Co nowego

PRYVIT MAMO! Ruszyła szkoła rodzenia dla kobiet z Ukrainy

Opieka nad przyszłymi mamami i noworodkami to kolejne działanie na terenie naszego miasta realizowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF // fot. materiały promujące projekt

Opieka nad przyszłymi mamami i noworodkami to kolejne działanie na terenie naszego miasta realizowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF // fot. materiały promujące projekt

Gdynia oferuje wsparcie dla kobiet z Ukrainy, które są w ciąży i urodzą swoje dzieci w naszym mieście. Opieka nad przyszłymi mamami i noworodkami to kolejne działanie na terenie naszego miasta realizowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.


W Gdyni mieszka klika tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy, większość z nich to kobiety. Są wśród nich panie w ciąży, które wkrótce, często po raz pierwszy zostaną matkami, w obcym kraju, bez wsparcia bliskich, czasem bez znajomości języka. To właśnie do nich adresowany jest najnowszy projekt realizowany w Gdyni ze wsparciem Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.
- Gdynia obejmuje opieką każde dziecko, dlatego wspieramy również przyszłe mamy z doświadczeniem uchodźczym – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - Dzięki współpracy z partnerem jakim jest Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, możemy dać kobietom tak bardzo ważne w okresie przed narodzinami wsparcie, spokój i poczucie bezpieczeństwa. Szkoła rodzenia jest również miejscem, gdzie mogą uzyskać informacje na temat systemu opieki zdrowotnej w nowym kraju, włączając w to dostęp do opieki prenatalnej i poporodowej. Zrozumienie tego procesu może być niezwykle pomocne dla kobiet, które mogą się borykać z barierami językowymi i kulturowymi.
Przychodnia Medyczna Gdynia realizuje projekt, którego celem jest przygotowywanie kobiet ukraińskojęzycznych do porodu i opieki nad niemowlęciem. Wsparcie w formie spotkań indywidualnych i grupowych będzie odbywać się stacjonarnie na terenie Gdyni lub online. Te działania są bardzo potrzebne, wiele kobiet nie zna języka, nie ma skąd czerpać wiedzy na temat pielęgnacji noworodków, czuje się osamotniona w tym wyjątkowym czasie, jakim jest oczekiwanie przyjścia na świat nowego członka rodziny. Chcemy to zmienić.
- Jest też kolejny ważny aspekt - szkoła rodzenia może zapewnić wsparcie emocjonalne uchodźczyniom, które często doświadczają stresu, traumy i niepewności związanych z ucieczką i osiedleniem w nowym kraju. Bycie w miejscu, gdzie mogą spotkać inne kobiety w podobnej sytuacji, może dostarczyć im poczucia wspólnoty i zrozumienia. Wiedza, umiejętności i wsparcie zdobyte podczas szkoły rodzenia mogą pomóc kobietom uchodźcom w budowaniu pewności siebie i poczucia kontroli w czasie porodu i macierzyństwa - mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.
Opieka nad przyszłymi mamami i noworodkami to kolejne działanie na terenie naszego miasta realizowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Obecnie realizowanych jest kilkanaście programów, które mają na celu poprawę jakości życia najmłodszych i ich rodziców, między innymi warsztaty wspierające rodziców i wychowawców w językach polskim i ukraińskim. Ich celem, poza wsparciem, jest również niwelacja różnic kulturowych i społecznych w wychowaniu najmłodszych jakie czasami występują między Polską a Ukrainą.

Cykl spotkań Szkoły Rodzenia już się rozpoczął. Szkoła Rodzenia, która realizowana jest w Gdyni to 5 spotkań w przychodni oraz wizyta w szpitalu. Każde spotkanie jest samodzielną częścią, która daje możliwość dołączenia w każdym momencie. Spotkania będą trwały około 1,5 godziny.

Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek od godz. 17.00
w przychodni Medyczna Gdynia ul. Władysława IV 59 (piętro II).
Informacje o projekcie na stronie Przychodnia Medyczna Gdynia.

Program spotkań obejmuje:
1. Ćwiczenia oddechowe
2. Przygotowanie do porodu
3. Przygotowanie do połogu
4. Pielęgnację dziecka
5. Karmienie piersią
6. Zwiedzanie szpitala

Zajęcia prowadzone są przez doświadczone położne, w przyjaznej atmosferze, w kameralnym gronie – maksymalnie 6 osób. Zajęcia odbywają się w języku polskim, ale istnieje możliwość aby w spotkaniach uczestniczył tłumacz znający język ukraiński i rosyjski. Wystarczy zaznaczyć tą potrzebę przy zgłoszeniu.

Zapisy na spotkania i ewentualne pytania prosimy kierować na:
– adres e-mail: ukraina@medycznagdynia.pl w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim lub angielskim. W zgłoszeniu przez e-mail prosimy o podanie imienia, nazwiska oraz numeru telefonu.
– telefonicznie na: nr telefonu: 58 880 83 81 Gdyńskie Centrum Zdrowia w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim lub angielskim. W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia, nazwiska oraz numeru telefonu

Na spotkania każda uczestniczka powinna zabrać ze sobą notes (zeszyt, kartki) i długopis.
Przed pierwszym spotkaniem należy wypełnić formularze zgłoszeniowe, dlatego też prosimy o przybycie ok 20 min wcześniej.

Informacja o projekcie PL
Informacja o projekcie UA

  • ikonaOpublikowano: 07.06.2023 09:17
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.06.2023 15:07
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze