Co nowego

„Potop” Salci Hałas nominowany do nagrody Wiatr od Morza

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Wzgórze Orlicz-Dreszera w Gdyni, zwane popularnie Pekinem, w ubiegłym roku zostało bohaterem pomatu. Stało się to za sprawą Salci Hałas, która uwieczniła ten rejon miasta na kartach książki „Potop. Poemat przewlekły o końcu świata”. Teraz dzieło ma szanse na zdobycie Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza”. Jej laureatów poznamy podczas uroczystej gali, 23 października.

Książka Salci Hałas została zainspirowana historiami i postaciami mieszkańców osiedla Pekin na Leszczynkach. Autorka, osobiście mieszkająca na pobliskim Grabówku, zainteresowała się tą częścią miasta podczas… codziennych spacerów z psem. Zwrócenie uwagi na Wzgórze Orlicz-Dreszera przekuło się w zaangażowanie w projekt „Gdynia-ReAktywacja” oraz przygotowanie spektaklu z Teatrem Gdynia Główna. Jednoaktówka „W dzień końca świata” przekuła się natomiast w „Potop”, który w 2019 roku ukazał się nakładem Grupy Wydawniczej Foksal. To brawurowo napisany prozą, poemat przewlekły o końcu świata. Realizm magiczny z polskich faweli. To historia trzech kobiet, które wiedzą więcej. Nie starają się zapobiec rozpadaniu się świata, a skupiają się na tym, co bliżej. To druga książka w karierze Salci Hałas. Autorka otrzymała za nią nominację do Literackiej Nagrody Nike. Z kolei wcześniej – za swój debiut „Pieczeń dla amfy” – została nagrodzona Nagrodą Literacką Gdynia (w 2017 roku) w kategorii proza.

„Potop” powalczy o nagrodę „Wiatr od Morza” w kategorii Literacka Książka Roku. Do wyróżnienia nominowani zostali również Bogdan Jeremin i jego „Zapach porcelany” (Wydawnictwo Bernardinum 2019) oraz Izabela Morska, autorka „Znikania” (Wydawnictwo Znak 2019).

Nagroda przyznana zostanie również w kategorii Pomorska Książka Roku. Tu o wyróżnienie powalczą: „Historia Kaszubów w dziejach Pomorza”, tomy III-V autorstwa Józefa Borzyszkowskiego i Cezarego Obracht-Prondzyńskiego (Instytut Kaszubski 2019), „Lekcja anatomii u Hansa Memlinka” Jerzego Jankaua (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 2019), „Miasta skoszarowane. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945” Jana Daniluka (Muzeum Gdańska 2019) oraz „Żelewscy w cieniu von dem Bacha” Andrzeja Janusza (Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy 2019).

Książki nominowane do Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od Morza" 2020 // fot. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Książki nominowane do Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od Morza" 2020 // fot. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Nominowanych wyłoniono z niemal 290 pozycji zgłoszonych do konkursu. Wszystkie książki wydane zostały napisane przez pomorskich twórców lub wydane na Pomorzu.

Laureatów w obu kategoriach poznamy podczas uroczystej gali. Odbędzie się ona 23 października w Centrum Świętego Jana w Gdańsku. Podczas uroczystości wręczone zostaną także dwa specjalne wyróżnienia. Kaszubska Nagroda Literacka przyznawana jest za szczególne dokonania literackie w języku kaszubskim i tłumaczenia na język kaszubski. Z kolei wyróżnienie za całokształt pracy literackiej otrzymują wybitni literaci, których dzieła na przestrzeni lat wyróżniały się niezwykłą wartością intelektualną i artystyczną, a także oddziaływaniem w skali kraju i znaczeniem dla regionu. W przypadku tej nagrody brane są pod uwagę również dokonania w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

Przyznanie nominacji, a także samych nagród, leży w rękach jury Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza”, która obraduje w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, Bożena Orczykowska, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz Władysław Zawistowski. Fundatorem nagrody jest samorząd województwa pomorskiego.

  • ikonaOpublikowano: 11.09.2020 14:01
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.09.2020 14:25
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze