Co nowego

Rok 2018. Działo się #wGdyni!

Za nami rok pełen wrażeń #wGdyni

Za nami rok pełen wrażeń #wGdyni

To był rok! To najkrótsze stwierdzenie, którym możemy podsumować mijające 12 miesięcy. W Gdyni gościły wielkie imprezy, otwierały się ciekawe inwestycje i rozwijały się te sektory życia miasta, których sprawne działanie odczuwamy na co dzień. Zapraszamy na podsumowanie roku 2018!

Od stycznia w Gdyni działo się wiele – mijający rok przyniósł dużo pomyślnie zakończonych projektów, sporych sukcesów i niebagatelnych pomysłów, które zadbają o lepsze jutro.

Zerkamy do kalendarza i podsumowujemy rok 2018, wspominając kluczowe dla miasta wydarzenia z ostatnich 12 miesięcy, z uwzględnieniem ich podziału na kilka najważniejszych sekcji.

INWESTYCJE



Zaczynamy od tego, co namacalne – inwestycji. Bacznie obserwują je wszyscy mieszkańcy, bo to dzięki nim bezpośrednio zmienia się nasze otoczenie, powstają nowe możliwości i przestrzenie. Nowe obiekty i infrastruktura powstaje tak, aby pokryć w jak największym stopniu potrzeby gdynian.

  • Na początku roku – milowy krok na budowie rządowego „Mieszkania Plus” w Kaczych Bukach. Tradycyjna wiecha to znak, że w styczniu na placu budowy osiągnięto stan surowy w pierwszym budynku. Pod koniec 2018 roku 172 nowe mieszkania są już niemal gotowe do odbioru, a jeszcze w listopadzie zakończył się oficjalny nabór wniosków do programu. Trwa ich weryfikacja.




  • Inwestując, pamiętamy też o… kotach. Szczególnie tych bezdomnych. Nowy pawilon w gdyńskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo” liczy 105 metrów kwadratowych powierzchni i w całości jest przeznaczony dla kotów. Pomieści nawet 180 bezdomnych czworonogów. Koszt inwestycji wyniósł blisko 1 mln złotych i został sfinansowany z budżetu miasta. Uroczyste otwarcie odbyło się w marcu.



  • W tym samym miesiącu poznaliśmy też firmę, która buduje nowe buspasy na ulicy Morskiej. Pasy zarezerwowane wyłącznie dla autobusów usprawnią ich ruch w mieście. Pięć odcinków (trzy w kierunku centrum i dwa w stronę Rumi) o łącznej długości ok. 1,3 km buduje Eurovia Polska SA. Prace jeszcze trwają, planowany termin ich zakończenia to luty 2019 roku.


  • Prace przy budowie Pomnika Polski Morskiej rozpoczęły się w kwietniu, a już jesienią oddano do użytku nowy monument wraz z elementami jego otoczenia.


  • Wraz z końcem kwietnia – koniec pierwszego etapu. Rewitalizacja osiedla Zamenhofa – Opata Hackiego osiągnęła symboliczny półmetek. Pierwsza faza polegała na zbudowaniu sieci kanalizacji deszczowej ze zbiornikiem retencyjnym oraz odtworzeniu nawierzchni ulic Komierowskiego i Opata Hackiego. Koszt dotychczasowych prac rewitalizacyjnych w rejonie ulic Opata Hackiego – Zamenhofa na Chyloni to ponad 18 milionów złotych.
Rewitalizacja ZOH

  • Środki z miejskiego budżetu wspomagają też inwestycje w bezpieczeństwo. W maju wmurowaliśmy akt erekcyjny na budowie nowego komisariatu policji w Chwarznie-Wiczlinie. Zgodnie z założeniami, funkcjonariusze z istniejącego komisariatu przy ulicy Chwarznieńskiej na Witominie przeniosą się do nowej siedziby najpóźniej pod koniec 2019 roku. Całość prac będzie kosztować ponad 9 milionów złotych.


  • W lipcu ruszył pierwszy etap przebudowy Kamiennej Góry. Powstanie nowa zadaszona scena, na której będą odbywały się koncerty muzyki promenadowej, winda, która połączy górny i środkowy taras parku oraz publiczna toaleta. Górny taras zyska również nową nawierzchnię. Prace mają się zakończyć w marcu przyszłego roku.


  • Ponad 200 osób uczestniczyło w oficjalnym otwarciu nowej drogi prowadzącej na plażę w Babich Dołach. To 900-metrowy przemarsz z ulicy Ikara aż do nowej pętli autobusowej zlokalizowanej przy ul. Zielonej. Od lipca mieszkańcy oraz turyści mogą dojechać dużo bliżej morza. Nowa pętla autobusowa znajduje się na końcu ulicy Zielonej, zaraz przy wejściu na plażę. Natomiast odwiedzający Babie Doły samochodem mogą zostawić pojazd na parkingu oddalonym o niespełna 100 metrów od piasku.


  • Zakończyła się duża inwestycja drogowa - przebudowa skrzyżowania ulic 10 Lutego, Podjazd i Dworcowej. Zmiany nie tylko przyczynią się do usprawnienia ruchu drogowego na tym newralgicznym gdyńskim skrzyżowaniu, ale także wpłyną na komfort i bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych. Pod koniec lipca nad ulicą Podjazd zamontowana została kładka pieszo-rowerowa. Połączyła tereny zielone przy al. 17 Grudnia z terenami przy Dworcu PKP.


  • Dom Marynarza Szwedzkiego zmienił swoje oblicze i został Konsulatem Kultury. Od sierpnia funkcjonuje nowa placówka kulturalna w Gdyni, do której przeniosło się Gdyńskie Centrum Kultury. Modernistyczny zabytek dostał drugie życie za sprawą utworzenia m.in. sali widowiskowej dla kilkuset osób czy wewnętrznego patio.


  • Pierwsza łopata początkująca budowę Parku Centralnego z parkingiem podziemnym na 270 samochodów pojawiła się w październiku. Rozpoczął się pierwszy etap inwestycji zlokalizowanej między ul. Tetmajera, Legionów i aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolejne dwa etapy przedsięwzięcia – które swoim zasięgiem obejmie tereny aż do ul. Świętojańskiej zostaną zrealizowane do końca 2020 roku.



EDUKACJA I SPOŁECZEŃSTWO

Każdego roku rozwijamy to, co ma największy wpływ na przyszłość miasta - edukację. Inwestycje w oświatę konsekwencie budują silną markę gdyńskiego szkolnictwa. W 2018 roku pojawiło się też kilka projektów, które podniosły jakość życia wszystkich mieszkańców.

  • Na samym początku stycznia oddaliśmy do użytku nową placówkę edukacyjną. W dzielnicy Chwarzno-Wiczlino zaczęło funkcjonować nowoczesne przedszkole na 150 miejsc. Budynek z 6 oddziałami został zaprojektowany i wybudowany według najnowszych trendów architektonicznych. O tym, jak ma wyglądać wewnątrz, zadecydowali sami rodzice.
fot. Arleta Bolda-Górna


  • Powstał również nowy żłobek, który – decyzją internautów – otrzymał nazwę „Koniczynka”. To 80 miejsc dla dzieci w Przystani Morskiej, stworzonej w dawnym budynku Zespołu Szkół Ekologicznych. Żłobek podzielony jest na trzy grupy, każda ma do dyspozycji przestronną, urządzoną w pastelowych barwach salę zabaw i sypialnię. W placówce poza salami zabaw i sypialniami, znajduje się także gabinet pielęgniarki, łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, szatnia i wózkarnia. Jest również zaplecze kuchenne i podjazd dla osób niepełnosprawnych.


  • Na Karwinach w marcu otwarto nowe przedszkole samorządowe. Będzie do niego uczęszczać setka dzieci. Mieści się w wyremontowanym pawilonie Szkoły Podstawowej nr 46. Poza 4 salami dydaktycznymi ma 5 łazienek (w tym przystosowaną dla potrzeb osób niepełnosprawnych), pokój terapii pedagogicznej, 2 szatnie, magazyny, pomieszczenia socjalne dla pracowników i dwa pomieszczenia kuchenne.


  • Rada Miasta Gdyni przyjęła też w marcu uchwałę dotyczącą wprowadzenia w mieście bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Zameldowane w Gdyni dzieci i młodzież ucząca się, do ukończenia 20 roku życia, może podróżować trolejbusami i autobusami ZKM po całej Gdyni bez ponoszenia opłat. Bezpłatne przejazdy weszły w życie 1 czerwca br.
Darmowa komunikacja miejska dla uczniów od 1 czerwca fot. Zespół Wczesnej Edukacji nr 1 Gdynia Dąbrowa

  • 30 nowoczesnych trolejbusów wyprodukowanych przez polską firmę Solaris trafi do Gdyni! Flotę do wiosny 2019 roku zasili kilkanaście przegubowych Trollino 18, które wcześniej były już testowane na gdyńskich ulicach oraz kilkanaście kolejnych Trollino 12. Oprócz tego dzięki nowym bateriom litowo-jonowym uda się też zmodernizować część używanego taboru. Wszystko będzie kosztować ponad 95 milionów złotych, a umowę z firmą miasto podpisało w kwietniu.


  • Od kwietnia w nowo otwartej siedzibie przy ul. Władysława IV działa Gdyńskie Centrum Zdrowia. To miejska jednostka, która ma m.in. kształtować zdrowie publiczne w mieście, prowadzić programy związane z profilaktyką i poprawą świadomości zdrowotnej gdynian. Ma też działać w dzielnicach i organizować usługi lekarskie i prozdrowotne blisko mieszkańców.


  • W połowie czerwca akt erekcyjny został wmurowany pod kompleks szkolno-przedszkolny na Chwarznie-Wiczlinie, który w szybkim tempie pnie się w górę. Zgodnie z planem już 1 września 2019 roku z budynków mają zacząć korzystać pierwsi uczniowie. Warty 69 milionów złotych kompleks to przedszkole, szkoła podstawowa i liceum, aula i nowoczesna sala sportowa oraz basen.


  • Każdy gdynianin może odebrać swoją Kartę Mieszkańca. Moje Miasto Gdynia to projekt oferujący mieszkańcom nowe możliwości. Karta ma dać możliwość bezpłatnego korzystania z największych gdyńskich atrakcji kulturalnych i sportowych. Zapewni też wiele zniżek i profitów stworzonych specjalnie dla mieszkańców Gdyni. Dodatkową funkcjonalnością jest możliwość dodania do karty e-biletu komunikacji miejskiej, a od października tego roku Karta Mieszkańca umożliwia wszystkim gdyńskim uczniom bezpłatne przejazdy komunikacją miejską bez konieczności posiadania legitymacji.

  • Po 45 latach od śmierci i po blisko 80 latach od opuszczenia kraju powrócił do Polski. Szczątki admirała Józefa Unruga i jego małżonki Zofii spoczęły w Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu. Tym samym wypełniła się ostatnia wola admirała, który chciał zostać pochowany wraz ze swoimi podkomendnymi. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział prezydent RP Andrzej Duda, a także parlamentarzyści, samorządowcy, dyplomaci, przedstawiciele Marynarki Wojennej i mieszkańcy Gdyni.


  • Gdyńskie Centrum Kontaktu służy pomocą mieszkańcom Gdyni od października. To miejski serwis kontaktowy, gdzie pod jednym numerem można uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące spraw miejskich. Z punktu widzenia mieszkańca to niezwykle prosta forma komunikacji – kontakt z jednym numerem telefonu - 58 626 26 26 - i łatwość w uzyskaniu informacji.



  • Gdynianie zadecydowali – w październiku odbyły się wybory samorządowe. Głosy oddane przez 59,47% uprawnionych mieszkańców wybrały prezydenta i 28 radnych, którzy będą przez najbliższą kadencję reprezentować miasto. Prezydentem Gdyni pozostał Wojciech Szczurek, na którego oddano 67,88% głosów. Większość mandatów w radzie miasta zdobył też KWW Wojciecha Szczurka Samorządność.
Prezydent Wojciech Szczurek, fot. Dawid Linkowski


KULTURA


Na brak emocji nie mogli w tym roku narzekać fani kultury – ostatnie kilkanaście miesięcy obfitowało w wydarzenia muzyczne, filmowe, literackie czy teatralne. Nie brakowało znakomitych twórców i wykonawców, nie brakowało też tłumów widzów i słuchaczy.
  • A zaczęło się od miejskiego sylwestra na skwerze Kościuszki. Muzyczne, energetyczne emocje z najwyższej półki zapewnili polscy wykonawcy: Łąki Łan, XXANAXX, MaJLo oraz Novika & Lex. Przy ich dźwiękach powitaliśmy w Gdyni nowy rok!
Miejski sylwester 2017/2018 w Gdyni, fot. Karol Stańczak

  • Niezwykłe opowieści, przygody i ludzie z pasją to coś, co charakteryzuję to wydarzenie. W Gdyni kolejny raz odbyło się podróżnicze święto – 20. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy. Impreza rokrocznie przyciąga do Gdyni tłumy globtroterów i miłośników dalekich wypraw, nie inaczej było w minionym roku.



  • Skoro maj, to… R@port! Kolejna edycja ważnego i cenionego festiwalu teatralnego w Gdyni to tydzień z siedmioma sztukami rywalizującymi o nagrodę główną, ale i z szeregiem dodatkowych atrakcji związanych z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną.
R@port 2017 w Gdyni, fot. Karol Stańczak

  • Jedno z największych wydarzeń muzycznych w Europie znowu w Gdyni! Lipiec to jak zwykle Open’er Festival i dziesiątki artystów z absolutnego światowego topu. Do tego rekord frekwencji na Babich Dołach i dodatkowy Gdynia Open Stage na Placu Grunwaldzkim, mnogość zróżnicowanych stref na terenie festiwalu i dziesiątki tysięcy turystów, którzy zdecydowali się zajrzeć do Gdyni.


  • Znów do Gdyni zajrzały kultury całego świata – w Kolibkach odbyła się kolejna edycja Festiwalu Globaltica. Oprócz wykonawców z różnych zakątków globu uczestnicy festiwalu mogli przyjrzeć się odległym kulturom za pośrednictwem m.in. pokazów filmowych i warsztatów.


  • Dziewiąta ogólnopolska trasa Męskiego Grania trafiła do Gdyni. W Parku Kolibki pojawiły się dwie sceny ociekające testosteronem. Wystąpili m.in. Kortez, Janerka, Jarecki, Ørganek, Zalewski, Leski i Król. W Gdyni na scenie towarzyszyły im również Panie: m.in. Nosowska, Brodka i zespół Sonar.
Męskie Granie w Gdyni, fot. Maciej Czarniak

  • Nowa formuła, nowe brzmienia i wielki sukces – pożegnaliśmy lato w Gdyni przy dźwiękach „Lato z Radiem Festiwal”! Przez Molo Południowe i Skwer Kościuszki przewinęło się na koniec sierpnia około 110 tysięcy ludzi, którzy słuchali, bawili się i korzystali z atrakcji przygotowanych przez miasto i Polskie Radio. W festiwalowych strefach znani radiowi dziennikarze, a na scenach polska, muzyczna czołówka, m.in. Brodka, Fisz Emade Tworzywo, Coma, Ørganek czy Krzysztof Zalewski.


  • Najpierw festiwal Miasto Słowa, później – gala Nagrody Literackiej Gdynia. Poznaliśmy komplet czterech tegorocznych laureatów. Krzysztof Mrowcewicz, Dominik Bielicki, Paweł Sołtys i tłumaczka Sława Lisiecka otrzymali kostki literackie odpowiednio w kategoriach esej, poezja, proza i przekład na język polski. To już trzynasta edycja gdyńskiej nagrody dla utalentowanych literatów!


  • „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego podbiła serca jurorów 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Święto polskiego filmu jak zwykle nie zawiodło. Najwięcej spośród pozostałych laurów przyznano twórcom i aktorom filmów: „Kamerdyner”, „Zimna wojna” i „Kler”.


  • Było biało-czerwono, radośnie i rodzinnie. Gdynia hucznie uczciła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ulicami przeszła barwna parada, a przy pomniku Polski Morskiej odbyły się oficjalne uroczystości. W obu wydarzeniach licznie wzięli udział m.in.: parlamentarzyści, władze miasta, Marynarka Wojenna, kombatanci, przedstawiciele organizacji społecznych oraz mieszkańcy Gdyni.


SPORT


Gdynia sportem stoi – nic więc dziwnego, że sporo działo się w mieście także w tej kwestii. To był rok niespodzianek i sukcesów.


  • Na początek rzut oka na to, co działo się wcześniej. Na początku stycznia uhonorowaliśmy najlepszych gdyńskich sportowców. Statuetki podczas gali w Teatrze Muzycznym powędrowały do Natalii Kozioł i Rafała Siemaszki, drużyną roku zostali piłkarze Arki Gdynia, trenerką roku – Anna Mrozińska. Mistrzostwa Europy UEFA EURO U21 Polska 2018 były imprezą roku, a sportową inicjatywą – gdyński parkrun. Nagrody trafiły też do ośmiu nadziei gdyńskiego sportu oraz do liderów sportu szkolnego.

Gala Sportu, fot. Dawid Linkowski

  • Początek roku to także turniej Final Six Pucharu Polski kobiet w koszykówce, który odbył się w Gdynia Arenie. Artego Bydgoszcz pokonało w finale Wisłę Can-Pack Kraków 77:53. Prestiżowy mecz był okazją do rozpoczęcia obchodów 25-lecia koszykówki w Gdyni oraz oficjalnego pożegnania Agnieszki Bibrzyckiej, legendarnej koszykarki gdyńskiego klubu.

  • Czy nadmorska Gdynia może coś znaczyć w sportach zimowych, na dodatek w… bobslejach? Tak! Udowodnili to zawodnicy Floty Gdynia, Krzysztof Tylkowski i Łukasz Miedzik. Z dumą reprezentowali polską kadrę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang. Byli jedynymi sportowcami z Trójmiasta na zimowej olimpiadzie. Ostatni raz trójmiejskie kluby cieszyły się z reprezentantów 30 lat temu!
Polska kadra bobleistów

  • Biegamy! Blisko 6000 zawodników z prawie 30 krajów świata stanęło na starcie Onico Gdynia Półmaratonu 2018. To trzecia edycja tej wielkiej biegowej imprezy. To jedna z największych imprez biegowych w naszym kraju i największe tego typu wydarzenie na Pomorzu.


  • Jeszcze w marcu usłyszeliśmy rewelacyjne wieści – piłka na najwyższym poziomie zawita w Gdyni. Na Stadionie Miejskim zobaczymy przyszłe gwiazdy największych aren świata. W przyszłym roku w naszym kraju odbędą się mistrzostwa świata do lat 20! Taką decyzję podjęli w Bogocie przedstawiciele FIFA. Tym samym, zaledwie dwa lata po UEFA EURO U21, Polska zorganizuje kolejną wielką imprezę piłkarską. W aplikacji złożonej przez PZPN jako jedno z miast gospodarzy wskazana została Gdynia.


  • Była szansa na majową powtórkę sukcesu Arki Gdynia – ostatecznie żółto-niebiescy zatrzymali się na finale piłkarskiego Pucharu Polski. Podopieczni Leszka Ojrzyńskiego musieli uznać wyższość Legii Warszawa, przegrywając na Stadionie Narodowym 1:2 (0:2).
fot. gdyniasport.pl

  • Dwa tysiące zawodniczek oraz zawodników i trzy tygodnie rywalizacji – oto 19. edycja Volvo Gdynia Sailing Days w największym skrócie. To najbardziej prestiżowy cykl regat w kraju. W tym roku uczestnicy rywalizowali w 18 klasach regatowych.


  • Znani muzycy, aktorzy, gwiazdy telewizji i sportu, a wraz z nimi prawie 4 tysiące amatorów z niemal 50 krajów świata. Do tego masa atrakcji dla kibiców, muzyka na żywo, pikniki dla mieszkańców, kino letnie i spektakularna meta na Plaży Miejskiej w Gdyni – tak wyglądał Ironman 70.3 w 2018 roku!


  • Trzy dni pokazów lotniczych i wystaw statycznych, ponad 80 statków powietrznych w tym 10 odrzutowych, 20 godzin pokazów dynamicznych, wydarzenia na lotnisku Gdynia-Babie Doły oraz w samym sercu miasta, a także ponad 850 zaangażowanych osób. 17 sierpnia ruszył Gdynia Aerobaltic 2018.


  • Wielka Arka – tak nazywa się spektakularny projekt, który połączył pod jednym szyldem kilka gdyńskich klubów występujących w najwyższych klasach rozgrywkowych. Do piłkarzy i rugbistów dołączyły koszykarki oraz koszykarze, a także szczypiornistki i piłkarze ręczni. Wielką Arkę utworzyło również Stowarzyszenie Inicjatywa Arka i Gdyńskie Towarzystwo Koszykówki, a także inne grupy juniorskie, w których trenują setki młodych sportowców.


GOSPODARKA


Silna gospodarka napędza rozwój miasta. Gdynia to miejsce mocno związane z innowacyjnym biznesem, nowymi technologiami i wszystkim, co wiąże się z dobrymi perspektywami. Miniony rok dał wiele okazji do dyskusji o przyszłościowych kierunkach gdyńskiej gospodarki.


  • Zaczęliśmy od wielkiej imprezy dla branży outsourcingowej – w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym obyło się The BSS Forum wraz z Galą Outsourcing Stars. Panele dyskusyjne dały świeży podgląd na biznes z perspektywy europejskich i światowych potentatów, a prelegenci skupili się na bieżących wyzwaniach, niezbędnych warunkach i dynamicznej przyszłości branży.



  • Jak będzie w przyszłości wyglądać jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic Gdyni oraz skąd czerpać inspirację przy zabudowywaniu terenów portowych – to tylko niektóre z tematów, które branżowi specjaliści z całego świata poruszyli podczas specjalnych warsztatów w Gdyni. Miasto wspólnie z prestiżowym Urban Land Institute (w skrócie: ULI) dyskutowało o idei Sea City. Tereny inaczej zwane Śródmieściem Morskim to szansa na stworzenie żywej tkanki miejskiej, która zmieni oblicze nadmorskich terenów.


  • W kwietniu rozstrzygnęliśmy trzecią edycję konkursu „Junior Biznes”. To dla uczniów gdyńskich szkół szansa na poszerzenie swoich horyzontów, załapanie ducha przedsiębiorczości i przekucie swoich pomysłów w sposób na życie. Wszystko opiera się na motywowaniu młodzieży do działania na rzecz lokalnej społeczności, pracy w grupie i kształtowaniu przedsiębiorczych postaw przez praktykę. W tym roku konkurs zanotował kolejny progres i przyciągnął aż 118 uczniów z 9 gdyńskich szkół – podstawowych, wygaszanych gimnazjalnych i ponadponadstawowych.



  • Czy jest możliwe uruchomienie produkcji samochodu elektrycznego w województwie pomorskim? To jedno z pytań, na które szukali odpowiedzi uczestnicy konferencji INNOeCAR. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym rozmawiano o biznesowych aspektach realizacji programu elektromobilności.


  • Pełne celnych spostrzeżeń wystąpienie Jerzego Buzka, nagrody i wyróżnienia dla najlepszych samorządowych skarbników w kraju czy dyskusja na temat finansów oraz wpływu rządu na lokalne władze – tak minął kongres „Perły Samorządu” w Gdyni. To spotkanie kilkuset przedstawicieli gmin, miast i powiatów.


  • Około 400 mikro, małych i średnich przedsiębiorców z Pomorza wzięło udział w tegorocznej edycji „Forum Przedsiębiorstw”. Cykl prelekcji, konsultacji i warsztatów z biznesowymi ekspertami w Gdyni to idealna okazja do poszerzenia wiedzy, networkingu czy wymiany doświadczeń.


  • Pierwsza edycja Forum Wizja Rozwoju – jednego z największych wydarzeń gospodarczych w północnej Polsce – zagościła w Gdyni. Miasto stało się miejscem dyskusji na najwyższym szczeblu, gdzie rodzi się tytułowa wizja gospodarczego, ekonomicznego i edukacyjnego rozwoju. W Gdyni pojawił się między innymi premier RP, Mateusz Morawiecki.


  • Najzdolniejsi młodzi naukowcy z całego świata przyjechali do Gdyni! W mieście odbyły się targi MILSET Expo Sciences Europe. Po raz pierwszy w Polsce pojawiła się czołówka blisko trzystu innowacyjnych twórców z branży biologicznej, chemicznej i medycznej.


  • Forum Gospodarki Morskiej to najważniejsze w Polsce spotkanie praktyków i ekspertów sektora morskiego. Ponad 600 gości i ponad 30 prelegentów omawiało w Gdyni najbardziej aktualne kwestie, wypracowując rozwiązania, które pozwolą na dynamiczny rozwój gospodarki morskiej.


  • Największe w Polsce wydarzenie promujące naukę i nowoczesne technologie zagościło w Gdyni. Mowa o siódmej edycji E(x)plory Week – prestiżowego wydarzenia dla najlepszych polskich naukowców w wieku od 13 do 20 lat. Najlepsi otrzymują dofinansowania na badania, atrakcyjne, rozwojowe staże naukowo-badawcze, a także szansę na udział w światowych festiwalach naukowych.

  • ikonaOpublikowano: 28.12.2018 12:30
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.12.2018 12:41
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze