Co nowego

Nowe kasy na Wzgórzu i przystanek na Grabówku

Wizualizacja stacji SKM Gdynia Grabówek po przebudowie, fot. BPK Poznań

Wizualizacja stacji SKM Gdynia Grabówek po przebudowie, fot. BPK Poznań

Jeden z budynków nieopodal peronu SKM Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana zostanie zaadaptowany na kasę biletową. Szybka Kolej Miejska ogłosiła przetarg i poszukuje wykonawcy, który przystosuje obiekt do sprzedaży biletów, która obecnie odbywa się w tymczasowym kontenerze. Rozstrzygnięto też postępowanie na kompleksową przebudowę stacji na Grabówku. Za ponad 24,2 mln złotych wykona ją konsorcjum firm Roverpol i hiszpańskiego Rover Infraestructuras.


Podróżni, którzy korzystają ze stacji SKM Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana – czyli jednego z najpopularniejszych przystanków w Gdyni – wkrótce będą mogli kupować bilety kolejowe w nowych kasach. Spółka PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście chce je stworzyć w budynku, który znajduje się niedaleko tego przystanku, a konkretnie przy alei Zwycięstwa.

Obecnie sprzedaż biletów odbywa się w tymczasowym kontenerze obok budynku, w którym wcześniej mieściły się kasy biletowe, fot. Sławomir Okoń
Obecnie sprzedaż biletów odbywa się w tymczasowym kontenerze obok budynku, w którym wcześniej mieściły się kasy biletowe, fot. Sławomir Okoń

Przypomnijmy, że obecnie pasażerowie mogą kupić bilety SKM w kontenerze, który znajduje się obok budynku, gdzie wcześniej mieściły się kolejowe kasy. PKP SA planowała wyburzenie starszego obiektu, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. Remont pozwoli na uruchomienie stanowisk kasowych w nowym miejscu.

SKM czeka na oferty od potencjalnych wykonawców do 4 lutego. Przetarg dotyczy prac remontowo-adaptacyjnych oraz zakupu materiałów niezbędnych do prowadzenia kasy biletowej na Wzgórzu św. Maksymiliana. W tym celu nastąpi przekształcenie łącznie około 120 metrów kwadratowych pomieszczeń. Firma wyłoniona w drodze postępowania będzie musiała m.in. postawić nową ścianę oraz przygotować stanowiska obsługi klientów i wyposażyć je w meble, a także odpowiednio oznakować.

Stacja Grabówek za 24,2 mln złotych


To tylko jedna z kilku inwestycji realizowanych w Gdyni, nad którymi w ostatnim czasie pracuje spółka PKP SKM. Jednym z największych wyzwań, także pod względem finansowym, była planowana przebudowa stacji SKM Gdynia Grabówek. Wiemy, kto ją wykona. Najkorzystaniejszą ofertę złożyło polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Roverpol i Rover Infraestructuras.

Prace przy przebudowie przystanku będą kosztowały łącznie 24 218 000 złotych. Wykonawca zobowiązał się do 7-letniego okresu gwarancji i rękojmi. Cena przekroczyła pierwotnie zarezerwowaną na ten cel kwotę, ale spółka zdecydowała się zwiększyć środki na realizację tej inwestycji. Przebudowa ma potrwać około 11 miesięcy.

Porównanie istniejącej infrastruktury na przystanku SKM Gdynia-Grabówek z wizualizacją zmian, fot. Przemysław Kozłowski, BPK Poznań

Porównanie istniejącej infrastruktury na przystanku SKM Gdynia Grabówek z wizualizacją zmian, fot. Przemysław Kozłowski, BPK Poznań

Przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej na Grabówku zmieni swoje oblicze. Stary peron zyska nową, bezpieczną nawierzchnię z wiatą i wiatrołapami, które ochronią podróżnych przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zniknie stary budynek na peronie. Zastąpi go nowy obiekt z zapleczem technicznym i schludną poczekalnią dla pasażerów. Przebudowane zostaną wejścia na peron, które staną się bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Zakres prac obejmie też plac zlokalizowany przy obecnej pętli trolejbusowej.

Warto przypomnieć, że w najbliższym czasie odbędą się remonty innych przystanków SKM zlokalizowanych w Gdyni. Chodzi o stacje w Orłowie, Leszczynkach i (częściowo, wraz z modernizacją dworca SKM) Gdyni Głównej.

  • ikonaOpublikowano: 31.01.2022 07:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.02.2022 18:38
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze