Co nowego

Rowerem po promenadzie Królowej Marysieńki. Ma być bardziej intuicyjnie

Znaki informujące o ruchu pieszo-rowerowym na promenadzie Królowej Marysieńki zostaną zmienione//Fot. Przemysław Kozłowski

Znaki informujące o ruchu pieszo-rowerowym na promenadzie Królowej Marysieńki zostaną zmienione//Fot. Przemysław Kozłowski

Promenada Królowej Marysieńki w Orłowie to popularny szlak nadmorski, zwłaszcza w sezonie letnim. Chętnie korzystają z niego spacerowicze, ale i rowerzyści, co przy dużej liczbie użytkowników nieraz ciężko pogodzić. Dotychczasowe oznakowanie ciągu pieszo-rowerowego okazuje się nie dla wszystkich zrozumiałe, dlatego zostanie wymienione na bardziej intuicyjne.


Popularna orłowska promenada Królowej Marysieńki przyciąga latem mnóstwo spacerowiczów. Dlatego ponad 10 lat temu zdecydowano o zamknięciu jej dla ruchu rowerowego pomiędzy 15 czerwca a 15 września w godzinach 10:00-18:00. Informują o tym znaki C-13/16 (droga współdzielona przez rowerzystów i pieszych) z tabliczką T-22 mówiącą o dozwolonych godzinach ruchu. Okazuje się, że te oznakowanie nie jest do końca zrozumiałe dla wszystkich rowerzystów - część z nich nie zsiada w sezonie letnim z rowerów, pedałując mimo zakazu po promenadzie. Odcinek zamknięty dla rowerów w tym czasie ma długość około 350 metrów i należy na nim rower przeprowadzić.

Dlatego oznakowanie ma być zmienione przed przyszłym sezonem letnim na bardziej intuicyjne. Wydłuży się też okres obowiązywania zakazu ruchu rowerowego.

Mężczyzna prowadzi rower po promenadzie.
Rower w sezonie letnim w ciągu dnia należy po promenadzie Królwej Marysieńki prowadzić, to około 350 metrów//Fot. Przemysław Kozłowski- Oznakowanie będzie różne w ciągu roku: od 1 maja do końca września będzie znak C-13/16 z tabliczką „Obowiązuje w godz. 19:00–9:00". Oznacza to, że w ciągu dnia (9:00-19:00) promenada będzie zwykłym chodnikiem, gdzie ruch rowerów możliwy jest tylko w wyjątkowych okolicznościach przewidzianych przepisami. Natomiast w terminie jesiennym, zimowym i wczesnej wiosny stał będzie sam znak C-13/16 bez tabliczki. Znak ten (niezależnie od pory roku) nadaje pierwszeństwo pieszych, jednocześnie umożliwiając spokojny przejazd rowerem. Aby upewnić się o właściwym zachowaniu rowerzystów planujemy dodatkowo, poza znakami, umieścić dodatkową tabliczkę. Taka forma, nasycona pozytywną treścią w naszym odczuciu powinna zachęcić do kulturalnego zachowania – tłumaczy Rafał Studziński, kierownik Referatu Organizacji Ruchu Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Gdyni.


Naki drogowe informujace o drodze pieszo-rowerowej i grzecznościowy pokazujący rowerzystę i pieszego kłaniających się sobie.


Zmiana jest w trakcie opracowywania projektu. Za realizację odpowiada ZDiZ.

  • ikonaOpublikowano: 07.09.2023 09:50
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.09.2023 16:10
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze