Co nowego

Sprawdź się w Olimpiadzie Energetycznej

Grafika promująca Olimpiadę Energetyczną o Puchar Prezydenta Gdyni // materiały prasowe

Grafika promująca Olimpiadę Energetyczną o Puchar Prezydenta Gdyni // materiały prasowe

Wiesz, jak racjonalnie gospodarować energią? Ochrona klimatu nie jest ci obojętna? Chcesz sprawdzić swoją wiedzę, a przy okazji nauczyć się więcej o proekologicznych działaniach i świadomym korzystaniu z zasobów przyrody? Weź udział w Olimpiadzie Energetycznej o Puchar Prezydenta Gdyni. To konkurs wiedzy dla całej rodziny i świetny sposób na wspólne spędzenie czasu. Olimpiada odbędzie się 17 października w formule online. Uczestnicy odpowiedzą na pytania we własnych domach. Rywalizacja będzie transmitowana na żywo. Zapisy do konkursu właśnie ruszyły. Swoje drużyny można zgłaszać do 14 października. Olimpiada jest skierowana do rodzin z województwa pomorskiego. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.


Olimpiada Energetyczna ma podnieść świadomość mieszkańców Gdyni i całego województwa pomorskiego oraz ich poziom wiedzy z zakresu efektywności energetycznej. Jej celem jest również zwrócenie uwagi na problematykę zmian klimatycznych i ich skutków, a także nauka sposobów ograniczania zużycia oraz racjonalnego gospodarowania energią. Konkurs ma też promować aktywną postawę i zmotywować mieszkańców Pomorza do podejmowania proekologicznych działań. Chodzi o to, żeby w codziennym życiu starali się oni stosować zasady, które służą poprawie efektywności energetycznej.

– Gdynia od lat dba o zrównoważony rozwój. Wdrażamy ekologiczne programy w mieście, a także prowadzimy różnego rodzaju kampanie informacyjne, które mają na celu podnoszenie świadomości energetycznej mieszkańców. Chcemy w ten sposób pokazać, że nawet najmniejsze działanie każdego z nas ma znaczenie. Tym razem zapraszamy nie tylko gdynian, ale i Pomorzan do udziału w Olimpiadzie Energetycznej. Naprawdę warto, bo to okazja zarówno na sprawdzenie swojej wiedzy, jak i na wspólną, rodzinną naukę dobrych i proekologicznych nawyków. Zachęcam do uczestnictwa w konkursie – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Konkurs jest skierowany do rodzin z województwa pomorskiego. Uczestnicy, którzy zgłoszą się do udziału w Olimpiadzie, będą tworzyć drużyny. Każdy zespół może mieć od 2 do maksymalnie 5 zawodników. W składzie drużyny musi się znaleźć przynajmniej 1 osoba dorosła i 1 dziecko.

Olimpiada Energetyczna odbędzie się online – 17 października o godz. 11.00. Rywalizacja będzie transmitowana na żywo na facebookowym profilu Gdyni Rodzinnej oraz na stronie www.olimpiadaenergetyczna2020.pl.

Co zrobić, żeby wziąć udział w konkursie? Należy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Trzeba w nim podać nazwę drużyny oraz jej pełny skład. Zespół może zgłosić tylko osoba pełnoletnia, która będzie jednocześnie opiekunem drużyny. Zapisy ruszyły we wtorek, 29 września. Czas na zgłoszenia mija 14 października o godz. 23.59. W Olimpiadzie może wystartować maksymalnie 2000 drużyn, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń.

Na co powinni się przygotować uczestnicy konkursu? Podczas Olimpiady Energetycznej padną pytania o odnawialne źródła energii, niskoemisyjny transport, ochronę powietrza i klimatu oraz efektywność energetyczną – ze szczególnym uwzględnieniem treści związanych z Gdynią.

Uczestnicy mogą wcześniej skorzystać ze specjalnie stworzonej bazy wiedzy, która jest dostępna na stronie: www.olimpiadaenergetyczna2020.pl. To kompendium wiedzy o odnawialnych źródłach energii, ekologicznym transporcie, ochronie powietrza, efektywnym wytwarzaniu energii cieplnej i elektrycznej oraz o efektywności energetycznej. Stanowi podstawę do proekologicznych działań i świadomej gospodarki zasobami przyrody.

Wygra drużyna, która w najkrótszym czasie udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi na pytania testowe. Jury wyłoni 3 głównych laureatów, a także przyzna 30 wyróżnień. Zwycięska drużyna otrzyma hulajnogę elektryczną oraz bilety na rodzinne wejście do Centrum Nauki Experyment. Na zdobywców drugiego miejsca czeka oczyszczacz powietrza z nawilżaczem oraz bilety na rodzinne wejście do Centrum Nauki Experyment. Laureaci trzeciego miejsca zdobędą zestaw LEGO Creator 10268 oraz bilety na rodzinne wejście do Centrum Nauki Experyment. Do wyróżnionych trafią natomiast energetyczne gadżety edukacyjne.

W ramach Olimpiady Energetycznej przewidziano również dodatkowe atrakcje. Gościem specjalnym będzie Marcin Popkiewicz - polski fizyk jądrowy, popularyzator nauki, klimatolog, autor książek o klimacie i energetyce. Planowany jest także pokaz eksperymentów przeprowadzony przez edukatorów Centrum Nauki Eksperyment.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronach: www.gdynia.pl/olimpiada, www.olimpiadaenergetyczna2020.pl oraz cieplolubni.com.pl. Regulamin konkursu (do pobrania) znajduje się w załączniku do artykułu.

Organizatorem Olimpiady Energetycznej o Puchar Prezydenta Gdyni jest miasto Gdynia. Konkurs współorganizują: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, PGE Energia Ciepła oraz Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Plakat promujący Olimpiadę Energetyczną, która odbędzie się online 17 października 2020 roku // materiały prasowe

  • ikonaOpublikowano: 29.09.2020 12:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.10.2020 07:58
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze