Co nowego

Po sesji Rady Miasta

W środę 31 sierpnia, odbyła się XXIII Sesja Rady Miasta, podczas której podjęto 37 uchwał, w tym: zawarcie umowy o współpracy z chińskim miastem Zhuhai, przystąpienie Gdyni do programu Memtrain i projektu dotyczącego rozwoju systemów gospodarowania wodami opadowymi. Podjęto również uchwały w sprawach:


Ustalenia kwoty kalkulacyjnej przypadającej na jednego mieszkańca.
Ustala się kwotę kalkulacyjną w wysokości 9,20 zł przypadającą na jednego mieszkańca dzielnicy w celu ustalenia wysokości środków finansowych na działalność dzielnic w roku budżetowym 2017.


Przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Kamienna Góra w Gdyni, rejon ulic H. Sienkiewicza oraz W. Stwosza.
W strefie miejskiej przewidywana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i małe domy mieszkalne. Obszar objęty planem położony jest w granicach pasa ochronnego brzegu morskiego.


Zmiany uchwały nr XXII/529/16 Rady Miasta Gdyni z dnia 22 czerwca 2016 r. w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe osób i bagażu środkami miejskiej komunikacji zbiorowej oraz zasad taryfowych.
Ze zmianami taryfowymi można się zapoznać pod adresem www.zkmgdynia.pl


Zmiany porozumienia zawartego w dniu 9 lutego 2004 roku pomiędzy Prezydentem Miasta Gdyni a Burmistrzem Miasta Redy o realizacji zadań w zakresie lokalnego transportu zbiorowego na obszarze gminy Reda.
Planowane jest uruchomienie nowych połączeń na trasie Rumia - Reda w kierunku Aquaparku, które nie zostały objęte dotychczasowym porozumieniem, które jest niezbędne, by uwzględnić zmiany. Zostaną podjęte następujące działania: w celu wspólnej organizacji i wykonywania komunikacji miejskiej w ramach lokalnego transportu zbiorowego na obszarze gminy Reda na liniach komunikacyjnych:
- J na trasie Rumia - Reda - Wejherowo
- 84 na trasie Rumia - Reda
- 87 na trasie Rumia - Reda
Ceny biletów jednorazowych i okresowych za przewozy osób na liniach wymienionych
wyżej, odbywających się na terenie Redy, pozostają w kompetencji Rady Miasta Rumi.


Zawarcia umowy o współpracy na zasadzie miast zaprzyjaźnionych pomiędzy miastem Gdynia i miastem Zhuhai (Chińska Republika Ludowa).
Miasta Zhuhai w Chinach oraz Gdynia wyraziły chęć zawarcia umowy o współpracy na zasadzie miast zaprzyjaźnionych na okres pięciu lat. Współpraca ta miałaby przebiegać głównie na polu gospodarki, przedsiębiorczości, nauki i technologii, promocji biznesu, planowania przestrzennego. Opierałaby się również na wymianie doświadczeń i współpracy w dziedzinach kultury, edukacji, turystyki, sportu, ochrony zdrowia i środowiska.

Przystąpienia Gminy Miasta Gdyni do projektu partnerskiego pn. „MEMTRAIN: Memory Training for Older Adults (55+) Linking Physical Exercise and Brain Training to Promote Healthy Ageing" dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2014-2020 Erasmus +, Akcja 2 Partnerstwa strategiczne w dziedzinie kształcenia, szkolenia i młodzieży.
Celem projektu jest wymiana wiedzy i doświadczenia międzynarodowych partnerów w zakresie treningu mentalnego oraz aktywności fizycznej osób po 55 roku życia, czego rezultatem będzie opracowanie programu treningowego. Program będzie testowany w każdym kraju partnerskim podczas 10-tygodniowych warsztatów dla seniorów, w czasie których przeprowadzone zostanie badanie na temat korzyści połączenia treningu mentalnego z fizycznym, w celu promocji zdrowego starzenia się. Projekt „MEMTRAIN: Memory Training for Older Adults (55+) Linking Physical Exercise and Brain Trainig to Promote Healthy Ageing" będzie realizowany przez Gdyńskie Centrum Sportu.

Projektu pod nazwą: „Rozwój systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni".
Planowane działania dotyczą ujmowania wody opadowej, jej podczyszczania, retencjonowania, a także odprowadzania siecią kanalizacji deszczowej do gruntu lub do wód powierzchniowych oraz wykorzystania na miejscu (w obszarze danej zlewni). Projekt jest kontynuacją działań w zakresie kompleksowej budowy i przebudowy systemu gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi na terenie Gdyni, w celu zapobiegania występowaniu lokalnych podtopień i powodzi w zlewniach cieków i kolektorów deszczowych oraz zachowania dobrej jakości wód powierzchniowych, w tym wód przybrzeżnych Zatoki Gdańskiej.
Projektu obejmuje:
- budowę lub przebudowę sieci kanalizacji deszczowej o łącznej długości ok. 5 km, która umożliwi bądź usprawni odbiór wód opadowych z powierzchni chodników i ulic zlokalizowanych w trzech dzielnicach Gdyni: Śródmieście, Chylonia i Demptowo;
- budowę dwóch obiektów zatrzymujących wody opadowe i roztopowe celem opóźnienia odpływu oraz wykorzystania na cele użytkowe o łącznej pojemności ok. 1,7 tys. m3 (zbiornik retencyjny na dopływie Potoku Demptowskiego oraz podziemny zbiornik na kanale deszczowym w pasie drogowym ul. Komierowskiego);
- wyposażenie budowanych elementów systemu odprowadzania wód opadowych w urządzenia podczyszczające w celu redukcji zanieczyszczeń w wodach opadowych i roztopowych odprowadzanych do odbiorników;
- przebudowę dwóch asfaltowych boisk szkolnych przy ul. Wolności polegającą na likwidacji
powierzchni uszczelnionych i zastąpienie ich przepuszczalną nawierzchnią.


Z projektami wszystkich uchwał można się zapoznać pod adresem: http://www.gdynia.pl/wladze/rada/8588_115194.html

ikona

Najnowsze