Uwaga! Skrócił się termin przerwy w dostawie ciepłej wody. OPEC już napełnia sieć. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Sprawdź swoje serce. Kardiobus zaparkuje #wGdyni

Zdj. ilustracyjne / fot. Mockup Graphics/Unsplash

Zdj. ilustracyjne / fot. Mockup Graphics/Unsplash

Choroby układu krążenia i cukrzyca są jednym z największych zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia Polaków. Dlatego Fundacja NEUCA dla Zdrowia ruszyła z akcją kardiologiczną. Ma ona na celu zbadanie serca oraz samodzielny i w pełni bezpieczny pomiar poziomu cukru we krwi. Kardiobus w Gdyni spotkamy 16 czerwca przy ul. Marii Wittekówny 2.


W kardiobusie Fundacji NEUCA dla Zdrowia pacjent ma możliwość wykonania bezpłatnego badania EKG, pomiaru ciśnienia oraz badania BMI (przy występującej nadwadze). Badanie EKG jest szczególnie wskazane u osób z nadciśnieniem tętniczym oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego, tj. miażdżyca lub zawał serca. Niepokojącymi objawami u pacjentów są również ból w klatce piersiowej, duszność oraz zawroty głowy. Objawy te mogą świadczyć o zagrożeniu jakim są postcovidowe choroby sercowo-naczyniowe. Zawał to jeden z trzech najczęściej spotykanych kardiologicznych powikłań po przejściu COVID-19. Pozostałe dwa to niewydolność serca i zaburzenia rytmu serca. Z tego względu Polskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje by na bieżąco monitorować swoje zdrowie, nawet kiedy jesteśmy ozdrowieńcami bądź osobami zaszczepionymi. Dotyczy to również osób w młodym wieku.

Jednocześnie w kardiobusie będzie możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru we krwi. Nad poprawnością wykonania pomiaru czuwać będzie personel zapewniający instruktaż oraz bezpieczne warunki do wykonania tej czynności.

Cukrzyca jest zjawiskiem globalnym, obecnie będącym bliskim rozmiarom pandemii. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że na świecie z cukrzycą żyje co dziesiąta dorosła osoba. W Europie 36% osób chorujących na cukrzycę jest niezdiagnozowana, a w kraju statystyki są równie niepokojące. Raport dotyczący cukrzycy Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) informuje o 14% wzroście zachorowalności wśród dorosłych Polaków w latach 2013-2018. Ponadto w Polsce na cukrzycę choruje 9,1% społeczeństwa, a odsetek ten cały czas wzrasta.
 
Zagrożenie również stanowi insulinoodporność oraz zespół metaboliczny, który znacząco podwyższa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 (trzy lub sześciokrotnie) oraz zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonu bez względu na przyczynę (około dwukrotnie). Z tego względu Fundacja NEUCA dla Zdrowia podjęła się przesiewowego badania poziomu glikemii we krwi.

Kardiobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia będzie stacjonować w Gdyni w piątek, 16 czerwca. Znajdziemy go przy ul. Marii Wittekówny 2 w godz. 10.00-16.00.

Udział w badaniu jest bezpłatny, ale wymagane są wcześniejsze zapisy. Można ich dokonać najpóźniej na 24h przed planowaną wizytą pod tym samym adresem, gdzie będzie parkował kardiobus.

W kardiobusie będą odbywać się tylko umówione wizyty. Fundacja NEUCA dla Zdrowia zaprasza pacjentów, którzy nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem oraz posiadają maseczki zakrywające usta i nos.

Wszelkie szczegóły dotyczące terminów badań, lokalizacji i zapisów znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia w sekcji Aktualności.

Grafika z sercem i napisem: zbadaj serce, serdecznie zapraszamy na badania kardiologiczne

O Fundacji


Fundacja NEUCA Dla Zdrowia powstała w 2013 roku. Jej kluczowym celem jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa.

W celu uzyskania dodatkowych informacji o fundacji można kontaktować się pod adresem mailowym: kontakt@fundacjaneuca.pl.

  • ikonaOpublikowano: 12.06.2023 09:01
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.06.2023 10:12
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze