Co nowego

Plener pełen książek

Plener Literacki na bulwarze Nadmorskim zawsze przyciąga gdynian i turystów. to okazja, aby złowić ciekawe tytuły w promocyjnych cenach // fot. Magdalena Czernek

Plener Literacki na bulwarze Nadmorskim zawsze przyciąga gdynian i turystów. to okazja, aby złowić ciekawe tytuły w promocyjnych cenach // fot. Magdalena Czernek

Szum morza, słońce, plaża i dobra literatura. W Gdyni wystartowało święto książki. W piątek, 13 sierpnia na bulwarze Nadmorskim odbyło się oficjalne otwarcie Pleneru Literackiego. To trzy dni spotkań z twórcami i znanymi autorami, a także wyjątkowa okazja, aby złowić ciekawe tytuły w promocyjnych cenach. Nie zabranie też atrakcji dla dzieci i całych rodzin.


Plener Literacki to jeden ze stałych punktów w programie letnich wydarzeń organizowanych w Gdyni. Co roku przyciąga zarówno tych, którzy lubią czytać, jak i tych, którzy po książki sięgają tylko czasami. Wszystko dzięki wyjątkowej lokalizacji i atmosferze. To czas, kiedy naprawdę można zaczytać się nad morzem. Gdyńskie święto książki ruszyło w piątek, 13 sierpnia. Z plenerowej sceny na bulwarze Nadmorskim otworzył je prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Głos zabrała również przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska.

– Rozpoczyna się 10. Plener Literacki w Gdyni. W miejscu bardzo szczególnym – na bulwarze Nadmorskim, gdzie przechadzający się gdynianie i nasi goście korzystając z klimatu wakacyjnego, mogą odwiedzić stoiska wydawców i zaopatrzyć się w znakomite książki. Do tego wspaniałe spotkania z autorami. Myślę, że to wszystko daje atmosferę święta czytelnictwa, ale też okazję do tego, żeby każdy z nas uzupełnił swój księgozbiór na późniejsze, jesienne i zimowe wieczory w tej pięknej atmosferze, przy pięknej pogodzie i niezwykłym krajobrazie bulwaru Nadmorskiego – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Życzę Państwu, żebyście znaleźli książki, przy których czas będzie płynął inaczej. A dziękując za ten plener, chcę powiedzieć, że to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdej osoby, która  kocha książki – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
 

Wydarzenie łączy kiermasz książek z bogatym programem literackim. To szansa na to, żeby zapoznać się z aktualną ofertą wydawniczą. Na rozstawionych na bulwarze stoiskach można znaleźć zarówno nowości, jak i bestsellery. Wybór jest bogaty. Zadbało o to ponad 60 wystawców, którzy przygotowali również oferty specjalne w promocyjnych cenach.

– Mamy tu literaturę i dziecięcą, i sensacyjną, kryminały, komiksy, ale oczywiście też literaturę piękną. To wszystko jest tutaj prezentowane na bardzo szeroką skalę. To, co najciekawsze i najsympatyczniejsze, to możliwość spotkania z autorami książek. Mamy ponad 40 spotkań autorskich na scenie na bulwarze Nadmorskim w Gdyni oraz w Muszli. To grono bardzo znanych, popularnych autorów z różnych gatunków literackich tak, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Te spotkania zawsze są wyjątkowe, bo otoczenie i atmosfera są wyjątkowe. Autorzy siedzą na scenie właściwie u brzegu morza w związku z tym są dużo swobodniejsi niż na poważnych spotkaniach literackich – mówi Jacek Oryl, organizator Pleneru Literackiego w Gdyni.
 
Plener Literacki potrwa trzy dni. W piątek, 13 sierpnia będzie działać do godz. 19.00. W weekend można go odwiedzić w godz. 11.00-19.00. Wstęp wolny.
 

