Co nowego

Najlepszy wynik w historii lotniska za pierwszy kwartał roku!

Gdańskie lotnisko bije rekord za pierwszy trzy miesiące 2023 roku. Fot. Marek Dąbrowski/Ścieżki Mojego Świata

Gdańskie lotnisko bije rekord za pierwszy trzy miesiące 2023 roku. Fot. Marek Dąbrowski/Ścieżki Mojego Świata

1 030 976 pasażerów – dokładnie tylu pasażerów obsłużył Port Lotniczy Gdańsk od stycznia do marca 2023. To najlepszy wynik za pierwsze trzy miesiące roku w historii gdańskiego lotniska. Więcej było również operacji lotniczych i ładunków cargo, natomiast firma zanotowała zysk. 

Jak informuje Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, od stycznia do marca 2023 roku największe pomorskie lotnisko obsłużyło aż 1 030 976 pasażerów. Było ich o 63,7% więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku. Tegoroczny wynik jest też lepszy o 3% w porównaniu w rekordowym rokiem 2019. Władze lotniska wciąż liczą na pobicie rekordu sprzed pandemii, czyli przekroczenie 5,4 mln gości do końca 2023 roku. 

statystyki lotnisko Gdańsk. Fot. lotnisko Gdańsk

Gdańskie lotnisko podało imponujące statystyki za pierwszy kwartał 2023 roku. 

- Nadal jesteśmy w marszu po rekord z 2019 roku, kiedy obsłużyliśmy 5,4 miliona pasażerów – komentuje prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasz Kloskowski. - W naszych planach na ten rok przewidywaliśmy, że będzie mocniejsze odbicie. Jednak widzimy, że ruch lotniczy wokół nas trochę przysiadł. Sytuacja wokół, polityczna, w tym wojna i ekonomiczna, w tym inflacja, studzą nadzieje na bicie rekordów. Ale nadal naszym ambitnym celem jest pobicie rekordu z 2019 roku i mamy nadzieję, że odwiedzi nas więcej pasażerów – podkreślił Kloskowski.  

Ponad 3,5 miliona zł zysku 

W ciągu trzech miesięcy spółka zarządzająca gdańskim lotniskiem wypracowała 3 636 000 złotych zysku netto

- Po pierwszym kwartale mamy zysk na sprzedaży na poziomie prawie 2,5 miliona złotych i zysk netto na poziomie ponad 3,5 miliona. To jest bardzo dobry wynik jak na warunki ekonomiczne, jakie panują wokół nas. Na razie jednak, po trzech miesiącach roku, nie wyciągam daleko idących wniosków ani do co ruchu pasażerskiego ani co do sytuacji finansowej lotniska. Musimy poczekać na wyniki, jakie będą w połowie roku  – dodaje Tomasz Kloskowski. 

Imponujące statystyki gdańskiego lotniska 

W pierwszym kwartale 2023 roku na lotnisku w Gdańsku odbyło się 9 284 operacji startów i lądowań. To o więcej o 20,7% więcej niż w roku 2022 (styczeń-marzec). Największą część ruchu wykonały samoloty linii lotniczych Ryanair (40,8%) i Wizz Air (40,4%). Dokąd najchętniej lecieli pasażerowie? Najpopularniejsze połączenia z Gdańska były realizowane do Londynu (107 268 pasażerów), Oslo (85 501) i Sztokholmu (67 697). 

Gdańskie lotnisko bije rekord za pierwszy trzy miesiące 2023 roku. Fot. Marek Dąbrowski/Ścieżki Mojego Świata
W pierwszym kwartale br. gdańskie lotnisko obsłużyło historycznie największą liczbę podróznych. Fot. Marek Dąbrowski/Ścieżki Mojego Świata

W Porcie Lotniczym Gdańsk w ciągu trzech miesięcy 2023 roku obsłużono w sumie 2 490 ton towarów i poczty, czyli o 1,5% więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku. 

Liczba pasażerów w pierwszym kwartale roku 

Pasażerowie w poszczególnych miesiącach 2023 roku: 

  • Styczeń: 345 183, 
  • Luty: 315 804, 
  • Marzec: 369 989. 

Letnia siatka połączeń 

Z gdańskiego lotniska polecimy nie tylko do północnej i zachodniej Europy, ale również do południowej części kontynentu: 

Ryanair: Aarhus, Alicante, Barcelona-El Prat, Belfast, Billund, Bristol, Burgas, Chania/Kreta, Cork, Dublin, Edynburg, Goteborg, Hamburg, Kopenhaga, Korfu, Kraków, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Lublin,  Malaga, Malta, Manchester, Mediolan-Bergamo, Neapol, Newcastle, Oslo-Torp, Pafos, Paryż-Beauvais, Piza, Podgorica, Praga, Ryga, Rzym, Santorini, Sztokholm-Arlanda, Vaxjo, Wenecja, Wrocław, Zadar; 

Wizz Air: Aberdeen, Alesund, Barcelona El-Prat, Bergen, Burgas, Dortmund, Edynburg, Eindhoven, Goteborg, Hamburg, Haugesund, Heraklion/Kreta, Kolonia-Bonn, Kutaisi, Larnaka, Leeds-Bradford, Liverpool, Londyn-Luton, Malaga, Malmo, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais, Rejkiawik-Keflavik, Split, Stavanger, Sztokholm-Skavsta, Tirana, Tromso, Trondheim, Turku; 

LOT: Warszawa, Rzeszów, Zielona Góra 

KLM: Amsterdam, SAS: Kopenhaga, Lufthansa: Frankfurt, Monachium, Norwegian: Bergen, Oslo-Gardermoen, SWISS Zurych; Eurowings: Dusseldorf.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Zobacz także

Najnowsze