Od lipca remont Sali Obsługi Mieszkańca i zmiany w funkcjonowaniu urzędu. Szczegóły w komunikacie. 
Co nowego

Propozycje zagospodarowania rejonu Polanki Redłowskiej

Spotkanie dotyczące projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnic: Wzgórze św. Maksymiliana, Redłowo i Orłowo w Gdyni, fot. Sławomir Okoń

Spotkanie dotyczące projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnic: Wzgórze św. Maksymiliana, Redłowo i Orłowo w Gdyni, fot. Sławomir Okoń

W dniu 26.11.2019 r. w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się spotkanie dotyczące projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnic: Wzgórze św. Maksymiliana, Redłowo i Orłowo w Gdyni, rejon rezerwatu przyrody „Kępa Redłowska” wraz z otoczeniem.

Celem spotkania było zaprezentowanie koncepcji zagospodarowania terenu w rejonie Polanki Redłowskiej, które zostały złożone w odpowiedzi na zaproszenie Prezydenta Miasta Gdyni sformułowane w kwietniu tego roku. Spotkanie stanowiło kontynuację rozszerzonego w stosunku do wymagań ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dialogu ze społeczeństwem na temat zagospodarowania rejonu Polanki Redłowskiej.



Trzy ze złożonych koncepcji dotyczą wyłącznie terenu dawnego Hotelu Lazurowego i zespołu basenowego, a jedna obejmuje zarówno wyżej wskazany teren, jak i teren Polanki Redłowskiej (polany piknikowej).

Założeniem wszystkich koncepcji jest przeznaczenie rejonu Polanki Redłowskiej jako terenu ogólnodostępnego, służącego rekreacji i aktywności sportowej. Każda z nich przewiduje lokalizację basenów – w różnej formie i o różnym przeznaczeniu. Proponowane są: budowa krytych basenów pływackich, odtworzenie istniejącego przed laty kompleksu basenów otwartych (w tym basenu olimpijskiego z wieżą do skoków), funkcjonującego przez większą część roku dzięki zastosowaniu lekkiego zadaszenia, wodny plac zabaw oraz otwarty basen dla dzieci. Pojawiającą się w większości koncepcji funkcją uzupełniającą jest amfiteatr (częściowo zadaszony), który mógłby zostać zlokalizowany przy wykorzystaniu istniejącej skarpy. Miałby on stanowić scenę letnią dla wydarzeń kulturalnych i sportowych organizowanych w mieście. W niektórych koncepcjach wskazana została zasadność realizacji obiektów usługowych, będących uzupełnieniem dla obiektów basenowych, takich jak restauracje, sale konferencyjne oraz hotel. Zaproponowano również realizację obiektów małej architektury, placów zabaw dla dzieci, altan czy miejsc do palenia ognisk.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały rezultaty warsztatów Komisji Planowania Miast Związku Miast Bałtyckich, które odbyły się w październiku w Gdyni. Wzięli w nim udział urbaniści i architekci oraz innymi inni specjaliści z zakresu planowania rozwoju miast z krajów nadbałtyckich.

Z warsztatów wynika m.in., że chcąc powiększyć zasób terenów rekreacyjnych w mieście niezbędne jest w pierwszej kolejności znalezienie źródła ich finansowania. W tej sytuacji zasadne jest zachęcenie inwestorów komercyjnych do zainwestowania na tym terenie. W ten sposób eksperci skupili się na poszukiwaniu równowagi pomiędzy publicznym i prywatnym interesem. Powstałe koncepcje zakładały różnorodne formy zagospodarowania. Obok atrakcji typu tor rowerowy, taras widokowy czy pomost, zaproponowano zwartą zabudowę o funkcjach komercyjnych związanych przede wszystkim z funkcją hotelową, zlokalizowaną głównie wzdłuż ul. Ejsmonda.

Po serii wystąpień głos zabrał Prezydent Wojciech Szczurek, który podziękował wszystkim mówcom za udział w spotkaniu.

Zdaniem Prezydenta wyłonienie na tym etapie prac planistycznych jednego, satysfakcjonującego wszystkich zainteresowanych, rozwiązania jest niemożliwe. Proces poszukiwania optymalnego pomysłu na funkcje tego terenu jest nadal w toku. Wszystkie propozycje zagospodarowania są analizowane pod kątem celowości i możliwości ich realizacji.   

Określenie docelowych zasad zagospodarowania terenu przy Polance Redłowskiej wymaga dalszych rozważań i właściwych zapisów w planie miejscowym.

Projekt planu miejscowego zostanie po raz kolejny wyłożony do publicznego wglądu i zainteresowane osoby będą mogły składać uwagi, które zostaną rozpatrzone przez Prezydenta. Wyłożenie projektu planu do publicznego wglądu  nastąpi po przeprowadzeniu niezbędnych uzgodnień wynikających z uwzględniania części uwag złożonych w trakcie drugiego wyłożenia.

Lista osób, które zaprezentowały koncepcje:
  • LandAR Projects Sp. z o.o. - Przemysław Barszczewski
  • Paweł Osicki
  • „Polanka dla Wszystkich” - Martyna Regent
  • Stowarzyszenie Gdynia SOS - Danuta Skwiercz-Kijewska

ikona

Najnowsze