Rada Miasta Gdyni udzieliła prezydent Gdyni Aleksandrze Kosiorek absolutorium za wykonanie budżetu oraz wotum zaufania. XXXII sesja Rady Miasta Gdyni z 24 czerwca 2026 r. była tzw. sesją absolutoryjną. To podczas niej miejscy rajcy dokonali oceny prac za 2025 rok. Wszystko to poprzedziła debata nad raportem o stanie gminy, podczas której głos zabrali mieszkańcy, radni miasta oraz przedstawiciele kolegium z prezydent Gdyni na czele. Raport objął informacje dotyczące działań zrealizowanych w 2025 roku, w szczególności w zakresie obowiązujących w Gdyni programów, polityk miejskich i strategii rozwoju. W dokumencie zawarto także informacje o przebiegu i efektach Budżetu Obywatelskiego oraz zestawienie uchwał Rady Miasta Gdyni podjętych w ubiegłym roku wraz z opisem ich realizacji. Rok 2025 to czas intensywnych prac, ale również wprowadzania zmian, które ustawiły działanie miasta na nowe tory – mówiła Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni. – Na część zmian musieliśmy czekać, pewne reformy są w przygotowaniu, ich efekty zobaczymy dopiero w najbliższym czasie. Dla mnie w 2024 roku wskaźniki zadłużenia miasta były najważniejsze. Dług Gdyni spadł z ponad jednego miliarda 14 milionów złotych w 2024 roku do 916 milionów złotych na dzień 22 czerwca 2026 roku. Prezydent Gdyni podkreślała, że mniejszy dług to wynik oszczędności i racjonalnej gospodarki miejskiej oraz konsolidacji i refinansowania kredytów, które teraz zastępowane są tymi znacznie tańszymi. W ten sposób w zeszłym roku samorząd wygenerował ponad 20 milionów złotych oszczędności. Obecny wskaźnik zadłużenia miasta jest najniższy od 2015 roku i wynosi 37,5% –podkreślała Aleksandra Kosiorek. – W apogeum gdyńskiego zadłużenia, czyli w latach 2022 i 2023, było to ponad 53%. Jak dodawała, w związku z działaniami miasta również w minionym roku trwała największa w historii modernizacja Eko Doliny. Liczba skarg mieszkańców dotyczących uciążliwych odorów spadła z 48 w 2023 roku do zaledwie jednej w pierwszej połowie 2026 roku. Jednocześnie prowadzone są kolejne inwestycje, w tym budowa zamkniętej instalacji fermentacji metanowej wraz z kompostownią tunelową, realizowana przy znacznym wsparciu środków publicznych.W odpowiedzi na wyzwania demograficzne samorząd uruchomił program „Mieszkanie za remont”. Pierwsza edycja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wpłynęło ponad 200 wniosków, co skłoniło miasto do zwiększenia liczby oferowanych lokali z 30 do 60. Równolegle prowadzone są działania związane z remontami pustostanów oraz budową nowych mieszkań.Istotnym elementem polityki miejskiej pozostaje rewitalizacja. Jak zaznaczała prezydent Gdyni, w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji realizowane będą projekty obejmujące m.in. remonty mieszkań komunalnych, budowę nowych budynków czy poprawę dostępności. Łączna wartość przedsięwzięć przekracza 72 mln zł, z czego ponad 60 mln zł pochodzi ze środków zewnętrznych.Znaczące nakłady skierowano też do oświaty. Ponad 6 mln zł przeznaczono na dostosowanie placówek edukacyjnych do wymogów przeciwpożarowych. W 2024 roku wykryliśmy szokujące dla mnie sytuacje, czyli brak dostosowania niektórych placówek oświatowych do przepisów przeciwpożarowych – mówiła Aleksandra Kosiorek. – Jako rodzic nie mogę się zgodzić, żeby dziecko w jakiejkolwiek szkole przebywało w warunkach, które nie są bezpieczne w razie zaprószenia ognia i konieczności ewakuacji. Jednym z priorytetów władz miasta pozostaje zwiększanie dostępności mieszkań dla mieszkańców. W tym celu znacznie ograniczono sprzedaż miejskich nieruchomości. Wartość sprzedanego majątku spadła ze ponad 100 mln zł w 2022 roku do około 10 mln zł w 2025 roku. Miasto deklaruje, że grunty mają być przeznaczane przede wszystkim pod budownictwo miejskie lub na inny użytek mieszkańców. Obiecywaliśmy, że miasto przestanie wyprzedawać w sposób nieograniczony nieruchomości miejskie – mówiła Aleksandra Kosiorek. – Gdyńskie grunty powinny być przeznaczone na budownictwo miejskie i użytek wspólny mieszkańców. Przyjęliśmy zasadę, że sprzedawane są działki całkowicie nieprzydatne albo takie, które są niesamodzielne i mogą wyłącznie poprawiać zagospodarowanie nieruchomości sąsiednich. Równolegle rozwijana jest działalność TBS Czynszówka. Po ustabilizowaniu sytuacji finansowej spółki, której groziła niewypłacalność, rozpoczęto realizację inwestycji poprawiających standard życia mieszkańców, w tym podłączanie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz modernizację zasobów mieszkaniowych. Trwają także przygotowania do budowy nowych mieszkań m.in. na Leszczynkach, Oksywiu i centralnych rejonach miasta.W trakcie dyskusji prezydent Gdyni przypominała również o zdobytym dofinansowaniu na Olimpijskie Centrum Żeglarskie, o poprawie jakości obsługi mieszkańców, w tym utworzeniu kolejnych terenów punktów obsługi mieszkańców czy nowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, które powstanie przy ul. Fredry.Po kilkugodzinnej dyskusji Rada Miasta Gdyni zdecydowała o udzieleniu prezydent Gdyni absolutorium oraz wotum zaufania.Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek oraz: wiceprezydentka Oktawia Gorzeńska, wiceprezydenci Tomasz Augustyniak, Rafał Geremek i Maciej Zielonka, dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców Mariusz Bzdęga, skarbnik miasta Honorata Krupka (fot. Natalia Kawalerowicz)W poście zamieszczonym na profilu na portalu Facebook prezydent Aleksandra Kosiorek podziękowała radnym za wotum zaufania i absolutorium oraz wszystkim, którzy z powołaniem służą naszej społeczności i mają przed sobą jeden cel – stabilny i zrównoważony rozwój Gdyni. Podziękowała także mieszkankom i mieszkańcom Gdyni za rozmowy, uwagi, wsparcie oraz zaangażowanie w życie miasta. Opublikowano: 24.06.2026 18:25 Autor: Łukasz Kamasz (lukasz.kamasz@gdynia.pl) Zmodyfikowano: 24.06.2026 18:29 Zmodyfikował: Aleksandra Dylejko