Co nowego

Naukowe inspiracje na Gdynia E(x)plory Week

Gdynia E(x)plory Week to wykłady, warsztaty, doświadczenia i eksperymenty // fot. Magdalena Czernek

Gdynia E(x)plory Week to wykłady, warsztaty, doświadczenia i eksperymenty // fot. Magdalena Czernek

Jak ugryźć dźwięk i czym jest parabola? Między innymi tego mogą się dowiedzieć uczestnicy Gdynia E(x)plory Week. To wielkie święto nauki i innowacji, które odbywa się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wczoraj wydarzenie oficjalnie się rozpoczęło. Doświadczać nauki i spotykać się z młodymi badaczami można do piątkowego popołudnia.

Gdynia E(x)plory Week promuje naukę i nowoczesne technologie. To święto naukowych pasjonatów i miłośników technologii. Składa się z: krajowego finału Konkursu Naukowego E(x)plory, Festiwalu Nauki i Technologii oraz VII Kongresu E(x)plory. To wydarzenie skierowane do uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz dla szkół ponadpodstawowych, studentów, nauczycieli, naukowców, rodzin i innowacyjnych firm.

– Gdynia E(x)plory Week wyróżnia się tym, że łączymy młodych innowatorów i tych bardziej doświadczonych naukowców. Zależy nam na tym, żeby doświadczenia i inspiracje się wymieniały, bo wierzymy, że powstanie z tego lepsza jakość. Przygotowaliśmy prezentacje młodych naukowców, którzy pokażą swoje projekty badawcze. Jest też wiele wykładów i warsztatów naukowych dla młodzieży szkolnej – mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.



To już 7. edycja wydarzenia. W środę, 24 października, odbyła się uroczysta gala otwarcia Gdynia E(x)plory Week. Poprowadził ją dziennikarz, historyk i nauczyciel – Jan Wróbel. Zaprezentowano tam założenia i program tej naukowej imprezy.

Program co roku się rozwija i coraz więcej młodych naukowców i innowacyjnych przedsiębiorców, ludzi ze sfery biznesu i nauki bierze udział w wydarzeniu – mówił podczas gali otwarcia Władysław Halbersztadt, prezes Fundacji Zaawansowanych Technologii

Podczas uroczystości przyznano także specjalną nagrodę Człowieka E(x)plory. To wyróżnienie dla osób lub instytucji, które w ramach swojej działalności dokonują nowatorskich przedsięwzięć. W tym roku nagrodę – za pionierstwo w działaniach - otrzymał senat Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jako pierwsza w Polsce uczelnia zdecydowała się przyjmować finalistów Konkursu Naukowego Explory w swoje progi. Będą oni mogli uczyć się na Wydziale Lekarskim. Nagrodę w imieniu uczelni odebrała prof. dr hab. Maria Dudziak, dziekan Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

fot. Magdalena Czernek

W środę odbyły się także pierwsze warsztaty i wykłady naukowe.

Wrażenia uczestników są entuzjastyczne. Wykłady są na naprawdę wysokim poziomie. Staramy się, żeby nasze propozycje były ciekawe – zaznacza Gogolińska.

Uczestnicy mogli posłuchać wykładu „Antybiotyki pod lupą”, który wygłosił Igor Kaczmarczyk. Opowiedział on o tym, jak odkryto antybiotyki i dlaczego w ostatnich latach wiele z nich traci swoją skuteczność. Swoją prelekcję „Oczy okiem optyka” przedstawił też dr Adam Czyżewski. Zaprezentował zagadnienia związane z widzeniem u zwierząt i ze zmianami ewolucyjnymi w narządzie wzroku zachodzącymi na przestrzeni milionów oraz funkcje oczu i ich główne parametry. Warsztaty przygotowała mgr Magda Aszer. Mówiła o „Ciśnieniu powietrza” i przeprowadziła zostanie seria doświadczeń związanych z ciśnieniem wywieranym przez powietrze. A mgr inż. Adam Zahler podczas warsztatów „Przewodniki i izolatory” przedstawił sposoby pomiaru parametrów prądu elektrycznego i pokaże, jak zbadać przewodnictwo różnych substancji i zbudować własne ogniwa oraz połączyć je w jedną baterię.
 
