Co nowego

Rowery cargo już w akcji

Z gdyńskich rowerów towarowych korzysta Marcin Mikulski z

Z gdyńskich rowerów towarowych korzysta Marcin Mikulski z "Czerwonego Pieca" // fot. Magdalena Czernek

Pierwsi gdyńscy przedsiębiorcy korzystają już z elektrycznych rowerów towarowych. Pracownicy pizzerii „Czerwony piec” będą testować ich możliwości. Rowery cargo posłużą im do przewożenia różnego rodzaju produktów i towarów między lokalami. Chęć wypożyczenia pojazdów mogą zgłaszać także inne firmy ze Śródmieścia Gdyni.

Gdynia kupiła 10 elektrycznych rowerów towarowych, tzw. e-cargo bikes. Wszystko dzięki dofinansowaniu z unijnego projektu CoBiUM (Cargo Bikes in Urban Mobility) z programu Interreg Południowy Bałtyk. Na razie mogą z nich korzystać gdyńscy przedsiębiorcy. Miasto zachęca do tego, żeby testowali je w codziennej działalności.

To duża innowacja i kolejny krok w ramach mobilnej Gdyni. Chcemy, żeby do korzystania z rowerów zachęcać nie tylko osoby indywidualne, ale również przedsiębiorców, którzy na krótkich dystansach, w obrębie Śródmieścia, gdzie ruch jest duży, mogli dowieźć towar szybciej, sprawniej i ekologicznie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Rowery towarowe już wyjechały na ulice i służą gdyńskim firmom. Jako pierwsi w użyczenie otrzymali je właściciele pizzerii „Czerwony Piec” i restauracji „Pasta Miasta”.

To ciekawy pomysł. Rowery są wygodne, mają sporą objętość i mogą przewozić około 100 kg towaru. To dobre rozwiązanie, jeżeli potrzebujemy szybko coś przewieźć. Możemy wrzucić do nich różnego rodzaju produkty i sprawnie przejechać przez miasto i je dowieźć. Posiadamy dwa lokale i będziemy między nimi przewozić produkty. Z ul. Starowiejskiej na ul. Świętojańską trudno jest przejechać samochodem bez stania w korku i bez poszukiwania miejsc parkingowych. Teraz będziemy mogli parkować w miejscach niedostępnych dla aut. Czas dojazdu na pewno, dzięki temu, będzie krótszy. Jeździliśmy cargo rowerami już podczas Tygodnia Zrównoważonego Transportu, ale teraz będziemy mogli dokładnie je przetestować i określić, na ile nam się przydadzą i na ile te rowery pozwolą nam zrezygnować z auta – mówi Marcin Mikulski z „Czerwonego Pieca”.Cargo rowery mogą wypożyczać na razie tylko przedsiębiorcy ze Śródmieścia. Wystarczy zgłosić taką chęć pracownikom gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Rowery użyczane są bezpłatnie. Wystarczy się zgłosić na adres mailowy lub wypełnić specjalny formularz. Ważne, żeby podać termin, w których chce się wypożyczyć pojazd oraz to, gdzie znajduje się firma. Z przedsiębiorcami mieliśmy kontakt dużo wcześniej – pomagali nam m.in. wybierać modele rowerów. Dziś oficjalnie ruszyliśmy z wypożyczaniem. Mam jednak nadzieję, że coraz więcej rowerów cargo pojawi się wkrótce na naszych ulicach. Dostaliśmy dużo zapytań, póki co mamy już zaplanowane przekazanie rowerów trzem firmom– mówi Paweł Kimel z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

W Gdyni czeka na chętnych kilka różnych typów rowerów, które różnią się budową, przeznaczeniem i kształtem przestrzeni towarowej. Wypożyczyć można je na maksymalnie 28 dni. Jeśli przedsiębiorca będzie chciał korzystać z nich dłużej, może ponownie się zgłosić.

Nowe pojazdy mają szeroką listę zastosowań. Można ich użyć m.in. do: przewozu towaru między filiami, dostaw, transportu na tzw. pierwszej i ostatniej mili, realizacji zamówień czy promocji swojej działalności.

Jak je wypożyczyć? To proste, w łatwy sposób można dopełnić niezbędnych formalności. Wystarczy wysłać wiadomość e-mail na adres: kontakt@mobilnagdynia.pl, który będzie zawierał nazwę i adres firmy, planowany termin wzięcia roweru w użyczenie oraz przybliżoną trasę, po której będzie jeździł rower lub wypełnić formularz rezerwacyjny.

W ciągu dwóch dni roboczych organizatorzy skontaktują się z zainteresowanymi. Sam rower można odebrać i zwrócić w umówionym punkcie w centrum Gdyni, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-15:00. Dodatkowo do roweru wydawane jest dodatkowe wyposażenie, które ułatwia jego eksploatację (m.in. dodatkowe zabezpieczenie antykradzieżowe, ładowarka do baterii czy pokrowiec). Wypożyczającemu zostanie udzielony krótki instruktaż z użytkowania i eksploatacji roweru.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Zobacz także

Najnowsze