Co nowego

Razem zadbajmy o czyste powietrze

Zdj. ilustracyjne // pixabay.com

Zdj. ilustracyjne // pixabay.com

Jakie paliwa spalać, aby nie zanieczyszczać powietrza? Jakie instalacje montować w domach? Między innymi o tym będą mówić uchwały antysmogowe. Konsultacje w tej sprawie potrwają do 14 sierpnia 2020.
 
Jak będzie wyglądał następny sezon grzewczy i jakim powietrzem oddychamy na Pomorzu? Pamiętajmy, że uchwały antysmogowe dotyczą wszystkich mieszkańców naszego województwa.

Czym oddychamy na Pomorzu?


Biorąc pod uwagę ogólnopolskie statystyki jakość powietrza na Pomorzu jest dobra. Jednak są w naszym regionie miejscowości, gdzie stan powietrza jest niezadowalający. Nawet tam, gdzie normy nie są przekraczane zdarzają się lokalne emisje z domów. Temu mają właśnie przeciwdziałać uchwały antysmogowe.
 

Czym są uchwały antysmogowe?


Sejmik województwa może zadecydować o ograniczeniu lub wręcz zakazaniu eksploatacji instalacji grzewczych, w których spalane jest paliwo. Choć brzmi to skomplikowanie chodzi o to, że tak zwaną uchwałą antysmogową można zakazać spalania w piecach na przykład miału węglowego.
Dodatkowo w uchwale mogą być zapisane konkretne wymagania techniczne, jakie instalacje grzewcze muszą spełniać.
Co ważne, uchwały antysmogowe będą dotyczyć wszystkich mieszkańców województwa. Zgodnie z nimi, już od tego sezonu grzewczego (2020/2021) zabronione będzie spalanie najgorszej jakości paliw, mułów czy pyłów węglowych, a także mokrego drewna.
 

Nasz głos się liczy


Propozycje, uwagi i zastrzeżenia do uchwał antysmogowych można składać od 13 lipca do 14 sierpnia 2020. Można to zrobić drogą elektroniczną na adres: konsultacje-srodowisko@pomorskie.eu, ustnie do protokołu lub pisemnie na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego Departament Środowiska i Rolnictwa, ul. Okopowa 21/27 80-810 Gdańsk.

Projekty uchwał można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce uchwały antysmogowe.
 

Źródło: pomorskie.eu

ikona

Najnowsze