Czasowe zamknięcie ul. Wiczlińskiej – ważne informacje dla mieszkańców. Aktualizacja terminu
Co nowego

Odszedł kapitan żeglugi wielkiej Leszek Górecki

Żegnamy kpt. ż.w. Leszka Góreckiego (materiały prasowe Urzędu Morskiego w Gdyni)

Żegnamy kpt. ż.w. Leszka Góreckiego (materiały prasowe Urzędu Morskiego w Gdyni)

Z głębokim smutkiem środowisko morskie przyjęło wiadomość o śmierci kpt. ż.w. Leszka Góreckiego – człowieka, którego życie i działalność były nierozerwalnie związane z morzem, gospodarką morską oraz edukacją kolejnych pokoleń marynarzy. Miał ogromny wkład w rozwój polskiej administracji morskiej, a jego dorobek na trwałe zapisał się w historii Gdyni i polskiego wybrzeża.


Kapitan Leszek Górecki przez dziesięciolecia pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji związanych z gospodarką morską i żeglugą. W latach 1976-1982 kierował Urzędem Morskim w Gdyni. Był przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej dla Oficerów Polskiej Marynarki Handlowej przy Urzędzie Morskim w Gdyni oraz Morskiej Komisji Dyscyplinarnej dla oficerów i kapitanów Polskiej Marynarki Handlowej. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się również jako wykładowca Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Pracował także jako pilot pełnomorski.

Szczególne miejsce w jego działalności zajmowało środowisko kapitańskie. Był inicjatorem powstania Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni, którym przez wiele lat kierował, a następnie został jego honorowym przewodniczącym. Angażował się również w działania na rzecz zachowania morskiego dziedzictwa jako współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza” .

Dla wielu osób związanych z gospodarką morską pozostawał autorytetem, mentorem i świadkiem najważniejszych przemian zachodzących w polskiej żegludze. Do końca utrzymywał aktywny kontakt ze środowiskiem morskim. W 2025 roku uczestniczył w obchodach 105-lecia Urzędu Morskiego w Gdyni, dzieląc się wspomnieniami i doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami ludzi morza.

Kapitan Leszek Górecki pozostanie w pamięci jako wybitny człowiek morza, wychowawca wielu pokoleń marynarzy oraz osoba, która przez całe życie działała na rzecz rozwoju polskiej gospodarki morskiej i umacniania znaczenia Gdyni jako miasta silnie związanego z morzem.

Msza święta w intencji Zmarłego odbędzie się 25 czerwca o godz. 12:00 w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się tego samego dnia o godz. 13:30 na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 22.06.2026 13:56
  • ikona

    Autor: Zofia Marczak (zofia.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.06.2026 14:29
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Dylejko
ikona

Najnowsze