Co nowego

Świetlna atrakcja na Molo Południowym

Podświetlany napis GDYNIA na molo południowym // fot. ZDiZ

Podświetlany napis GDYNIA na molo południowym // fot. ZDiZ

Od czerwca tego roku gdynianie mogą korzystać ze zmodernizowanej przestrzeni mola Południowego. W ramach projektu KLIMATyczne Centrum teren ten zyskał nie tylko małą architekturę w postaci klasycznych oraz nowoczesnych ławek. Metamorfozę dopełniły różnorodne nasadzenia. Ostatnim elementem przemiany mola są podświetlane litery tworzące napis GDYNIA.


- Dotarliśmy do finału metamorfozy mola Południowego. Oprócz specjalnie zaprojektowanych stref wypoczynku i zieleni mieszkańcy mogą doładować swój telefon na nowoczesnej ławce solarnej. Jednak najbardziej spektakularną atrakcją jest 8-metrowy przestrzenny napis „GDYNIA”. Teraz każdy będzie mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie nie tylko w słoneczny dzień, ale również po zmroku, bo litery posiadają modułowe podświetlenie LED. Jestem przekonany, że napis szybko zyska popularność i będzie jednym z ulubionych punktów fotograficznych w Gdyni - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Napis "Gdynia", drzewa w ozdobnych donicach, ławka solarna, białe koła na nawierzchni mola Południowego// fot. ZDiZ, Dzielnice#wGdyni

Litery napisu zostały wykonane w białym, półmatowym kolorze. Ich kształt nawiązuje do gdyńskiego modernizmu. Wysokość każdej z liter to ponad 1,5 metra. Wewnątrz nich umieszczono podświetlenie modułowe LED. Napis zlokalizowany jest na tzw. siedzisku.

- Podświetlane napisy z nazwą miasta nie są nowością w Polsce i na świecie, ale nadal są atrakcją dla mieszkańców i turystów. Koncepcja tego typu identyfikacji wizualnej miasta powstała w Wydziale Strategii. Skupiliśmy się na tym, co jest absolutnym wyróżnikiem Gdyni, a zatem na jej modernistycznym rodowodzie. Inspiracją do ostatecznej wersji napisu stała się czcionka o nazwie Bauhaus 93, która z kolei jest inspirowana krojem pisma z 1925 roku. Charakterystyczne zaokrąglenia liter i ich przestrzenność w znakomity sposób wpisują się w architekturę i charakter Gdyni. Rozstawienie liter oraz siedzisko na obudowie napisu pozwalają na atrakcyjne ustawienie postaci podczas robienia zdjęć, będących potem sentymentalną pamiątką z Gdyni – mówi Katarzyna Gruszka, naczelnik Wydziału Strategii.

 Projekt napisu został uzgodniony m.in. z Plastykiem Miasta oraz Miejskim Konserwatorem Zabytków.

W ramach metamorfozy na molo Południowym pojawiło się:
- 18 wygodnych ławek, 
- jasne koła, które optycznie wypełniły przestrzeń,
- 26 okrągłych, betonowych siedzisk tzw. dropsów,
- 24 ozdobnych donic z tworzywa,
- 12 białych, okrągłych donic ozdobnych z betonu architektonicznego,
- 13 donic wygradzających,
- 500 m2 trawnika, 
- 39 brzóz pożytecznych i 117 sosen górskich,
- 234 sztuk ozdobnych trawy z gatunku sesleria lśniąca,
- 234 sztuki bylin z gatunku kocimiętka „Fassena”,
- ławka solarna,
- 8-metrowy, podświetlany napis „GDYNIA”.

- Zachęcamy mieszkańców Gdyni do odwiedzin mola Południowego, które w nowej odsłonie prezentuje całkiem nową jakość, choć to tylko pierwszy zwiastun znacznie dalej idących zmian w niedługiej, mam nadzieję, przyszłości. Klimatyczne strefy wypoczynku są atrakcyjne również w okresie jesiennym, a spektakularny napis z pewnością wzbudzi entuzjazm starszych i młodszych gdynian. To wyjątkowe miejsce, które dzięki nowoczesnej aranżacji i efektownemu napisowi GDYNIA, jeszcze zwiększy atrakcyjność tego, obowiązkowego punktu popularnej trasy spacerowej - podkreśla Andrzej Bień, radny Miasta Gdyni.

 KLIMATyczne Centrum to szereg inwestycji, które zmienią przestrzeń miejską w bardziej przyjazną dla mieszkańców. Bezpieczne przejścia dla pieszych, trasy rowerowe, miejsca odpoczynku w otulinie zieleni. Plan Klimatycznego Centrum obejmuje lata 2020-21, a przewidziany budżet wynosi 18 milionów złotych. Koszt metamorfozy na terenie mola Południowego to ponad 700 tys. zł.

  • ikonaOpublikowano: 14.10.2020 15:50
  • ikona

    Autor: Hanna Wyszyńska (h.wyszynska@zdiz.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.10.2020 17:13
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze