Co nowego

Ofensywa przeciw cyberprzemocy. Zgłoś projekt!

W 2015 roku Gdynia, jako pierwsze miasto w Polsce, przyjęła Gminny Program Przeciwdziałania Cyberprzemocy. Teraz ogłosiła konkurs skierowany do organizacji pozarządowych na projekty, które pomogą walczyć z tym zjawiskiem. O dotację na ten cel można ubiegać się do 17 sierpnia.


Na zadania, które będą przeciwdziałać cyberprzemocy, w ciągu trzech lat miasto wyda 100 tysięcy złotych (zaczynając od października br.). Najwyżej ocenione będą projekty:

- zwiększające świadomość zagrożeń cyberprzestrzeni wśród dzieci i młodzieży,
- popularyzujące wiedzę o zjawisku cyberprzemocy, formach reagowania na nią i możliwościach otrzymania pomocy.

 

Zgłoszenia do bieżącego konkursu należy składać w systemie www.witkac.pl. Jego rozstrzygnięcie nastąpi najpóźniej 31 sierpnia 2016 r. Szczegółowe informacje dostępne są w gdyńskim Biuletynie Informacji Publicznej: www.gdynia.pl/bip/konkursy/ofert/451_114650.html.

 

Cyberprzemoc (cyberbullying) to prześladowanie, zastraszanie, nękanie czy wyśmiewanie innych osób przy użyciu telefonu lub szeroko pojętego internetu (fora dyskusyjne, portale społecznościowe). To coraz częstsze zjawisko, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Ofiary cyberprzemocy często przez lata borykają się z traumą i krzywdą wyrządzaną im w „wirtualny" sposób. W skrajnych przypadkach dochodzi do okaleczeń, a nawet samobójstw.

 

Przeciętny polski nastolatek spędza na portalach społecznościowych nawet 4 godziny dziennie, a poziom agresji w internecie stale podnosi się. Dlatego coraz częściej słyszy się o działaniach edukacyjnych na temat praw i form pomocy ofiarom, ale także karach, które grożą za agresywne zachowania w sieci.

 

Gdynia już od kilku lat wspiera projekty, które informują i poszerzają świadomość na temat zjawisk cyberprzemocy i uzależnienia od Internetu - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. edukacji i zdrowia. W październiku minionego roku nasz samorząd, jako pierwszy w Polsce, przyjął „Gminny Program Przeciwdziałania Cyberprzemocy na lata 2015-2018". Wdrażanym rozwiązaniom towarzyszyła zakrojona na szeroką skalę kampania informacyjna, która szczególny nacisk kładła na formę i miejsca, w których może uzyskać pomoc - dodaje.

 

W ramach Programu w ciągu roku szkolnego realizowane były m.in. spotkania i warsztaty z uczniami, rodzicami i nauczycielami, badania i testy prowadzone przez specjalistów z Ośrodka Psychologiczno-Pedagogicznego RAZEM, czy spotkania i warsztaty dla dzieci i młodzieży w Centrum Nauki Experyment. Oprócz tego powstała platforma www.cyberprzemocgdynia.pl, na której można znaleźć informacje o warsztatach i spotkaniach i poznać samo zjawisko cyberprzemocy. Uruchomiona została także specjalna pomocowa infolinia mailowa: infolinia@cyberprzemocgdynia.pl, a wspólnie ze Stowarzyszeniem In gremio miasto zorganizowało „Gdyński Tydzień Walki z Cyberprzemocą".

 

Kolejne działania związane z realizacją założeń Gminnego Programu Przeciwdziałania Cyberprzemocy już w październiku.

ikona

Najnowsze