Co nowego

Otwarcie sezonu żeglarskiego i odsłonięcie tablicy admirała Unruga

Uroczyste otwarcie sezonu w YACHT KLUBIE POLSKI GDYNIA(fot. Michał Puszczewicz)

Uroczyste otwarcie sezonu w YACHT KLUBIE POLSKI GDYNIA(fot. Michał Puszczewicz)

Maj obfity jest w różnego rodzaju wydarzenia. To czas licznych uroczystości państwowych, ale nie tylko - to także moment na rozpoczęcie morskich przygód. 3 maja, w YACHT KLUBIE POLSKI GDYNIA, uroczyście otwarto klubowy i pomorski sezon żeglarski. Ponadto odsłonięto tablicę upamiętniającą admirała Józefa Unruga.


Tablica upamiętniająca adm. Unruga (fot. Michał Puszczewicz)
Tablica upamiętniająca admirała Józefa Unruga (fot. Michał Puszczewicz)

Żeglarstwo jest nieodłącznym elementem Gdyni - to właśnie tutaj organizowane są liczne zawody i wydarzenia związane ze sportami wodnymi. Uroczysta inauguracja sezonu jest świetną okazją do rozmów i integracji całego środowiska związanego z żeglarstwem. W ramach tegorocznych uroczystości, podnesiono banderę w Marinie Yacht Park na flagsztoku żaglowca ,,Generał Zaruski” oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą admirała Józefa Unruga.

,,100 lat dla Polski”


YACHT KLUB POLSKI GDYNIA jest jednym z najstarszych i najbardziej zasłużonych klubów żeglarskich w Polsce. Stowarzyszenie oficjalnie powstało 10 grudnia 1924 r., a więc w tym roku przypada równo setna rocznica funkcjonowania. Początkowo siedziba mieściła się w Warszawie, lecz żeglarze założyli także Oddział Morski w Gdyni. Jednak dopiero po kilku latach, bo w 1928 r., gdyński oddział uzyskał samodzielność, wtedy na jego czele stanął Józef Unrug - dowódca floty w Gdyni. Przez kolejne lata dostrzegalny był istotny rozwój, który został przerwany przez wybuch II wojny światowej. Obecnie uznawany jest za jeden z najbardziej popularnych, a przy tym kształcących na najwyższym poziomie żeglarzy, yacht klub w Polsce.
- Jest to dla nas szczególna uroczystość - przyznał Marek Stawiszyński, komandor YACHT KLUBU POLSKI GDYNIA. - Chcemy ten jubileusz świętować przez cały 2024 rok.

Zasłużony dla Gdyni - admirał Józef Unrug

Admirał Józef Unrug (fot. mat. pras. Pomorski Związek Żeglarski)
Admirał Józef Unrug (fot. mat pras. Pomorski Związek Żeglarski)

Józef Unrug urodził się 7 października 1884 roku w Brandenburgu. Bez wątpienia, jest jednym z bohaterów polskiej Marynarki Wojennej. Od 1925 roku był dowódcą Floty w Gdyni, a 24 sierpnia 1939 roku został dowódcą Obrony Wybrzeża, którą kierował do 2 października. Po kapitulacji przebywał w obozach jenieckich, konsekwentnie odmawiając współpracy z Niemcami. Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji. Zmarł w nocy z 28 lutego na 1 marca 1973 r. w Domu Polskim w Lailly-en-Val koło Orleanu.
(źródło: Pomorski Związek Żeglarski)

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.05.2024 17:41
  • ikona

    Autor: Magdalena Starnawska (magdalena.starnawska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.05.2024 08:03
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Starnawska
ikona

Najnowsze