Co nowego

Procedury zintegrowanego postępowania

Rada Miasta Gdyni przyjęła uchwałę w sprawie wprowadzenia procedury zintegrowanego postępowania w okresie jesienno - zimowym w przypadku ujawnienia w miejscu publicznym nietrzeźwej osoby bezdomnej. Do stosowania procedury zobowiązani zostali funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej, pracownicy placówek służby zdrowia oraz MOPS.

Cel procedury:
Uchronienie osoby bezdomnej będącej w stanie nietrzeźwości przed skutkami wyziębienia organizmu.

Zakres zastosowania:
Procedura do stosowania przez funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej, pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (w tym pracowników schronisk w drodze zawartych umów), pracowników służby zdrowia (pogotowia, szpitali).

Terminologia:
Osoba bezdomna - osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych i nigdzie niezameldowana na pobyt stały, w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Stan nietrzeźwości - Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy:

  1. zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
  2. zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do przekraczającego tę wartość


(Kodeks Karny art. 115 § 16 oraz art. 46 ust. 1 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).

Kompetencje:
Policja - Interwencja w sytuacjach naruszenia prawa, wylegitymowanie, ustalenie faktu poszukiwania osoby, zatrzymanie w przypadku stwierdzenia zachodzenia odpowiednich przesłanek ku temu, przewiezienie osoby bezdomnej z miejsca ujawnienia do placówki służby zdrowia, schroniska bądź do policyjnej izby zatrzymań.

Straż Miejska - interwencja w sytuacjach naruszenia porządku publicznego, wylegitymowanie, przewiezienie osoby bezdomnej z miejsca ujawnienia do placówki służby zdrowia lub schroniska.

Służba zdrowia - diagnoza stanu zdrowia, interwencja medyczna, leczenie, przewiezienie osoby bezdomnej z miejsca ujawnienia do placówki służby zdrowia ( pogotowie w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia).

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - zapewnienie schronienia, niezbędnego ubrania oraz posiłku.

Dokumenty związane z procedurami:

  • Formularz przyjęć do placówki
  • Karty informacyjne (o stanie zdrowia i zastosowanych procedurach medycznych)/ karty przyjęcia do placówki służby zdrowia
  • Zaświadczenie o stanie zdrowia osoby bezdomnej wskazujące na możliwość umieszczenia jej w schronisku
  • Notatki ze zdarzenia (policja, straż miejska)

Załączniki:

  • ikonaOpublikowano: 18.01.2004 00:00
  • ikona

    Autor: mwojciechowska

ikona

Najnowsze