Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Spotkanie ekspertów po corocznym badaniu Bałtyku

Piętnasta Narada Grupy Projektowej ds. Monitoringu Substancji Radioaktywnych w Morzu Bałtyckim odbędzie się w dniach 7 - 9 września 2010 r. w Gdyni. To coroczne spotkanie przedstawicieli państw nadbałtyckich, które podpisały Konwencje Helsińską. Organizatorami gdyńskiej narady są: Oddział Morski Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.


Jednym z zadań wynikających z podpisania Konwencji Helsińskiej jest prowadzenie monitoringu Morza Bałtyckiego w obszarze strefy ekonomicznej każdego z państw. W polskiej strefie na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykonują go Ośrodek Oceanografii i Monitoringu Bałtyku w Oddziale Morskim Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej.


Kontrolowane są między innymi stężenia substancji szkodliwych, w tym radioaktywnych, w wybranych elementach środowiska morskiego. Dane z badań przekazywane są do bazy w Helsinkach. Podczas corocznych narad eksperci z poszczególnych państw dokonują na ich podstawie oceny sytuacji skażenia Morza Bałtyckiego substancjami radioaktywnymi ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnego zagrożenia dla mieszkańców krajów nadbałtyckich.


Dane wykorzystywane są do sporządzania tematycznych opracowań oraz Raportów Wskaźnikowych zawierających najistotniejsze informacje o aktualnej sytuacji i ewentualnych zagrożeniach. Można się z nimi zapoznać na stronie www.helcom.fi

Dotychczasowe raporty wykazują, że od 1991 r. w Bałtyku maleją stężenia substancji szkodliwych i nie ma żadnego realnego zagrożenia dla życia ludzkiego. Ich podwyższony poziom zanotowano po awarii reaktora atomowego w Czarnobylu w 1986 r. Celem badań jest obniżenie wskaźników do stanu sprzed katastrofy.

ikona

Najnowsze