Co nowego

Seniorze bądź czujny - oszuści wciąż aktywni

Seniorzy narażeni na oszustów // fot. pixabay.com

Seniorzy narażeni na oszustów // fot. pixabay.com

Seniorka oszukana na ponad 100 tys. złotych. Wyłudzenie sporych sum pieniędzy od osób starszych wciąż jest bardzo popularne wśród oszustów, niestety przekonała się o tym mieszkanka Gdyni. Co chwila wymyślają oni nowe sposoby, jak oszukać seniorów. Gdyńska policja odnotowała w tym tygodniu kolejny przypadek oszustwa w naszym mieście. Tym razem oszuści wyłudzili od 81-letniej mieszkanki Gdyni ponad 100 tys. zł. 


Przestępcy wciąż modyfikują swoje metody na wyłudzenie pieniędzy od osób starszych. Głównie jest to metoda „na wnuczka i policjanta". W ostatnim czasie oszuści dzwonią również do osób w średnim wieku i przekazują informacje o wypadku kogoś bliskiego, jednak najczęściej wykorzystują łatwowierność seniorów - poinformowała podkom. Jolanta Grunert, oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni.

W ubiegłym roku w naszym mieście doszło do ponad 10 takich wyłudzeń. Kwoty na jakie zostali oszukani seniorzy dochodziły nawet do 50 tysięcy złotych. Sposób działania przestępców jest zazwyczaj podobny. Starsze osoby otrzymują telefon od osoby podającej się za członka rodziny, funkcjonariusza czy urzędnika, który prosi o pilne wsparcie finansowe. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszuści mogli dowiedzieć się jak najwięcej informacji o seniorze, jednocześnie informując, że wydarzyło się coś bardzo złego. Wywołują silne emocje, które ułatwiają manipulacje. Pod wpływem silnych emocji seniorzy oddają wszystkie swoje oszczędności. Są przeświadczeni, że pomagają swoim bliskim czy działają w dobrej wierze. Nie zdają sobie sprawy, że zostali oszukani. Oszuści wykorzystują łatwowierność seniorów i bez skrupułów wyłudzają od nich niemałe kwoty pieniędzy.


W Gdyni w ramach kampanii STOP mundurowi prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa osób starszych. Dzielnicowi spotykają się z mieszkańcami w radach dzielnic, centrach seniorów i propagują bezpieczne zachowania. Podczas takich spotkań funkcjonariusze zapoznają seniorów z metodami działań oszustów, mówią jak ustrzec się przed utratą pieniędzy. Ponadto cyklicznie organizowane są debaty społeczne poświęcone bezpieczeństwu osób starszych - dodaje podkom. Jolanta Grunert, oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni.

Niestety, pomimo informacji w mediach i licznych apelach policji, starsze osoby wciąż są ofiarami oszustów.

O czym trzeba pamiętać?

 • Zachowywać ostrożność i czujność w kontaktach z nieznajomymi
 • Nie ufać osobom, które telefonicznie podają się za krewnych czy przyjaciół
 • Nie wolno przekazywać pieniędzy osobom, których się nie zna
 • Jeśli jakaś sytuacja czy telefon od nieznajomego wzbudza podejrzenia, warto upewnić się wśród znajomych lub rodziny czy rzeczywiście ma miejsce
 • Wszelkie telefoniczne prośby również te z zagranicy, grożą utratą pieniędzy
 • Gdy ktoś dzwoni i żąda pieniędzy lub gdy rozmówca wydaje się podejrzany – trzeba powiadomić policję!

Trzeba pamiętać, że policja nigdy nie zwraca się z prośbą o pomoc finansową. Jeżeli zadzwoni nietypowy telefon, nie można dać się wciągnąć w rozmowę i podawać szczegóły z życia. W sytuacji, gdy podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem, nie wahajmy się zadzwonić po policję, tą prawdziwą. Przedstawmy sytuację. Zadzwońmy niezwłocznie do najbliższych, czy innej zaufanej osoby. Warto też w ogóle rozmawiać o takich zagrożeniach z rodziną i ze znajomymi, może wtedy szybciej zapali się nam ostrzegawcze światełko, gdy ktoś powoła się na nich, a my będziemy wiedzieli, że nie zwróciliby się do nas w taki sposób, z udziałem obcych osób, z dziwnymi prośbami, wymuszając działanie pod presją czasu i owiane tajemnicą.

Policjanci zastrzegają, że oficjalne statystyki to wierzchołek góry lodowej. Oprócz zdarzeń oficjalnie zgłoszonych i w których prowadzone są czynności są również takie, w których osoby poszkodowane nie chcą, aby były prowadzone czynności oraz wyłudzenia, których nikt nikomu nie zgłasza.

 • ikonaOpublikowano: 17.01.2023 10:54
 • ikona

  Autor: Dominika Sobiech (d.sobiech@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 17.01.2023 11:18
 • ikonaZmodyfikował: Dominika Sobiech
ikona

Najnowsze