Co nowego

Projektujemy gdyńskie lodowisko

Pełnowymiarowe lodowisko miejskie urosło już do miana symbolu Gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt jego budowy zjednoczył mieszkańców kilkunastu dzielnic miasta, jednak z powodu zbyt małej liczby głosów, nie mógł zostać zrealizowany w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego. Jednak władze Gdyni dostrzegając tak duże zainteresowanie, postanowiły zrealizować inwestycję. Do 15 kwietnia 2016 roku przyjmowane są zgłoszenia w przetargu na koncepcję projektową obiektu, który ma zostać otwarty jesienią 2017 roku przy ulicy Morskiej 75 na Grabówku.

W kilkunastu dzielnicach miasta złożony został wniosek o budowę takiego obiektu. Projekt nie wygrał, ale liczba głosów była tak spektakularna, że nie można było jej ignorować, tym bardziej, że dotychczasowa ślizgawka przy ul. Bema nie przystaje do potrzeb takiego miasta jak Gdynia - wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Wykonawca w ramach oferty musi przygotować trzy koncepcje tego, jak mogłoby wyglądać lodowisko. Oceni je komisja, a według zwycięskiego pomysłu przygotowana zostanie dokumentacja projektowo-budowlana. Ta natomiast posłuży wykonawcy do zbudowania obiektu. Zgodnie z założeniami konkursu, ostateczny projekt ma być gotowy w połowie listopada 2016 roku.

Przypomnijmy, lodowisko nie będzie tylko zadaszoną taflą. Powstaną także szatnie, wypożyczalnia łyżew, parking i małe zaplecze gastronomiczne. W sezonie zimowym będzie to królestwo łyżwiarzy, z kolei latem rolkarzy i wrotkarzy. Decyzja o lokalizacji właśnie w tym miejscu zapadła po wszechstronnej analizie ponad 20 różnych punktów, w różnych dzielnicach Gdyni. Grunt pod tę inwestycję musiał spełniać kilka warunków: być odpowiednio duży, min. 4.000 m.kw., bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta, stanowić naturalne zaplecze dla szkoły, a najlepiej - jak to się udało w tym przypadku - dla zespołu szkół. W ten sposób Grabówek zyska nowoczesny obiekt sportowy, z którego skorzystają zarówno mieszkańcy samej dzielnicy, jak i całego miasta. Warto zaznaczyć, że bezpośrednio przy działce, na której zostanie zbudowane lodowisko, są przystanki komunikacji miejskiej oraz przystanek SKM Gdynia Stocznia.

Na wstępnym etapie przygotowań, konkurs na projekt lodowiska miał zostać ogłoszony jeszcze jesienią 2015 roku. Opóźnienie wynikło między innymi z konieczności jego dobrego przygotowania. W tym czasie przedstawiciele miasta odwiedzili poznańskie i toruńskie lodowiska, by sprawdzić jak tamte obiekty zostały zaprojektowane i funkcjonują. Zebrane doświadczenia mają znaleźć się w projekcie.

Koszt budowy gdyńskiej ślizgawki szacunkowo wyniesie około 10 milionów złotych.

  • ikonaOpublikowano: 03.03.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze