Co nowego

Stany Zjednoczone, Armenia a może cały świat do wyboru na Polskiej 1

Muzeum Emigracji w Gdyni przygotowało prawdziwą ucztę dla miłośników podróży. Będzie można zwiedzić najodleglejsze zakątki świata z dziennikarzem i podróżnikiem Tomaszem Grzywaczewskim, przenieść się do Chicago, o którym opowie wykładowca Uniwersytetu Illinois - prof. Dominik Pacyga lub poznać egzotyczną ormiańska kulturę podczas spotkania z Małgorzatą Nocuń i Andrzejem Brzezieckim. Pierwszy wykład Tomasza Grzywaczewskiego już w środę 15 czerwca 2016 r.

Tomasz Grzywaczewski, fot. mat. pras. Muzeum Emigracji

Podczas spotkania w Muzeum Emigracji z cyklu Poznaj Świat z… najmłodszy polski członek amerykańskiego klubu odkrywców opowie o swojej fascynacji postacią i osobowością XIX-wiecznego polskiego odkrywcy Afryki, Stefana Szolc-Rogozińskiego. W 1882 roku, wyruszył on w nieznane jeszcze rejony Afryki Równikowej aby podczas niespełna dwuletniej ekspedycji zbadać dużą część Kamerunu, sporządzić doskonałe mapy i nadać polskie nazwy odkrywanym okolicom. Ponad sto lat później Tomasz Grzywaczewski podążył jego śladami. Zwiedził Kamerun, Nigerię, Liberię i Wybrzeże Kości Słoniowej. Jego wyprawa została wyróżniona flagą prestiżowego The Explorers Club przyznawaną najciekawszym przedsięwzięciom podróżniczo-badawczym z całego świata.

Poznaj Świat z Tomaszem Grzywaczewskim
środa 15 czerwca, godz. 17.30

W czwartek 16 czerwca przeniesiemy się do Chicago. O tym globalnym mieście z bogatą mozaiką kultur i języków, tworzoną przez imigrantów z Europy, Afryki i Azji opowie prof. Dominik Pacyga z Uniwersytetu Illinois. Chicago to miejsce niezwykłe zarówno dla Polaków, którzy osiedlali się tu szczególnie licznie ale także dla wielu innych narodowości. Do 1939 roku zamieszkiwała tu trzecia co do wielkości na świecie żydowska społeczność. W mieście istnieją duże społeczności Afroamerykanów i Azjatów. Latynosi – Meksykanie, ale także Gwatemalczycy, Salwadorczycy, Portorykańczycy i inni – stanowią jedną trzecią społeczności miasta. W Chicago żyje druga co do wielkości w USA grupa Palestyńczyków. Dzisiaj, tak jak i u swoich początków, Chicago pozostaje miastem imigrantów.

Chicago: miasto globalne i jego mieszkańcy
czwartek 16 czerwca, godz. 17.30
Wykład w j. angielskim tłumaczony na j. polski
Sala kinowa

Sobota to czas na zwiedzenie Armenii. Autorzy reportażu Armenia. Karawany śmierci, Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki, opowiedzą o kraju, z długą i piękną historią ale wyjątkowo trudną współczesnością. W swojej książce opisali Armenię z punktu widzenia mieszkańców. Konfrontują ich prozachodnie aspiracje z faktyczną zależnością kraju od Rosji, widoczną nawet w języku pełnym rusycyzmów. Mimo że Armenia jest jednym z najbardziej jednolitych narodowościowo państw na świecie to jednak większość Ormian mieszka poza granicami kraju, tworząc zwartą i solidarną ponadpaństwową wspólnotę, która pielęgnuje świadectwa zamierzchłej świetności ojczyzny. Spotkanie z reporterami poprowadzi dr Paweł Nieczuja-Ostrowski, politolog specjalizujący się w problematyce ormiańskiej.

Notatki z innego świata: Małgorzata Nocuń, Andrzej Brzeziecki
sobota 18 czerwca, godz. 16.00
Sala multimedialna
Muzeum Emigracji w Gdyni
ul. Polska 1


fot. mat. pras. Muzeum Emigracji

  • ikonaOpublikowano: 14.06.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze