Uwaga! Skrócił się termin przerwy w dostawie ciepłej wody. OPEC już napełnia sieć. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Rowery cargo opanują Gdynię

Gdyńskie rowery cargo // fot. Lechosław Dzierżak

Gdyńskie rowery cargo // fot. Lechosław Dzierżak

Mają dwa lub trzy koła i skrzynię, w której można przewozić towary czy inne osoby. Rowery cargo są w wielu krajach coraz bardziej popularnym środkiem transportu. W najbliższy weekend na ulicach Gdyni pojawi się ich cała masa. A wszystko za sprawą niecodziennego wydarzenia. W Gdyni odbędzie się 5. Ogólnopolski Zlot Rowerów Towarowych. Z tej okazji do naszego miasta zawita około 150 osób z całej Polski, a także goście z Brześcia i Berlina. Zaprezentują oni swoje rowery, a także wezmą udział w wyścigu i pokazowym przejeździe ulicami Gdyni. Wszyscy zainteresowani tym środkiem transportu będą mogli dowiedzieć się więcej na jego temat, a nawet wybrać się na krótką przejażdżkę. Start imprezy 7 września o godz. 11.00 na skwerze Arki Gdynia.

Zapowiada się mobilny weekend w Gdyni. W ramach 5. Ogólnopolskiego Zlotu Rowerów Towarowych będzie można zobaczyć ponad 50 tego typu pojazdów. Do naszego miasta zawitają rowery cargo, które ułatwiają transport różnego rodzaju rzeczy, przedmiotów, towarów czy osób w kilkunastu polskich miejscowościach. Wszystkie są kolorowe i wyróżniają się własnym brandingiem, dlatego nie sposób nie zauważyć ich na ulicy. Swoje rowery zaprezentują też goście z Brześcia i Berlina.

- Ogólnopolski Zlot Rowerów Towarowych to okazja do promowania tego środka transportu i zaprezentowania doświadczenia naszego miasta w tym zakresie. Cieszymy się, że tak wiele osób odwiedzi nas w najbliższy weekend, żeby wspólnie wypracowac kierunki rozwoju i zastosowania rowerów towarowych. Zapraszamy także wszystkich mieszkańców do testowania rowerów oraz udziału w innych bardzo ciekawych elementach zlotu - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Zlot potrwa dwa dni. Wydarzenie ma na celu głównie promowanie rowerów cargo jako miejskiego środka transportu. Dlatego uczestnicy wyjadą w miasto, aby jak najszerzej pokazać ich możliwości. Atrakcji nie zabraknie. Impreza wystartuje w sobotę, 7 września o godz. 11.00 na skwerze Arki Gdynia. Odbędzie się tam piknik rowerowy. Uczestnicy zaprezentują podczas niego swoje pojazdy i opowiedzą o ich zaletach oraz możliwościach. To okazja i szansa na to, żeby w jednym miejscu zobaczyć różne modele rowerów towarowych. W sumie znajdzie się tam kilka ich typów. Będą wersje klasyczne i elektryczne marek takich jak: all2gethe, Babboe, Butchers and Bicycles, Bullitt, Carryo, Christiania, De Fietsfabriek, Douze, freeinches, Sorte Jernhest, Stork Cargo Bike, Urban Arrow i Wheeloo. Pojawią się również pojazdy własnej produkcji.

Wydarzenie jest otwarte dla mieszkańców. Wszyscy zainteresowani mogą przyjść i dowiedzieć się więcej o rowerach cargo, a nawet wybrać się na przejażdżkę. W programie przewidziano bowiem testowanie tego środka transportu. Oprócz tego zaplanowano także warsztaty z jazdy rowerami ręcznymi, czyli handbike’ami. To jednak nie wszystko. Organizatorzy zadbali o różnorodną rozrywkę, dlatego na pikniku będzie też kącik dla dzieci, fotobudka, konkursy oraz warsztaty tworzenia biżuterii rowerowej. W tej części imprezy odbędzie się również  prezentacja projektu i rowerów COBIUM i prezentacja projektu City Changer Cargo Bike. Piknik potrwa do godz. 13.00.

Głównymi atrakcjami zlotu będą: wyścigi rowerów cargo oraz ich wspólny przejazd ulicami Gdyni. Wyścigi rozpoczną się o godz. 13.00 również na skwerze Arki Gdynia. Uczestnicy będą mieli za zadanie przewieźć sprzęt ratowniczy na wyznaczonej trasie. Liczy się oczywiście czas. Wygra ta drużyna, która wykona zadanie najszybciej. Pod uwagę będą brane parametry roweru – czy jest on klasyczny czy też wspomagany napędem elektrycznym. Rywalizacja zakończy się o godz. 14.30. Już pół godziny później ruszy przejazd rowerowy. Uczestnicy wystartują ze skweru Arki Gdynia. Dalej pojadą: al. Marsz. Piłsudskiego, al. Zwycięstwa, Orłowską na molo, a później ponownie wjadą na al. Zwycięstwa i podążą nią aż do ul. Świętojańskiej. Następnie ul. Armii Krajowej, Borchardta i skwerem Kościuszki oraz ul. 10 Lutego. Metą będzie woonerf przy ul. Abrahama. Po drodze będą do nich dołączać rowerzyści na zwykłych jednośladach. A przejazd uświetni przewodnik – Michał Miegoń, który będzie po drodze opowiadał ciekawostki na temat miasta.

Pierwszy dzień zlotu zakończy się koncertem zespołu Kiev Office, który odbędzie się o godz. 18.00 na ul. Abrahama.

W niedzielę, 8 września, zaplanowano część warsztatową dla uczestników zlotu. W gdyńskim InfoBoksie wysłuchają oni prelekcji i zapoznają się z przygotowanymi prezentacjami. Będą dyskutować m.in. na temat obszarów rozwoju wykorzystania rowerów towarowych w Polsce czy dobrych praktykach z polskich miast połączonych ze zwiększaniem świadomości społecznej na temat rowerów cargo. Nie zabraknie też okolicznościowego tortu, a na koniec zostanie wybrany gospodarz przyszłorocznego zlotu.

Organizatorem tegorocznego zlotu jest miasto Gdynia. Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się tutaj.

  • ikonaOpublikowano: 04.09.2019 12:19
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.09.2019 14:41
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze