Co nowego

Rowerowe historie

Festiwal Rowerowy SakFa vol.2. Fot. od lewego górnego zgodnie z zegarem: Jakub Rybicki, Ewa Świderska, Piotr Strzeżysz, Rafał Greźlikowski.

Festiwal Rowerowy SakFa vol.2. Fot. od lewego górnego zgodnie z zegarem: Jakub Rybicki, Ewa Świderska, Piotr Strzeżysz, Rafał Greźlikowski.

Każdy kto lubi wyprawy na dwóch kółkach, wie, że pedałowanie to pierwsza część przyjemności. Druga część to dzielenie się przeżyciami i doświadczeniami z innymi zapaleńcami. W nadchodzący weekend poznamy historie cyklistów z wypraw na krańce świata.

Gośćmi Festiwalu Rowerowego SakFa vol.2 będą podróżnicy, którzy przebijali dętki w skwarze na kamieniach pustyni i przy trzaskającym mrozie na grudach lodu, zajeżdżali napęd w dżungli i na górskich szczytach. Przez dwa dni trwania festiwalu będziemy słuchać ich historii, oglądać filmy i fotografie z wypraw, wymieniać doświadczenia i pogłębiać wiedzę o rowerowym świecie. A wszystko to w klimatycznym miejscu tuBaza w Parku Kolibki w Gdyni w dniach 8 – 9 sierpnia.

Krzysztof Nowacki, fot. archiwum podróżnika
Organizatorzy SakFy stopniują napięcie i sukcesywnie ujawniają prelegentów. I tak wiemy już, że spotkamy się z Krzysztofem Nowackim, który ścierał opony na pustyniach i w dżungli, a wyprawy rowerowe łączy z wolontariatem. Podczas festiwalu przedstawi „Trudne drogi Kambodży”. - Opowiem o mojej trasie rowerowej z Bangkoku poprzez parki narodowe Tajlandii, przez Siem Reap, Angkor Wat i Phnom Penh. Pokażę zabytki, kulturę, muzykę i obyczaje. Ale skupię się na istocie pomagania dzieciakom w małej wiejskiej szkółce, istniejącej dzięki pomocy polskich kombatantów, którzy walczyli z Czerwonymi Khmerami w Kambodży mówi elektronik i informatyk, do niedawna służący w Siłach Powietrznych.

Rafał Gręźlikowski, fot archiwum podróżnika
Rafał Gręźlikowski opowie między innymi o największym w kraju obozie sportowo-motywacyjnym dla osób po amputacjach, i pierwszej wyprawie dla osób po amputacjach - Pieniny 2020. Ten podróżnik, który ma na rowerowym koncie koronę gór polskich (Rysy, Babia Góra, Śnieżnik, Mogielica) prowadzi grupę Aktywne Życie po Amputacji.

Ewa Świderska, fot. archiwum podróżniczki
„Nie tylko wielbłądy. Opowieści z Jedwabnego Szlaku rowerem" to prelekcja Ewy Świderskiej, z wykształcenia psycholożki i menedżerki turystyki, z pasji rowerowej podróżniczki. - Moje podróże to nie projekt. Nie jeżdżę dla zdobywania kilometrów, nie wspinam się na najwyższe przełęcze, choć gdy je pokonam, mam satysfakcję. Nie biorę udziału w rywalizacji o inne „naj”. Podróżuję na rowerze, bo bardzo to lubię – mówi podróżniczka.

Przejechała ponad 40 krajów na 3 kontynentach, ale najdłużej zabawiła w Azji, gdzie spędziła niemal 4 lata, pracując między innymi kilka miesięcy w chińskiej prowincji Sinciang, znanej również jako Chiński Turkiestan lub Ujguristan. Stamtąd ruszyła na dwóch kółkach do Europy legendarnym Jedwabnym Szlakiem.
- Niecierpliwie wypatrywałam pierwszego wielbłąda, ale to nie one najbardziej zapadły mi w pamięć. Ta podróż to odkrycie świata kobiet, skrywanego za chustami, często przykrytego czadorem. Naznaczonego szeregiem nakazów i zakazów życia Ujgurów – rdzennej ludności Azji Centralnej tureckiego pochodzenia wyznającej islam, obecnie mniejszości narodowej zamieszkującej chińską prowincję Sinciang. Prowincji, której przed wścibskim okiem świata strzegą kordony wojska i policji. To pierwsze zmierzenie z pustynią i wysokimi przełęczami górskimi oraz dziesiątki wcieleń makaronu, szaszłyka i herbaty. To przede wszystkim jednak następne miesiące życia na rowerze, planu dnia wyznaczanego wschodami i zachodami słońca, śpiewem ptaków bądź rykiem trąbiących samochodów – opowiada cyklistka. - Zapraszam na opowieści z życia ludzi napotkanych w drodze (Chiny, Oman, Iran) oraz mojego, czyli z perspektywy kobiety podróżującej solo szczególnie przez kraje muzułmańskie.

Jakub Rybicki, fot. archiwum podróżnika
Z pustynnego Jedwabnego Szlaku przeskakujemy na lodowce Grenlandii. Na prelekcję „Greenland Ice Trip” zaprasza Jakub Rybicki – podróżnik zawodowy, fotograf i dziennikarz, ekspert od krajów byłego ZSRR i Bliskiego Wschodu, laureat światowych nagród fotograficznych, m.in Travel Photographer of The Year, autor książki „Po Bajkale”, stały współpracownik magazynów i portali podróżniczych.

Jednośladem przejechał między innymi Great Divide Mountain Bike Route - 4500 km z Kanady do Meksyku przez Góry Skaliste, Kungsleden - najpiękniejszy polarny szlak Szwecji zimą, Góry Ałtaj, Kubę, zamarznięty Bajkał, dojechał za krąg polarny do Murmańska. A na SakFie opowie o swojej ostatniej wycieczce rowerowej, podczas której z Pawłem Wichrem jako pierwsi Polacy porwali się na zimowy przejazd rowerami przez góry, jeziora i fiordy Grenlandii. Oprócz opowieści możemy się spodziewać wielu doskonałych fotografii i filmu z wyprawy.

Maria Garus
Kolejna zakręcona na punkcie dwóch kół kobieta - Maria Garus. Każdy, kto interesuje się rowerowymi podróżami, o niej słyszał. Maria tak zapowiada swoją prelekcję na Festiwalu: - Mam 36 lat i 3 lata temu rzuciłam pracę oraz całe moje dotychczasowe życie po to, by rozpocząć moją przygodę przez Nowy Świat. Praktycznie bez doświadczenia w solo podróżowaniu, w biwakowaniu i bez dobrego sprzętu rozpoczęłam moją solo podróż rowerową z koła podbiegunowego na Alasce do najdalej położonego miejsca w Ameryce - Ushuaia w Argentynie. Moja trasa wiodła przez szutry, trawy, piachy, skały i asfalt Gór Skalistych w Ameryce Północnej i Andów w Ameryce Południowej. Przejechałam łącznie ponad 24000 km przez: Alaskę, Kanadę, Stany Zjednoczone, Meksyk, Belize, Gwatemalę, Salwador, Honduras, Nikaraguę, Kostarykę, Panamę, Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię i Argentynę, gdzie moja podróż została zatrzymana w związku z COVID19 i zmuszona byłam wrócić do Europy.

Piotr Strzeżysz, fot. archiwum podróżnika
Znamy jeszcze jednego podróżnika, który podzieli się na Festiwalu swoimi przygodami (resztę organizatorzy będą zdradzać w kolejnych dniach i godzinach). A jest nim znany z wystąpień na wielu krajowych i światowych festiwalach i spotkaniach podróżniczych (między innymi laureat Kolosów 2014), współczesny nomada i autor książek podróżniczych, bohater filmu dokumentalnego „Nie dojechać nigdy” Piotr Strzeżysz.

Na Festiwalu będziemy mogli wysłuchać jego prelekcji „Zaistnienia. Z Patagonii na Alaskę rowerem” i kupić najnowszą książkę „Zaistnienia”. A z nich dowiedzieć się, że daleki, obcy, nieznany świat jest bliższy, niż nam się na co dzień wydaje, że ludzie w nim są dobrzy, ciepli i gościnni, a dzikie zwierzęta spokojne, ufne i przyjazne. Że można cieszyć się z zimna, deszczu i niewygody, a szczęście i uśmiech odnaleźć w najprostszych, najbardziej banalnych momentach w życiu. I choć niekoniecznie trzeba w tym celu ruszać się z domu na drugi koniec świata, to podróż w niewymuszony sposób bardzo w tym „odkrywaniu” pomaga.

Festiwal Rowerowy SakFa finansowany jest przez Miasto Gdynia i organizowany z zachowaniem wszelkich anty-pandemicznych środków bezpieczeństwa. W związku z tym liczba uczestników jest ograniczona. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się na facebookwym wydarzeniu. Zapisy ruszają już dziś, więc śledźcie stronę Festiwal Rowerowy SakFa vol.2

  • ikonaOpublikowano: 04.08.2020 10:54
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.08.2020 12:12
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze