Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Sakowski dla Zalewskiego. Absolwent filmówki buduje markę

Wyreżyserowanie teledysku dla Krzysztofa Zalewskiego to kolejna krótka forma w filmowym dorobku gdynianina Miłosza Sakowskiego, fot. Mirosław Sycz

Wyreżyserowanie teledysku dla Krzysztofa Zalewskiego to kolejna krótka forma w filmowym dorobku gdynianina Miłosza Sakowskiego, fot. Mirosław Sycz

Gdynianin Miłosz Sakowski dołożył do swojego portfolio kolejną głośną współpracę. Absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej wyreżyserował teledysk do utworu „Wszystko będzie dobrze” popularnego wokalisty Krzysztofa Zalewskiego. To kolejna krótka forma w dorobku ambitnego filmowca, który poza nagradzaną etiudą „Dzień babci” na swoim koncie ma też m.in. spoty reklamowe banków, teledysk dla Allegro czy zwiastun serialowego hitu Netflixa.


Pochodzi z Gdyni, to tutaj poczuł reżyserskie powołanie i ukończył filmówkę. Zaliczył mocny start w branży filmowej, zdobywając za swój krótkometrażowy „Dzień Babci” szereg festiwalowych nagród. Teraz konsekwentnie zbiera doświadczenie, realizując swoje wizje w krótkich formach wideo. To Miłosz Sakowski – jeden z tych twórców wywodzących się z Gdyńskiej Szkoły Filmowej, o których jeszcze z pewnością usłyszymy.

Pandemiczny teledysk


Gdynianin do swojego dorobku może dopisać kolejną ciekawą realizację – tym razem wyreżyserował teledysk dla Krzysztofa Zalewskiego. To wideo do jego najnowszego singla wokalisty - „Wszystko będzie dobrze”, który promuje album „Zabawa”.



Sam artysta jest multiinstrumentalistą, kompozytorem, autorem tekstów i wokalistą tworzącym muzykę z pogranicza popu i rocka. Jest związany z wytwórnią Kayax, a za poprzednie albumy otrzymał m.in. platynową („Złoto”) i złotą („Zalewski śpiewa Niemena”) płytę ZPAV. Gdynianie mogą też kojarzyć Krzysztofa Zalewskiego z kilkukrotnego udziału w „Męskim graniu” oraz występu w Gdyni podczas wydarzenia „Lato z Radiem Festiwal 2018”. W jego nowym teledysku Miłosz Sakowski postanowił nawiązać do sytuacji związanej z pandemią.

- Krzysztofowi zależało na kameralnym teledysku, w którym porywy serca symbolizowane będą obrazami kataklizmów. Dla mnie nowym kataklizmem jest alienacja, jakiej doświadczamy obecnie, kiedy z ludźmi komunikujemy się głównie przez ekrany. Po naszych rozmowach na ten temat napisałem scenariusz, który spodobał się Krzyśkowi i tak zaczęliśmy pracę nad teledyskiem – opowiada o współpracy Miłosz Sakowski. - Mieliśmy poczucie, że robimy coś, co na zawsze będzie już zapisem tego dziwnego, specyficznego czasu, jakiego doświadczamy obecnie. Obyśmy niedługo wspominali go już tylko na ekranie – dodaje.


Etiudy, reklamy i spoty


Momentem, w którym nazwisko młodego reżysera dotarło do szerszej publiczności, było pasmo sukcesów jego krótkometrażowego „Dnia Babci” z 2015 roku. To 30-minutowa opowieść o samotnej starszej kobiecie, która demaskuje młodego złodzieja.


Zwiastun filmu „Dzień Babci” w reż. Miłosza Sakowskiego

W obsadzie znaleźli się m.in. Anna Dymna i Łukasz Simlat, a film został zaprezentowany na kilkudziesięciu polskich i zagranicznych festiwalach, zdobywając nagrody m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Warszawskim Festiwalu Filmowym i festiwalu Dwa Brzegi oraz ocierając się o nominację do Oscara.

Twórczość gdynianina to także produkcje komercyjne. Miłosz Sakowski do tej pory wyreżyserował spoty reklamowe i krótkie formy m.in. dla mBanku, BNP Paribas, sieci sklepów Aldi, sieci komórkowych Heyah i T-Mobile czy dewelopera Eurostyl. Swoimi filmami regularnie wspiera też kampanie społeczne, jak w przypadku opublikowanego niedawno spotu dla fundacji Avalon czy wcześniejszego spotu „Nieszczęśliwy numer”, który zrealizował dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.




Miłośnicy seriali jednej z największych platform streamingowych mogą też kojarzyć nietypową reklamę ostatniego sezonu popularnego „Orange is the new black”, do której Sakowski zaangażował… Beatę Kozidrak odzianą w charakterystyczny, pomarańczowy strój więźniarek.



Sporą popularnością cieszył się także wyreżyserowany przez absolwenta gdyńskiej filmówki fabularyzowany teledysk do coveru przeboju „Aleja Gwiazd” w wykonaniu Anny Karwan i Matheo. Produkcja z 2016 roku była częścią przygotowanego przez Allegro cyklu „Legendy Polskie”, w sieci obejrzało ją ponad 10 milionów widzów.



Co dalej? Młody filmowiec z Gdyni ciągle poszerza swoje reżyserskie portfolio. Aktualnie przygotowuje się do jednego z największych artystycznych wyzwań w swojej karierze, czyli pierwszego pełnometrażowego filmu fabularnego.

- Pracuję jako reżyser reklam, chętnie angażuję się też w spoty społeczne. Wraz ze współscenarzystą Marcinem Kubawskim udało nam się sprzedać dwa projekty serialowe - jeden stacji premium, drugi - platformie streamingowej. Obecnie piszemy scenariusz filmu fabularnego, który będzie moim pełnometrażowym debiutem. Będzie to horror społeczny – zapowiada Sakowski.

  • ikonaOpublikowano: 11.02.2021 13:35
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.02.2021 14:09
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze