Platforma Cyfrowy Urząd dostępna jest pod nowym adresem cyfrowyurzad.um.gdynia.pl.
Co nowego

Sekcja damska Rugby Arka Gdynia nie zwalnia tempa

Damska drużyna Rugby Arka Gdynia podczas treningu (fot. klub Rugby Arka Gdynia sekcja damska/FB)

Damska drużyna Rugby Arka Gdynia podczas treningu (fot. klub Rugby Arka Gdynia sekcja damska/FB)

Rugby Arka Gdynia sekcja damska to drużyna reaktywowana w 2022 roku, po 13 latach przerwy. Klub jest jednym z nielicznych w Polsce, który może się pochwalić tak dużą liczbą trenującej młodzieży. W ciągu zaledwie dwóch lat drużyna awansowała do ekstraligi rugby 7 kobiet w Polsce i zajmuje obecnie pewne czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej w Polsce.


Do reaktywacji sekcji damskiej Rugby Arka Gdynia doszło dzięki zaangażowaniu trenera Marka Skindela oraz Sary Kamińskiej, zawodniczki i kierowniczki drużyny. Potem do zespołu dołączył trener Mateusz Moroz i tak powstała sekcja damska czynnie trenująca rugby w Gdyni.

W piątek, 12 grudnia zawodniczki z trenerami odwiedziły gdyński magistrat, gdzie spotkały się z przewodniczącym Rady Miasta Gdyni Tadeuszem Szemiotem, radnymi Larysą Kramin i Teresą Bysewską oraz Jagną Ogonowską z Gdyńskiego Centrum Sportu. Rozmawiano o sukcesach klubu oraz możliwościach podjęcia wspólnych działań.


Wideo: Przemysław Dopke i klub Rugby Arka Gdynia, montaż: Przemysław Dopke
Bardzo się cieszę, ponieważ to są silne, zdeterminowane kobiety, z niesamowitą pasją do sportu wcale niełatwego, mocno zdominowanego przez mężczyzn, dlatego bardzo je wspieram, cieszę się, że udało nam się spotkać w takim gronie – mówi Larysa Kramin, radna Gdyni.

Reaktywacja po 13 latach


Drużyna Rugby Arka Gdynia sekcja damska została reaktywowana po 13 latach przerwy – w 2022 roku
Nasza sekcja damska działa od blisko czterech lat. Dlaczego wybrałyśmy rugby? Bo to jest dość rodzinny sport i przede wszystkim uczy dyscypliny – opowiada Sara Kamińska, zawodniczka klubu Rugby Arka Gdynia.

Aktualnie mamy w drużynie 25 zawodniczek, ale sekcja stale się rozwija. Dlatego serdecznie zapraszamy na nasze treningi kobiety i dziewczyny w każdym wieku – dodaje trener Rugby Arki Gdynia Mateusz Moroz.

W ciągu zaledwie dwóch lat sekcja damska awansowała do ekstraligi rugby 7 kobiet w Polsce i zajmuje pewne czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej w kraju.
Przynajmniej raz w roku organizujemy turniej klasy mistrzostw Polski kobiet rugby 7, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest chwalony nie tylko w Gdyni, ale w całej Polsce. Nasze zawodniczki reprezentują zarówno kadry młodzieżowe, gdzie są czołowymi zawodniczkami, jak i kadry seniorskie, gdzie zdobywają medale – tłumaczy trener Rugby Arki Gdynia Marek Skindel.

Dwie zawodniczki z gdyńskiego klubu były powołane do kadry Polski rugby plażowego, jedna z nich czynnie przyczyniła się do zdobycia mistrzostwa Europy w tym sporcie.

Plany na przyszłość


Klub planuje założyć sekcję u-16, ale potrzebuje wsparcia w postaci boiska treningowego. W przyszłym sezonie do drużyny ma też dołączyć zawodniczka ze światowej czołówki rugby, aby wesprzeć dziewczyny w zdobywaniu medali dla Gdyni.

Cele na sezon 2025/26 to m.in.: medal Mistrzostw Polski Kobiet Rugby 7, budowanie młodzieżowych grup u-16 oraz wystawienie dwóch drużyn, które pokażą potęgę i mocny rozwój damskiej sekcji w Gdyni.

Więcej informacji o drużynie Rugby Arka Gdynia sekcja damaska znajdziemy na Facebooku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.12.2025 14:45
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.12.2025 15:45
  • ikonaZmodyfikował: Jakub Winiewski
ikona

Najnowsze