Co nowego

Pora na Beethovena

Inauguracyjny koncert festiwalu Gdynia Classica Nova Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz w Teatrze Miejskim. Fot. Tomek Kamiński

Inauguracyjny koncert festiwalu Gdynia Classica Nova Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz w Teatrze Miejskim. Fot. Tomek Kamiński

W sobotę ruszyła 23. edycja Gdynia Classica Nova. W tym roku poświęcona jest jednemu z trzech klasyków wiedeńskich Ludwigowi van Beethovenowi. Festiwal rozpoczął się od koncertu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz w Teatrze Miejskim.

Przed oficjalną inauguracją festiwalu, w wiedeński nastrój wprowadzał klientów Centrum Riviera zespół Cuarteto Re!Tango. To sprawdzona od kilku lat formuła Gdynia Classica Nova, że koncertom odbywającym się w salach koncertowych towarzyszą występy w przestrzeni publicznej.

Występ zespołu Cuarteto Re!Tango w Centrum Riviera. Fot. Tomek Kamiński

W imieniu Miasta Gdyni publiczność zgromadzoną w Teatrze Miejskim przywitała o 17.00 Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska. Po części oficjalnej widzowie mogli już rozpłynąć się w dźwiękach płynących ze sceny.

Otwarcie festiwalu Gdynia Classica Nova w Teatrze Muzycznym. Na scenie publiczność wita w imieniu Miasta Gdyni Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska. Fot. Tomek Kamiński

Ucztę melomanów rozpoczęła Sonata Księżycowa, czyli Sonata cis-moll op. 27 nr 2, którą 30-letni kompozytor zadedykował swojej ukochanej i uczennicy, hrabinie Giulietcie Guicciardi. Sam Beethoven nazwał swój utwór po włosku „Sonata quasi una fantasia” („Sonata na kształt fantazji”), ale przyjęła się nazwa nadana przez poetę i krytyka muzycznego Ludwiga Rellstaba.
Później przyszła pora na Wielką fugę B-dur op. 133 Beethovena i Kwartet smyczkowy nr 12 F-dur op. 96 Amerykański Antonína Dvořáka.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus

Założoną w 1968 roku w Poznaniu przez Agnieszkę Duczmal orkiestrę gazeta „Gazette” z Montrealu określiła jako „jeden z najwspanialszych zespołów naszych czasów”, a londyński „The Independent” napisał o niej: „Zespół należy do najlepszych światowych orkiestr tego typu, posiada wyjątkowe brzmienie, wspaniałe legato i niezrównanego dyrygenta.”

Początkowo orkiestra działała pod patronatem Jeunesses Musicales, a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę w 1976 roku Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.
W 2014 roku Orkiestra otrzymała status Instytucji Kultury współprowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i Polskie Radio S.A. w Warszawie, a w 2018 roku do współprowadzących dołączyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od 2009 roku drugim dyrygentem Orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz; ów kobiecy duet dyrygencki czyni zespół ewenementem na skalę światową.

Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod batutą Anny Duczmal-Mróz w Teatrze Miejskim. Fot. Tomek Kamiński

W Gdyni orkiestra wystąpiła pod batutą Anny Duczmal-Mróz, która rozpoczęła edukację muzyczną jako skrzypaczka. Jej talent dyrygencki objawił się podczas próby orkiestry studenckiej Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze (studiowała w klasie skrzypiec prof. Krzysztofa Węgrzyna) prowadzonej przez Eiji Oue, podczas której maestro zaproponował ochotnikom spróbowanie przejęcia pałeczki dyrygenckiej. Ów „konkurs” wygrała Anna Duczmal-Mróz, której prof. Oue zaproponował studia dyrygenckie, które odbyła w jego klasie w latach 2001–2004. Ukończyła je z wyróżnieniem, prowadząc swój koncert dyplomowy z orkiestrą NDR-Radiophilharmonie w Hanowerze.

Kolejna odsłona beethovenowskiej Gdynia Classica Nova już dziś o 17.00, również w Teatrze Miejskim w Gdyni. Festiwal potrwa do 17 października.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 04.10.2020 06:50
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.10.2020 14:51
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Zobacz także

Najnowsze