Czwartek upłynął pod znakiem fizyki i chemii. Młodzież spotkała się z twórcą „Uwaga! Naukowy Bełkot” – Dawidem Myśliwcem. Dowiedzieli się więcej o jego pasjach i działaniach, a także o tym, skąd wzięła się u niego miłość do nauki i pomysł na edukacyjny kanał na Youtubie. Można też było m.in.: wziąć udział w warsztacie dla wszystkich młodych, domowych konstruktorów i elektryków „Głośnik z rzeczy, które znajdziesz w domu”. A także w pokazie „Fizyka wokół nas” zorganizowanym przez Koło Naukowe Studentów Fizyki Politechniki Gdańskiej. Zaprezentowane zostały tam doświadczenia związane m.in. z termodynamiką, napięciem powierzchniowym, wykorzystanie suchego lodu, ciekłego azotu czy balonów.

Przez cały czas trwania tego naukowego święta, młodzież może odwiedzać stoiska naukowe przygotowane przez Centrum Nauki Experyment, Smart Lab, Wyższą Szkołę Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu, Uniwersytet Morski oraz Koło Naukowe Studentów Fizyki Politechniki Gdańskiej. Czeka tam wiele praktycznych doświadczeń i eksperymentów.

Mamy stanowisko z parabolą i stoiska związane z dźwiękiem. Nie uczymy wzorów, tylko za pomocą zabawy i ciekawostek pokazujemy, że nauka może być przystępna dla każdego – mówi Paweł Szyca z Centrum Nauki Experyment.

fot. Magdalena Czernek
 
W piątek, 26 października też nie zabraknie atrakcji. Podczas warsztatów Smart Lab „Mikro Świat”, będzie można obserwować piękno otaczającej nas materii. Odbędzie się również wykład prof. Bogusława Pranszke - „Nieważkość”. Opowie on o historii lotów kosmicznych, trudnościach związanych z podbojem kosmosu oraz warunkach życia w stanie nieważkości. Będzie także spotkanie z himalaistami – Arturem Małkiem i Maciejem Bedrejczukiem. Uczestniczyli oni w narodowej zimowej wyprawie na K2 2017/2018. Będzie to dyskusja sportowo-naukowa, którą poprowadzi dr Adam Sieradzki z Politechniki Wrocławskiej. Podczas spotkania goście zdradzą ciekawostki naukowo-technologiczne związane ze wspinaczką wysokogórską.
 
Również w piątek, od godz. 9.00 do godz. 12.00, będzie można obejrzeć prezentacje projektów młodych innowatorów, którzy rywalizują w Konkursie Naukowym E(x)plory. Uczestnicy stworzyli własne projekty naukowe. Przygotowywali je indywidualnie lub pracowali w zespole. Do finału zakwalifikowano 35 projekty naukowe wybrane spośród 160 konkursowych zgłoszeń z całej Polski. O zwycięstwo walczą autorzy m.in.: czytnika skali szarości dla niewidomych, rowerowego skanera jakości powietrza czy systemu bezpiecznej kąpieli dla osób starszych. Nagrody przyzna jury złożone z 20 uznanych ekspertów i autorytetów naukowych. Zwycięzcy nagród głównych otrzymają stypendia w wysokości 10 tysięcy, 7 tysięcy i 5 tysięcy złotych. Są też wyróżnienia w postaci udziału w najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży: Intel ISEF w Phoenix, Expo-Sciences International w Abu Dhabi oraz Infomatrix w Rumunii.

Tutaj pełny program wydarzenia.

VII Kongres E(x)plory Innowacje

Częścią Gdynia E(x)plory Week jest również kongres naukowy. Trwał dwa dni i zakończył się w czwartek, 25 października. Tematem przewodnim tegorocznej edycji był „Mentoring. Czy każdy uczeń potrzebuje mistrza?”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele biznesu, instytucji rządowych, jak również startupowcy, naukowcy i inwestorzy. Uczestnicy zastanawiali się m.in. nad tym, czym jest mentoring, komu jest potrzebny i kiedy powinniśmy pomyśleć o wsparciu mentorskim?

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 25.10.2018 15:10
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.10.2018 15:14
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze