Co nowego

Odpalamy Millennium Docs Against Gravity #wGdyni

Gdyńska odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 15-24 maja, fot. materiały prasowe organizatora.

Gdyńska odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 15-24 maja, fot. materiały prasowe organizatora.

„Zobacz, czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie” – to hasło przewodnie 16. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, prezentującego najciekawsze dzieła kina dokumentalnego z całego świata. Gdyńska odsłona ogólnopolskiej imprezy to ponad 70 premier, spotkania z reżyserami i bohaterami, debaty, warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci i seniorów. W trakcie festiwalu poznamy także laureatów Grand Prix, czyli Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni. Wszystko to w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 15-24 maja. Bilety są już dostępne na stronie festiwalu i w kasach GCF-u.

Co roku festiwal Millennium Docs Against Gravity jednoczy tysiące fanów kina non-fiction z całej Polski. W tym roku festiwal zagości w aż sześciu miastach, w tym po raz czwarty w Gdyni.

Do Gdyni i Trójmiasta należą wszelkie rekordy. Podczas ubiegłorocznej edycji na festiwalowe filmy wybrało się tu o 63 procent więcej widzów niż rok wcześniej. To zachęca, by robić jeszcze więcej i jeszcze ciekawiej! I w tym roku zaprezentujemy kino dokumentalne najwyższej próby – filmy dające do myślenia, nakręcone w najnowszej technologii, które w niczym nie ustępują filmom fabularnym pod względem jakości zdjęć, montażu i dźwięku. Pokażemy premierowo w Gdyni najnowsze filmy rodzimej produkcji, które zdążyły już podbić prestiżowe festiwale międzynarodowe - jak choćby IDFA w Amsterdamie - gdzie zdobyły liczne nagrody, a w renomowanych mediach pojawiły się o nich entuzjastyczne recenzje - mówi Artur Liebhart, dyrektor festiwalu.



Filmy zostaną zaprezentowane w 13 sekcjach. 10 to znane z poprzednich edycji kategorie - Bohaterowie są wśród nas, Człowiek w kinie, Fetysze i kultura, Historie intymne, Klimat na zmiany, Między nami, Miejsca, Mistrzowie kina, Muza i wena, Oki doki. Pojawią się także 3 nowe sekcje - Science non-fiction, Moda Dla Ludzi i Czwarte Oko. Łącznie w programie gdyńskiej odsłony znajduje się ponad 70 tytułów, będących przeglądem najlepszych dokumentów filmowych świata z ostatniego roku. Większość z nich będzie miała na festiwalu polską premierę. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.

- Zatrzymajmy się na przystanku Millenium Docs Against Gravity, zatrzymajmy się w Gdyni i spróbujmy zastanowić się, czy nie odeszliśmy od świata za daleko. Czy to, za czym gonimy, jest tego warte. W ramach 16. edycji festiwalu zobaczymy ponad 70 filmów, z których trzynaście konkurować będzie o Nagrodę Prezydenta Gdyni. Liczę, że oko kamery pomoże nam dostrzec to, co w codziennym pędzie umyka. „Oderwać się” by spojrzeć z perspektywy. A zobaczymy tu dzieła najlepszych. Ale chyba nie może być inaczej. Gdyńska publiczność przyzwyczaiła się już do tego, że tu na wielkim ekranie ogląda się kino najwyższej próby – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Po pierwsze mistrzowie

Widzowie w Gdyni zobaczą najnowszy film nominowanego do Oscara, legendarnego reżysera „Wernera HerzogaHerzog/Gorbaczow” („Meeting Gorbachev”). Jego tematem jest spotkanie na szczycie mistrza kinematografii z Michaiłem Gorbaczowem, radzieckim przywódcą, nagrodzonym pokojową Nagrodą Nobla, i historia wydarzeń, które ukształtowały współczesna rzeczywistość geopolityczną. Z kolei Agnès Varda, wirtuozerka filmowych opowieści, laureatka honorowego Oscara, w „Varda według Agnès” („Varda by Agnès”) kieruje kamerę na siebie samą. Nie jest to jednak typowy filmowy autoportret. To raczej zbiór komentarzy Vardy do jej życia i pracy jako reżyserki, fotografki, instalatorki. Peter Jackson, reżyser nagrodzonego Oscarami „Władcy Pierścieni: Powrotu króla”, w swoim pierwszym filmie dokumentalnym „I młodzi pozostaną” („They Shall Not Grow Old”), prezentowanym na festiwalu w konkursie o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni, zgłębia mroczną historieę pierwszej wojny światowej. Przenosimy się do wydarzeń, który wstrzaąsnęły Europą początku XX w., za pośrednictwem archiwalnych materiałów wideo, odrestaurowanych dzięki współczesnym zabiegom techniki. W gdyńskim konkursie także obsypana nagrodami na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Sundance „Kraina miodu” („Honeyland”) Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova. To rozgrywająca się w Macedonii historia 55-letniej Hatidze, która z dala od wielkich miast wiedzie życie zgodnie z pradawnym rytmem koegzystencji człowieka z naturą.

Po drugie psychologia

W bogatym programie festiwalu nie zabraknie filmów, które zgłębiają charakter relacji międzyludzkich. „Magiczne życie V” („The Magic Life of V”) Tonislava Hristova (twórcy dobrze znanego widzom festiwalu dzięki filmowi „Dobry listonosz”. To intymny portret młodej kobiety Veery, która stara się zyskać pewność siebie, wcielając się w fantastyczne postaci. Prowadzi siebie i swojego niepełnosprawnego brata przez świat rozmaitych ról, tożsamości i magii, aby znaleźć odwagę i zmierzyć się z demonami przeszłości związanymi z ich ojcem. Przyjaźń jest tematem filmu „Transnistria” („Transnistra”) Anny Eborn - która przyjedzie do Gdyni spotkać się z widzami - o młodych ludziach mieszkających w Naddniestrzu. W ich relacjach odbija się skomplikowana przeszłość i teraźniejszość państwa, które ogłosiło niepodległość po upadku Związku Radzieckiego, ale do dziś pozostaje państwem nieuznawanym.

Po trzecie intymne historie i oczekiwane polskie filmy

W konkursie weźmie udział takż nagrodzony na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie „In TouchPawła Ziemilskiego. Film opowiada o mazurskiej wsi Stare Juchy, z której prawie jedna trzecia mieszkańców wyemigrowała do Islandii. To wzruszająca, intymna, uniwersalna opowieść o rodzinie, miłości i technologii, która w zmieniającym się świecie umożliwia kontakt między najbliższymi. Relacje rodzinne są także tematem „Jazdy obowiązkowej” („Compulsory Figures”) Ewy Kochańskiej, której film również znalazł się w konkursie. Jego bohaterami jest ukraińskie małżeństwo z trójką dzieci, które zdecydowało się zamieszkać w Polsce w nadziei na lepszą przyszłość. Szansą dla ich córki Julii jest wygrana w zawodach łyżwiarskich. W głównym konkursie festiwalu zostanie pokazany film Jolanty DylewskiejMarek Edelman... i była miłość w Getcie”. „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość?” Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie, nad którego scenariuszem współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny.

Po czwarte najnowsza historia Europy

Na festiwalu licznie reprezentowane są filmy dokumentalne odnoszące się do najnowszej historii Europy. Witalij Manski - będzie naszym gościem w Gdyni! - dobrze znany publiczności festiwalu z filmu „Pod opieką wiecznego słońca”, który zwyciężył 13. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. W prezentowanych w konkursie „Świadkach Putina”(„Putin’s Witnesses”) przedstawia historię dojścia do władzy rosyjskiego przywódcy. Zatrudniony przez rządową telewizję, która we współpracy ze sztabem wyborczym kreowała pozytywny wizerunek polityka, miał szansę z bliska pokazać moment politycznego przełomu w Rosji. O to, czy dziś można uczynić zadość sprawiedliwości wojnie w Bośni i Hercegowinie, która kosztowała życie około 100 tys. niewinnych ludzi, pytają Rob Miller i Henry Singer w „Procesie Ratko Mladicia” („The Trial of Ratko Mladić”). W filmie niespotykanie blisko możemy przyjrzeć się argumentom zarówno oskarżycieli, jak i obrońców wojskowego przywódcy. Reperkusje tej największej tragedii w Europie od czasów II wojny światowej, zgłębia kolejny gdyński gość: Nebojša Slijepčević w filmie „Serbka” („Srbenka”) o kulisach spektaklu przedstawiającego historię zamordowanej w 1991 roku w Chorwacji 12-letniej Serbki. Autorem przedstawienia, które wbiło kij w mrowisko konfliktu chorwacko-serbskiego, jest Oliver Frljić, znany w Polsce za sprawą głośnego spektaklu „Klątwa” wystawionego na scenach warszawskiego Teatru Powszechnego. 

Kto zdobędzie Grand Prix?

Tradycyjnie największe emocje wzbudza Grand Prix konkursu. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni i 15 tys. zł powalczy 13 filmów. Prezentujemy listę nominowanych.
  • Magiczne życie V" reż. Tonislav Hristov/Finlandia, Bułgaria, Dania/2019/87 min,
  • In Otuch", reż. Paweł Ziemilski/Polska, Islandia/2018/60 min,
  • Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?" reż. Mads Brügger/Dania, Norwegia, Szwecja, Belgia/2018/126 min.
  • Serbka", reż. Nebojša Slijepčević/Chorwacja/2018/72 min.
  • Świadkowie Putina", reż. Vitaly Mansky/Łotwa, Szwajcaria, Czechy/2018/107 min.
  • Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?" reż. /Włochy, Stany Zjednoczone, Francja/2018/123 min
  • Jazda obowiązkowa", reż. Ewa Kochańska/Polska/2018/72 min.
  • Marek Edelman ...i była miłość w getcie", reż. Jolanta Dylewska/Polska, Niemcy/2019/79 min
  • Transnistria", reż. Anna Eborn/Szwecja, Dania, Belgia/2018/93 min.
  • Niezwykła propozycja", reż. Jill Magid/Stany Zjednoczone/2018/85 min
  • Kraina miodu", reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska/Macedonia Północna/2018/87 min.
  • I młodzi pozostaną", reż. Peter Jackson/Wielka Brytania, Nowa Zelandia/2018/99 min.
  • Pogawędki o drzewach to zbrodnia", reż. Suhaib Gasmelbari/Francja, Sudan, Niemcy, Czad, Katar/2019/93 min.
W Gdyni wręczona zostanie również Nagroda Czytelników „Co Jest Grane 24”. Zwycięzcę plebiscytu wskażą widzowie festiwalu ze wszystkich sześciu miast.

Porozmawiajmy o współczesności

Festiwal to także spotkania z reżyserami, debaty i akademia dla dzieci i seniorów. Gdyńska publiczność będzie miała okazję spotkać się m.in. z Jaśminą Wójcik, autorki filmu o pracownikach warszawskiej fabryki Ursus („Symfonia Fabryki Ursus”), Ewą Podgórską, reżyserką filmu „Diagnosis”, czy Jackiem Wasilewskim, autorem filmu „Matka Boska. Polaków portret własny”.

Nie zabraknie debat na aktualne tematy. W bogatym programie m.in. dyskusje „Dlaczego warto być obywatelem Europy?”, „Czy uczciwa ekonomia jest dziś możliwa?” oraz rozmowa o architekturze po filmie „Duch Bauhasu”. Ponadto spotkania tematyczne z Maciejem Bandurem, tłumaczem książki „Mały Książę” na język kaszubski czy pszczelarzem Mieczysławem Białobrzeskim.

Organizatorzy przygotowali także bogatą ofertę warsztatów i ćwiczeń. W programie m.in. ćwiczenia z pamięci z Bartłomiejem Boralem, pierwszym w historii reprezentantem Polski na Mistrzostwach Świata Pamięci, warsztaty z rozmowy zwierząt i ludzi oraz warsztaty biegowe z Piotrem Suchenią, który jako pierwszy Polak zwyciężył w najzimniejszym maratonie na Ziemi na biegunie północnym.

Ofertę festiwalową uzupełni Akademia Dokumentalna, czyli program edukacyjny oparty na kinie non-fiction. Z kolei pokazy dla dzieci i seniorów odbędą się w sekcji Oki Doki.

Bilety już w sprzedaży!

- Bilety na festiwalowe pokazy kosztują od 12 do 18 zł. Sprzedaż pojedynczych biletów w cenie 18 zł odbywa się on-line na stronach www.mdag.pl oraz www.gcf.org.pl, a także w kasie Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego. Przy zakupie na miejscu minimum 5 biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 15 zł. Przy zakupie minimum 10 biletów cena jednego biletu spada do 12 zł – mówi Przemysław Rydzewski, koordynator gdyńskiej odsłony festiwalu.

W sprzedaży są również pakiety biletów 10+ i 5+. Prowadzi je wyłącznie kasa Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego. Nie ma możliwości rezerwacji biletów on-line na seanse festiwalowe. Wstęp na spotkania z autorami filmów jest bezpłatny.

Szczegółowy program projekcji i wydarzeń towarzyszących dostępny jest na stronach: mdag.pl w zakładce „Gdynia” oraz na gcf.org.pl w zakładce „kino studyjne”

Opisy filmów: Millennium Docs Against Gravity.

  • ikonaOpublikowano: 07.05.2019 13:22
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.05.2019 17:36
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Najnowsze