sprzyjać spadkom ciśnienia, zaburzeniom rytmu serca oraz pogorszeniu samopoczucia. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące leki moczopędne, które zwiększają utratę płynów z organizmu. W przypadku wystąpienia duszności, zawrotów głowy lub kołatania serca warto skonsultować się z lekarzem. Podczas upałów warto się dodatkowo zabezpieczyć i pamiętać także o: unikaniu napojów zawierających kofeinę, zakładaniu lekkich, jasnych i przewiewnych ubrań, nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych, stosowaniu kremów z filtrem UV, ograniczeniu aktywności fizycznej w najgorętszych godzinach dnia, ograniczeniu przebywania na słońcu między godziną 11:00 a 18:00, zasłanianiu okien w ciągu dnia i wietrzeniu mieszkania wieczorem oraz w nocy, robieniu częstych przerw podczas podróży. Gdyńskie służby apelują o rozwagę podczas podczas wypoczynku i aktywności nad morzem (fot. Karol Stańczak)Podczas upalnych dni gdyńskie służby apelują o rozwagę podczas wypoczynku i aktywności nad morzem, kąpieliskami i w marinach. Osoby korzystające ze sportów wodnych powinny śledzić prognozy pogody i używać odpowiedniego sprzętu asekuracyjnego. Służby przypominają także o zasadach bezpieczeństwa, jak zadbać o siebie i bliskich w okresie upałów – zwłaszcza, że każdy będzie szukał miejsca wytchnienia, co może obniżyć czujność niektórych mieszkańców. Bezpieczeństwo nad wodą Kąpiel w wodzie, gdzie nie ma ratowników, może się okazać tragiczna w skutkach. Pamiętajmy, żeby na miejsce kąpieli wybierać miejsca strzeżone przez ratowników, które dają gwarancję bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Kąpiel w wodzie, której nie znamy, może się okazać bardzo niebezpieczna, dlatego tam, gdzie nie ma ratowników, nie wskakujmy z urwisk czy pomostów wprost do wody. Zwracajmy uwagę, czy dno zbiornika wodnego jest bezpieczne. Dzieci pod żadnym pozorem nie powinny przebywać w wodzie bez opieki osób dorosłych. Korzystając z przyjemności kąpieli pamiętajmy, aby nasze rzeczy pozostawione na brzegu były zawsze pod nadzorem – w ten sposób unikniemy przykrej niespodzianki i konieczności powrotu do domu w samym stroju plażowym, ponieważ nasze cenne przedmioty mogą skusić potencjalnego złodzieja – podkreśla asp. Marek Kobiałko z Zespołu Prasowo-Informacyjnego Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. Kolejnym miejscem, w którym niektórz szukają ulgi podczas letniej gorączki, jest Trójmiejski Park Krajobrazowy, do którego dostęp prowadzi z prawie każdej dzielnicy Gdyni. Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni apeluje o szczególną uwagę w lesie – wysokie temperatury i długotrwały brak opadów zwiększają ryzyko pożarów terenów leśnych oraz nieużytków. Zagrożenie pożarowe w lasach Gaszenie pożarów lasów, łąk, nieużytków czy torfowisk to jedno z największych wyzwań dla strażaków podczas upałów. Wysokie temperatury i susza sprawiają, że ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko, a dostęp do miejsca zdarzenia bywa utrudniony. Szczególnie wymagające są pożary torfowisk, które mogą tlić się pod powierzchnią przez długi czas. Jednocześnie w okresach upałów rośnie także liczba przegrzania klimatyzacji, pożarów budynków, zdarzeń drogowych oraz interwencji związanych z zasłabnięciami i udarami cieplnymi, co dodatkowo zwiększa obciążenie służb ratowniczych – podkreśla naczelnik Wydziału Planowania Operacyjnego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Paweł Przybyłowicz. Wiele osób znajdzie wytchnienie w rezerwacie „Kacze Łęgi" (fot. Dariusz Ożarowski)Lasy Państwowe, zachęcając do odwiedzania Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, także przyłączają się do apelu o to, by zmniejszyć ryzyko zaprószenia ognia – nie używać otwartego ognia w lasach i ich sąsiedztwie, nie wyrzucać niedopałków papierosów. Pozostawione w lesie butelki – szklane soczewki – mogą szybko doprowadzić do wzniecenia pożaru i stanowią zagrożenie dla środowiska. Dodatkowo, nadleśnictwo zwraca uwagę na kolejne istotne elementy podczas wypoczynku w lesie. Naturalna klimatyzacja w sercu Gdyni Lasy Trójmiejskie to jedno z najlepszych miejsc, by znaleźć wytchnienie podczas upałów. Dzięki naturalnemu zacienieniu i większej wilgotności powietrza jest tu wyraźnie chłodniej niż w centrum miasta, co sprzyja spacerom, bieganiu czy wycieczkom rowerowym. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach: zabrać ze sobą wodę, wybierać aktywność w chłodniejszych porach dnia, nie rozpalać ognia poza wyznaczonymi miejscami, zabierać wszystkie śmieci oraz zabezpieczyć się przed kleszczami. Dzięki temu wypoczynek w lesie będzie bezpieczny i komfortowy dla wszystkich – mówi specjalista Służby Leśnej Lasów Państwowych Michał Bronk. Pamiętajmy także o zwierzętach Podczas wysokich temperatur zwierzęta również są narażone na przegrzanie i odwodnienie. Właściciele powinni zapewnić im stały dostęp do świeżej wody, zacienionego i możliwie chłodnego miejsca odpoczynku. Nigdy nie wolno pozostawiać zwierząt w zamkniętych samochodach, nawet na kilka minut! Coraz więcej centrów handlowych, sklepów i restauracji oferuje miskę wody, jedzenie i zacienione miejsce. Część z tych miejsce ma wyraźne oznaczenie, że można wejść do środka ze zwierzęciem, dodatkowo oferując zimne menu, w tym psie sorbety – psiorbety.(grafika: mat. prasowe PSP) Numery alarmowe Kiedy podczas upałów jesteśmy świadkami sytuacji zagrożenia życia, groźnie wyglądającej sytuacji w lub na wodzie czy unoszący się dym na polanie – reagujmy. W takich sytuacjach należy skontaktować się ze służbami: 112 – Numer Alarmowy, 999 – Pogotowie Ratunkowe, 998 – Straż Pożarna, 997 – Policja, 601 100 100 – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR). Służby apelują o rozwagę i odpowiedzialne zachowanie. Odpowiednie przygotowanie oraz przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwolą bezpiecznie przetrwać nadchodzącą falę upałów. Opublikowano: 25.06.2026 13:12 Autor: Dorota Patzer (dorota.patzer@gdynia.pl) Zmodyfikowano: 25.06.2026 15:37 Zmodyfikował: Jakub Winiewski