Spotkania z autorami


Już pierwszego dnia organizatorzy zafundowali uczestnikom wydarzenia szereg spotkań z polskimi literatami. Na początek swoje książki podpisywali: Kasia Keller, Kuba Sosnowski, Sylwia Bies, Anna Fiałkowska-Niewiadomska, prof. Jerzy Bralczyk, Przemek Staroń czy Thomas Arnold. Można było posłuchać rozmów m.in. z: Małgorzatą Starostą – wrocławianką, polonistką i etnolożką, autorką m.in. „Szczęśliwego losu” czy „Pruskich bab”. Gośćmi pleneru były też Paulina Mechło i Ola Geppert – autorki książek dla dzieci dotyczących treningu mózgu. Po południu zaplanowano jeszcze spotkanie z Pauliną Płatkowską, która opowiadała o swojej książce „Intryga pozamałżeńska”. 

W kolejnych dniach emocji będzie jeszcze więcej. Wtedy na scenie pleneru oraz w Muszli na placu Grunwaldzkim odbędą się spotkania m.in. z: prof. Jerzym Bralczykiem, Niną Majewską-Brown, Iwoną Kienzler, Rafałem Skąpskim, Mirosławem M. Bujką, Grzegorzem Piątkiem, Robertem Małeckim, Eustachym Rylskim, Romą Ligocką, Małgorzatą Oliwią Sobczak i Karoliną Głogowską, Michałem Cichym, Thomasem Arnoldem, Bartoszem Wielińskim, Izą Klementowską, Barbarą Kosmowską, Gabrielą Jatkowską, Jackiem Karczewskim, Vincentem V. Severskim, Radosławem Figurą, Ulą Ryciak czy Natalią Fiedorczuk.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej pleneru.
 
Podczas wydarzenia będzie można również dowiedzieć się więcej o Nagrodzie Literackiej Gdynia. Na wszystkich zainteresowanych będzie czekać kawiarnia, a w niej specjalne stoisko. Znajdą się tam publikacje dotychczasowych laureatów, a także tegorocznych nominowanych do tego wyróżnienia.

Kawiarnia Nagrody Literackiej Gdynia i dwa stojaki z książkami laureatów i nominowanych do NLG // fot. Magdalena Czernek
 

Atrakcje dla całej rodziny


Jak co roku zadbano także o wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. Organizatorzy wspólnie z Międzypokoleniowym Festiwalem Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki i Biblioteką Gdynia przygotowali specjalny program.

Na początek było rodzinne czytanie bajek – akcja Fundacji Miasta Słów. W piątek rodzice wraz z dziećmi mogli posłuchać bajek, które czytają wolontariusze fundacji.

Biblioteka Gdynia zaprasza na stoisko nr 16. Każdego dnia od godz. 12.00 do godz. 14.00 najmłodsi mogą wziąć tam udział w warsztatach robienia zakładek do książek z fantazyjnym, kolorowym chwostem. Z kolei między godz. 14.00 a 16.00 będzie na nich czekać biblioteczna fotobudka. To szansa na zrobienie czytelniczego selfie. Natomiast od godz. 16.00 do godz.18.00 będzie działać literackie koło fortuny. To zabawa, w której będzie można sprawdzić swoją wiedzę i wygrać nagrodę.

W ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki przygotowano warsztaty i spotkania z autorami literatury dziecięcej. W piątek, 13 sierpnia o godz. 18.00 odbędą się warsztaty wokół powieści „Malamander” i „Gargantis” – dla dzieci od 8. roku życia. W sobotę o godz.  11.00 zaplanowano spotkanie z Moniką Milewską na temat książki „Skok przez Bałtyk”. Godzinę później odbędzie się rozmowa z Rafałem Jankowskim, który opowie o tajemnicach Bałtyku. Ostatniego dnia pleneru najmłodsi będą mogli posłuchać historii z dreszczykiem w tle. A wszystko podczas spotkania z Marcinem Szczygielskim. Natomiast o godz. 12.00 odbędzie się zabawa artystyczna z Karoliną Grabarczyk i Niką Jaworowską-Duchlińską wokół książki „Letni koncert” – dla dzieci powyżej 6 lat.

Letni Plener Literacki organizują: Fundacja Historia i Kultura oraz miasto Gdynia. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest spółka Targi Książki – organizator Warszawskich Targów Książki.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.08.2021 16:03
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.08.2021 16:26
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze