Co nowego

Ostatnie pożegnanie prof. Limona z transmisją online

Prof. Jerzy Limon przy Gdyńskim Centrum Filmowym // fot. Patryk Zaputowicz

Prof. Jerzy Limon przy Gdyńskim Centrum Filmowym // fot. Patryk Zaputowicz

3 marca odszedł prof. Jerzy Limon – gdynianin z wyboru, wybitny teatrolog, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, anglista, literaturoznawca, pisarz i tłumacz. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 marca. Dzięki transmisji online każdy będzie mógł wziąć udział w ostatnim pożegnaniu profesora.


Data pogrzebu Jerzego Limona jest nieprzypadkowa. 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, a teatr to coś, co szczególnie ukochał sobie zmarły profesor.

Uroczystości rozpocznie msza święta w intencji zmarłego, która odbędzie się w kościele św. Jana w Gdańsku o godzinie 11:00. Pochówek zaplanowano o godz. 14:00 na cmentarzu Komunalnym w Sopocie. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa w uroczystościach będzie mogła wziąć udział ograniczona liczba osób.

Jednak ci, którzy pragną uczcić pamięć o profesorze Limonie i chcą uczestniczyć w jego ostatnim pożegnaniu, będą mogli to zrobić za pośrednictwem transmisji online. Będzie ona dostępna w dniu pogrzebu na stronie internetowej TeatrSzekspirowski.pl/Pogrzeb.

fot. materiały prasowe Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku

Profesor Jerzy Limon zmarł w nocy z 2 na 3 marca w wieku 71 lat. Swoje życie poświęcił sztuce, kulturze i teatrowi. Fascynowały go dzieła Szekspira. Lubował się też w historii teatru elżbietańskiego, o którym napisał nawet doktorat. Jego największym marzeniem było, aby stworzyć podobną instytucję w Trójmieście. W ten sposób prof. Jerzy Limon doprowadził do budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który został otwarty w 2014 roku i którego był wieloletnim dyrektorem.

Jego starania i osiągnięcia doceniono na arenie międzynarodowej. W 2019 roku został laureatem Pragnell Shakespeare Award. To międzynarodowa nagroda, wręczana od 1990 roku, ufundowana przez słynnego jubilera George’a Pragnella ze Stratfordu nad Avonem. Jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym za wieloletnie osiągnięcia na rzecz popularyzacji dzieł szekspirowskich w obszarze teatru, krytyki, badań naukowych lub edukacji.
 
Prof. Jerzy Limon urodził się w Malborku, a dzieciństwo spędził w Sopocie. Jednak jako młody człowiek często odwiedzał Gdynię. Nasze miasto go przyciągało, a w końcu stało się jego miejscem na ziemi. W Gdyni mieszkał od ponad 20 lat.

Wieść o jego śmierci ze smutkiem przyjęło wielu gdynian, w tym prezydent Wojciech Szczurek czy wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała:
 
– Prof. Jerzy Limon był człowiekiem wszechstronnym, z ogromną wiedzą o kulturze i otaczającej nas rzeczywistości. Zawsze otwarty i konsekwentny w realizacji planów, a ponadto życzliwy i szczery. To wszystko sprawiło, że poważano go nie tylko w jego środowisku, ale również jako człowieka. Był dumnym gdynianinem. To zaszczyt, że mieliśmy takiego mieszkańca. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci – wspominał zmarłego Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. 

– Profesor Jerzy Limon był człowiekiem z ogromną charyzmą. Swoją codzienną pracą udowadniał, że rzeczy i plany z pozoru niemożliwe są w zasięgu ręki. Trzeba tylko działać odważnie, nie poddawać się i mieć pasję - tak jak Pan Profesor – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Jerzy Limon był profesorem nauk humanistycznych, kierownikiem Katedry Sztuk Scenicznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Zainicjował budowę i szefował Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu. Był członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, ZAiKS-u, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich czy Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1998 roku otrzymał specjalne wyróżnienie od prezydenta Gdyni. W 2000 roku Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki przyznało mu nagrodę za literacką twórczość własną i przekładową. Trzy lata później dostał nagrodę im. Wojciecha Bogusławskiego za Teatralną Książkę Roku 2002 za pracę „Między niebem a sceną. Przestrzeń i czas w teatrze”. W 2007 roku otrzymał nagrodę Jana Heweliusza w dziedzinie nauk humanistycznych za próby przywracania Gdańskowi tradycji szekspirowskich i osiągnięcia w zakresie teatrologii. W 2014 roku otrzymał Honorowy Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera za szczególne zasługi dla brytyjsko-polskich relacji kulturalnych. Rok później przyznano mu natomiast nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich za zrealizowanie idei Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

  • ikonaOpublikowano: 12.03.2021 07:00
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.03.2021 08:52
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze