Co nowego

O przeprowadzkach w Muzeum Emigracji

fot. materiały promocyjne Muzeum Emigracji w Gdyni

fot. materiały promocyjne Muzeum Emigracji w Gdyni

Od ostatniego dnia kwietnia do końca października Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na nową, czasową wystawę przy ul. Polskiej 1. „Przeprowadzki” - bo tak brzmi jej tytuł – opowiada o emocjach, których doświadczyć mogą najmłodsi w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania.



Zmianie miejsca zamieszkania zawsze towarzyszą silne emocje. Wie o tym każdy, kto choć raz się przeprowadzał. Często towarzyszy temu ekscytacja, ale bywa, że emocjonalnie jest to wyzwanie. Szczególnie dla najmłodszych. To właśnie emocjom doświadczanym przez dzieci w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania poświęcona jest wystawa „Przeprowadzki”, która wraz z końcem kwietnia zostanie otwarta w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Wernisaż nowej ekspozycji zaplanowano na sobotę, 30 kwietnia. Wystawa będzie czasowa – w placówce przy ul. Polskiej 1 dostępna będzie do końca października tego roku.

Bohaterami „Przeprowadzek” są Franek i Olena. Chłopiec z rodzicami przeprowadza się do nowego miejsca, natomiast dziewczynka pochodzi z Ukrainy, jednak mieszka z rodzicami w Polsce.
Zwiedzając wystawę poznajemy odpowiedzi na pytania, czym jest migracja i dlaczego ludzie migrują oraz uczymy się oswajać to, co nieznane. Dzięki przyjaźni Franka i Oleny możemy zobaczyć zmieniający się świat oczami dziecka. Tematyka ta jest istotna zwłaszcza teraz – w obliczu wojny w Ukrainie, która spowodowała, że wielu jej mieszkańców znalazło w Polsce nowy dom.

Wystawa stworzona z myślą o dzieciach w wieku od 6 do 12 lat, jednak zawiera wiele elementów, które będę również atrakcyjne dla młodszych odbiorców. W trakcie zwiedzania poznamy historię młodych bohaterów, przygotujemy się do wielkiej przeprowadzki, poćwiczymy oswajanie dziecięcych strachów, a także dowiemy się o migracjach zwierząt i rzeczy. W ramach ekspozycji będziemy mogli także wysłuchać specjalnie przygotowanego słuchowiska o migrującym Szakalu. O szczegółach przeczytać można na stronie www.polska1.pl.

Wejście na wystawę jest bezpłatne. „Przeprowadzki” dostępne będą w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Kuratorkami wystawy są Anna Posłuszna i Katarzyna Witt. Zespół merytoryczny tworzą Joanna Gojżewska, Marta Otrębska, Ludwika Radacka–Majek, Liliia Antoniuk. Za identyfikację wizualną i ilustracje odpowiada Acapulco StudioAgata Dudek, Małgorzata Nowak.

Ekspozycja powstała we współpracy ze sklepem IKEA, który użyczył muzeum meble. Po zakończeniu wystawy wejdą one w drugi obieg w tworzonym przez IKEA Circular Hubie. Partnerem „Przeprowadzek” jest również Storytel, dzięki któremu Franek i Olena otrzymali głos. Platforma przygotowała także bajkę o zwierzętach migrujących w wyniku zmian klimatycznych. Jak zostało wspomniane – jej fragment dostępny będzie do odsłuchania na wystawie. Natomiast całość dostępna będzie od 29 kwietnia na platformie Storytel. W powstanie „Przeprowadzek” zaangażowały się także fundacje Akcja Anima oraz Dajemy Dzieciom Siłę.

Patronatem honorowym wystawę objął Prezydent Miasta Gdyni – Wojciech Szczurek.

  • ikonaOpublikowano: 14.04.2022 11:33
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.04.2022 10:20
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Najnowsze