Od 1 października 2027 roku linie: Z, 171, 191, 193 i 288 obsługiwać będzie firma Relobus Transport Polska. Odpowiednią umowę w tej sprawie podpisał Hubert Kołodziejski, dyrektor ZKM w Gdyni oraz Tomasz Rochowicz, prezes zarządu Relobus Transport Polska. W ramach kontraktu nowy operator będzie obsługiwać linie: Z, 171, 191, 193 i 288, obejmujące swoimi trasami Gdynię i gminy: Żukowo, Szemud i Wejherowo oraz miasto Rumię. Umowa to ważny krok w kierunku utrzymania nowoczesnego i wysokiego standardu usług przewozowych na terenie Gdyni oraz gmin ościennych – mówi Rafał Geremek, wiceprezydent Gdyni. – Linie Z, 171, 191, 193 i 288 odgrywają ważną rolę w życiu i codziennych podróżach mieszkańców. Ich operatorem będzie doświadczona firma, świadcząca swoje usługi w przewozach regionalnych i miejskich w wielu innych polskich miastach. Nowy operator rozpocznie świadczenie usług przewozowych 1 października 2027 r. Umowę zawarto na dziewięć lat. Wspólne działania procentują – podkreśla Mariola Zmudzińska, burmistrz Gminy Żukowo. – Dzięki dobrej współpracy Gdyni z Żukowem od 1 października 2027 roku będziemy mieli fabrycznie nowy tabor na trasach przebiegających przez gminę Żukowo, których organizatorem jest ZKM Gdynia. To świetna informacja w kontekście bezpieczeństwa pasażerów, która pokazuje również, ile znaczy dialog i współpraca obu stron. To także wyraźny krok w kierunku dalszej poprawy funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w gminie Żukowo, który konsekwentnie od początku kadencji wdrażamy.Zapowiedzi tej współpracy są bardzo obiecujące, dlatego mamy nadzieję, że dzięki obecności nowego operatora jakość realizowanych w naszym mieście przewozów wejdzie na jeszcze wyższy poziom. Jest to też zgodne z obranym przez samorząd kierunkiem, ponieważ jako Rumia dążymy do rozszerzenia sieci linii autobusowych, co stopniowo już się dzieje – mówi Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi ds. inwestycji. Do realizacji przewozów operator skieruje 14 fabrycznie nowych autobusów niskopodłogowych: sześć standardowych (ok. 12-metrowych) oraz osiem przegubowych (ok. 18-metrowych). Planowana liczba wozokilometrów przewidzianych do wykonania w całym okresie obowiązywania umowy wynosi 9 557 200. Podpisanie tej umowy to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Gminy Wejherowo korzystających na co dzień z komunikacji publicznej. Cieszy nas, że na liniach obsługujących naszą gminę pojawią się nowoczesne, niskopodłogowe autobusy, które zapewnią większy komfort i dostępność podróży. Stabilna, dziewięcioletnia umowa daje również gwarancję ciągłości świadczenia usług na wysokim poziomie. Dziękujemy organizatorowi transportu za konsekwentne inwestowanie w rozwój komunikacji zbiorowej, która odgrywa ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców całego obszaru metropolitalnego – podkreśla Przemysław Kiedrowski, wójt gminy Wejherowo. Przyszły operator prowadzi obecnie rozmowy z producentami co do marek i modeli pojazdów, którymi już za rok będą jeździć pasażerowie. Niezawodność, bezpieczeństwo, ale również stosunek jakości do ceny – to kryteria, którymi Relobus Transport będzie się kierować przy ostatecznym wyborze pojazdów. Firma wróciła na Pomorze, przynosząc ze sobą ponad dwudziestoletnie doświadczenie – zaznacza Tomasz Rochowicz, prezes zarządu Relobus Transport Polska sp. z o.o. – Jakość świadczenia usług, najwyższe standardy, sprawdzone procedury, nowoczesne zarządzanie, a także know how to wartości, które chcemy przenieść do Gdyni. Razem ze mną jest zgrany zespół kierowców, dyspozytorów, mechaników i wsparcia administracyjnego. Wszystkich chętnych już dziś zapraszam: dołączcie do nas. Jestem przekonany, że to początek naszej wieloletniej współpracy. Opublikowano: 22.06.2026 12:00 Autor: Łukasz Kamasz (lukasz.kamasz@gdynia.pl)