Co nowego

Ruszył przetarg na budowę nowego centrum Małego Kacka

Wizualizacja budynku biblioteki wraz z siedzibą Rady Dzielnicy i Przystanią Sąsiedzką na Małym Kacku // źródło: SIM Architekci

Wizualizacja budynku biblioteki wraz z siedzibą Rady Dzielnicy i Przystanią Sąsiedzką na Małym Kacku // źródło: SIM Architekci

Wcześniej w tym miejscu działało Centrum Kultury. Teraz przy ul. Łowickiej 51 powstanie miejsce spotkań dla mieszkańców i nowoczesna biblioteka. W budynku swoją siedzibę będzie też miała Rada Dzielnicy Mały Kack oraz Przystań Sąsiedzka. W ramach projektu zaplanowano również budowę parkingu dla samochodów i rowerów oraz montaż windy dla osób z niepełnosprawnościami. Pomimo obecnej wyjątkowej sytuacji, gdyński magistrat funkcjonuje normalnie i realizuje wcześniej zaplanowane zadania. Dlatego miasto szuka właśnie wykonawcy, który przeprowadzi prace oraz związane z nimi zagospodarowanie terenu. Termin składania ofert - do 15 kwietnia.

Zaplanowane roboty budowlane będą polegać m.in. na wybudowaniu biblioteki i wyposażeniu budynku w instalację wodno-kanalizacyjną, centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Prace obejmą także montaż instalacji gazowej wraz z kotłownią, wentylacji i klimatyzacji z odzyskiem ciepła oraz założenie instalacji elektrycznej wewnątrz i na zewnątrz oraz oświetlenie budynku.

Teren przy ul. Łowickiej 51 zyska charakter rekreacyjny i będzie służył mieszkańcom miasta. Można śmiało powiedzieć, że zmieni się w nowe miejsce spotkań. Chodzi o dużą przestrzeń, bo teren, który kiedyś zajmowało Centrum Kultury w Gdyni ma 4 tys. metrów kwadratowych. Główne zadanie to budowa budynku biblioteki, w którym będzie się mieścić również siedziba Rady Dzielnicy Mały Kack oraz Przystań Sąsiedzka. Powstanie także parking oraz teren zielony. Na pozostałej części działki ruszyła już budowa sali gimnastycznej z zapleczem sportowym, salami dydaktycznymi oraz zagospodarowaniem terenu. To jednak projekt realizowany przez Amerykańsko-Polskie Stowarzyszenie Oświatowe i jest objęty odrębnym zamówieniem. Całość stworzy zharmonizowaną przestrzeń i wspólny kompleks oświatowo-sportowy – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Budynek sąsiedzkich spotkań o powierzchni użytkowej ponad 400 metrów kwadratowych będzie miał dwie kondygnacje. Na parterze znajdą się wielofunkcyjne przestrzenie, które w zależności od potrzeb posłużą do organizacji wydarzeń oświatowych, kulturalnych i informacyjnych, obszar aktywności dla dzieci, siedziba Rady Dzielnicy i przestrzeń dedykowana seniorom. Piętro zajmie biblioteka i pomieszczenie do cichej pracy. Kondygnacje połączą biegnące po łuku schody umieszczone w centrum obiektu pod kopułowym, przepuszczającym światło słoneczne dachem. Samo zadaszenie zresztą w dużej części będzie retencyjnym zielonym ogrodem. A na tyłach obiektu zaprojektowano przestrzeń dla letniej biblioteki. Swoje miejsce znajdzie tam również Przystań Sąsiedzka.

Chcemy, żeby mieszkańcy się integrowali i wzajemnie aktywizowali. Właśnie dlatego to będzie już kolejna Przystań, która powstanie w Gdyni. Mieszkańcy Małego Kacka będą mogli się tu swobodnie spotkać i z pewnością spędzić czas w ciekawy sposób. Wartością dodaną będzie również możliwość poznania swoich sąsiadów. Często brakuje nam na to czasu w codziennym zabieganiu. To miejsce da ku temu idealną okazję – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Wykonawca, który podejmie się tego zadania, będzie musiał wykonać roboty budowlane stanu surowego otwartego, prace zewnętrzne i wewnętrzne oraz częściowo zająć się zagospodarowaniem terenu wokół budynku biblioteki. Prace zewnętrzne obejmują m.in.: wykonanie ścian warstwowych żelbetowych, które będą docieplane styropianem, budowę konstrukcji stropu oraz poszycia dachu, montaż oświetlenia czy roboty sanitarne. Natomiast roboty budowlane wewnętrzne to m.in.: montaż posadzek, sufitów, schodów wraz z balustradą, a także przy nich podestu – w formie mini amfiteatru oraz wyposażenie budynku.

Prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół biblioteki będą dotyczyć: demontażu istniejącego ogrodzenia czy wykonania zjazdu z drogi publicznej na teren działki, wraz z drogą wewnętrzną z zatoczką Kiss&Go i zawrotką, a także ścieżki dla pieszych na terenie przylegającym do budynku biblioteki oraz instalacji oświetlenia.

Powstanie również kilkanaście miejsc parkingowych, w tym dla osób z niepełnosprawnościami czy parking dla rowerów. Nie zabraknie też zieleni.

Wykonanie nowego ogrodzenia terenu oraz wszelkie prace związane z zagospodarowaniem terenu na obszarze wydzielonym ogrodzeniem, przylegającym do nowo powstałej sali gimnastycznej są objęte odrębnym zamówieniem.

W ramach projektu w bibliotece ma zostać zamontowana także winda dostosowana do przewozu osób z niepełnosprawnością. Wykonawca będzie musiał dodatkowo dokonać odbioru tego dźwigu oraz zająć się jego rejestracją i uzyskaniem dokumentu dopuszczenia do użytkowania przez Urząd Dozoru Technicznego. Ponadto to nim będzie spoczywał obowiązek uzyskania dopuszczenia obiektu do użytkowania przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni i Państwową Stację Sanitarno–Epidemiologiczną w Gdyni.

Wybrany wykonawca będzie też zobowiązany do współpracy z wykonawcą robót budowlanych dotyczących budowy sali gimnastycznej z zapleczem sportowym, salami dydaktycznymi oraz zagospodarowaniem terenu, realizowanej przez Amerykańsko-Polskie Stowarzyszenie Oświatowe na tej samej działce. Prace budowlane będą realizowane na dwóch obiektach w dużej mierze w tym samym terminie. Obecnie trwają prace budowlane dotyczące stanu surowego budowy sali gimnastycznej.

Termin realizacji prac to 30 czerwca 2021 roku. Przy czym wykonanie stanu surowego powinno zostać zakończone do 31 sierpnia br.

Szczegółowe ogłoszenie o przetargu znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Firmy zainteresowane realizacją projektu mogą zgłaszać swoje oferty do 15 kwietnia do godz. 10.00 – w formie pisemnej w Wydziale Budynków Urzędu Miasta Gdyni, ul. 10 Lutego lub przesłać je pocztą.

Publiczne otwarcie ofert odbędzie się tego samego dnia o godz. 10.30. Wykonawcy mogą w nim uczestniczyć tylko i wyłączanie za pośrednictwem transmisji online pod adresem: https://link.do/jGOdm lub https://www.youtube.com/channel/UCd86_uZPf1oyAfdTMTWp0Wg/live.

Wszyscy chętni do wzięcia udziału w przetargu muszą również wcześniej wpłacić wadium w wysokości 70 000 złotych.

Kryteria oceny ofert to: cena – 60 procent, długość okresu gwarancji – 20 procent oraz długość serwisu zamontowanych urządzeń – 20 procent.

  • ikonaOpublikowano: 01.04.2020 08:00
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.04.2020 12:05
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Zobacz także

Najnowsze