Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Nowi mieszkańcy Akwarium Gdyńskiego – wysoko urodzeni

SkrzypłoczNie tak dawno wodę w Akwarium Gdyńskim zaczęły mącić mątwy i inni ciekawi nowi lokatorzy, a już do podwodnego ogrodu zoologicznego wprowadziły się kolejne nietuzinkowe okazy. Wśród nich są nawet arystokraci.

Niebieską krew, i to dosłownie, mają skrzypłocze. A to dlatego, że zamiast hemoglobiny jest w niej hemocyjanina. Krew tych zwierząt ma właściwości Brzytewnikibakteriobójcze, służy też do sprawdzania, czy sądy kosmiczne są pozbawione drobnoustrojów. Ale spokojnie! Ponieważ skrzypłoczy nie jest zbyt wiele i występują tylko w Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Ameryki Północnej i Środkowej oraz przy azjatyckich brzegach Pacyfiku, organizowane są „zbiórki krwi".  Krwiodawcy nie otrzymują czekolady, ale dzięki temu zwierzęta mogą też oddawać krew w przyszłości. Cobrzytewnik ciekawe skrzypłocze należą do gatunku, który w niezmienionym stanie przetrwał 350 milionów lat!

Wśród nowych mieszkańców są też brzytewniki, które swoją nazwę zawdzięczają ułożonym wzdłuż linii brzucha płytkom kostnym. W razie zagrożenia ustawiają się ostrą krawędzią w stronę intruza. Można powiedzieć, że są bardzo uważne i „patrzą pod nogi", ponieważ pływają pionowo, głową w dół. W naturalnym środowisku występują na niewielkich głębokościach w przybrzeżnych Spider Crabwodach Indopacyfiku, czyli tropikalnych wodach Oceanu Indyjskiego i zachodnio-środkowej części Pacyfiku.

Kolejni lokatorzy - spider craby - to prawdziwi wędrowcy. Zwierzęta przechadzają się po dnie Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego, a w sezonie migracyjnym potrafią przejść nawet ponad 150 km.

PrzydaczniaZupełnie osiadły tryb życia prowadzi przydacznia, której ubarwienie zależy od tego, jakiego koloru jednokomórkowe glony postanowią w niej zamieszkać. Małże potrafią wytwarzać perły, niestety bez wartości handlowej. Zamieszkuje rafy koralowe Oceanu Spokojnego i Indyjskiego oraz Morza Czerwonego.

  • ikonaOpublikowano: 23.04.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze