Co nowego

Nowa spółka obsłuży fracht ze Szwecji do Gdyni i Gdańska

Regularne połączenia ze stałymi odpłynięciami dwa razy w tygodniu ze Szwecji i Polski mają ruszyć pod koniec roku//fot. Karolina Szypelt

Regularne połączenia ze stałymi odpłynięciami dwa razy w tygodniu ze Szwecji i Polski mają ruszyć pod koniec roku//fot. Karolina Szypelt

Dwoje nordyckich gigantów w branży gospodarki morskiej, Wallenius i Greencarrier, połączyło siły. Nowo powstała spółka Lakeway Link będzie obsługiwać porty w Gdyni i w Gdańsku na trasach między Södertälje i Västerås przez jezioro Mälar.


Działania te mają na celu ograniczenie ciężkiego transportu lądowego poprzez oferowanie rozszerzonego transportu wodnego. Dzięki nowym statkom Mälarmax, Lakeway Link zaoferuje bardziej zrównoważony regularny ruch typu roll-on/roll-off oraz transport ciężarowy między jeziorem Mälar a Polską. Pod koniec roku zostaną otwarte regularne połączenia ze stałymi odpłynięciami dwa razy w tygodniu ze Szwecji i Polski.
 
Oczekuje się, że połączenie zmniejszy ślad klimatyczny w porównaniu z tradycyjnym transportem samochodowym między regionem Mälar a kontynentem, i będzie alternatywą, której wcześniej nie było na rynku. Lakeway Link będzie obsługiwany nowym typem statku Mälarmax, który umożliwi połączenie Morza Bałtyckiego z płytkim, ale rozległym jeziorem Mälar i miastami takimi, jak Södertälje i Västerås.
 
Lakeway Link otworzy drogę wodną między ważnymi punktami logistycznymi w Europie. Wspólne wysiłki na rzecz zrównoważonych rozwiązań żeglugowych mają wzmocnić rozwój szwedzkiej żeglugi i polskich portów nad Bałtykiem, w tym Gdyni, zmniejszając jednocześnie ślad węglowy, jaki powstałby w przypadku kilkukrotnie dłuższego pod względem dystansu transportu drogowego.

Wallenius Lines to firma znana z opracowania koncepcji RoRo w latach 60. XX wieku, a jako inwestor w globalnej branży żeglugowej. Rodzinna grupa Greencarrier od ponad 40 lat specjalizuje się w zrównoważonych rozwiązaniach logistycznych.

  • ikonaOpublikowano: 08.05.2023 14:46
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.02.2024 09:43
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze