Co nowego

Świętujemy 88. urodziny Dworca Morskiego

Za projekt otwartego 8 grudnia 1933 roku Dworca Morskiego w Gdyni odpowiadał katowicki oddział berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann//graf. MEG

Za projekt otwartego 8 grudnia 1933 roku Dworca Morskiego w Gdyni odpowiadał katowicki oddział berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann//graf. MEG

Niespełna 9 dekad temu na portowym nabrzeżu wyrósł budynek, który już wtedy olśniewał formą i rozmachem. Za projekt otwartego 8 grudnia 1933 roku Dworca Morskiego w Gdyni odpowiadał katowicki oddział berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann. Dworzec był macierzystą bazą pasażerskiej floty transatlantyckiej „Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe SA”. Dziś to perła architektury, która mieści jedno z bardziej interesujących muzeów w regionie.


Główna hala dworca służyła także m.in. przy wyprawianiu bali sylwestrowych dla gdyńskich elit. Od 1987 roku obiekt przestał pełnić swoją pierwotną rolę i przekształcił się w przestrzeń biurową oraz magazynową.
Architektura modernistycznej budowli zachowała się w stanie niemal nienaruszonym, jedynie podczas II wojny światowej zniszczeniu uległ jeden z narożników. Bryłę obiektu odtworzono w 2013 roku, w momencie, gdy rozpoczęto prace adaptacyjne i remontowe po utworzeniu Muzeum Emigracji. Ze szczególną dbałością przywrócono wówczas także wszystkie detale.
 
Dworzec Morski, siedziba Muzeum Emigracji znajdująca się w samym sercu gdyńskiego portu, obchodzi w tym roku 88. urodziny. Z tej okazji przygotowano dwa wydarzenia: spotkanie o architekturze dworca oraz wyjątkowy audiospacer po budynku, którego premiera będzie miała miejsce właśnie 8 grudnia.

„O architekturze Dworca Morskiego” – spotkanie
Poznajcie fascynującą historię Dworca Morskiego, która trwa już 88 lat! Jak funkcje pełnił budynek w przeszłości? Jakim modernizacjom i przebudowom ulegał na przestrzeni lat? Jak zmieniał się jego obraz w oczach mieszkańców Gdyni i Trójmiasta? O tych i wielu innych tematach porozmawiają Anna Orchowska-Smolińska oraz Grzegorz Piątek. Rozmowę poprowadzi Szymon Jocek.
Spotkanie będzie również transmitowane na muzealnym kanale YouTube.
Rozmowa będzie tłumaczona na Polski Język Migowy.

Audiospacer po siedzibie Muzeum Emigracji w Gdyni to nie tylko kompendium wiedzy o modernistycznej architekturze Dworca Morskiego, ale również niezwykła opowieść, przekazywana z perspektywy bohaterki, której głosu udzieliła Magdalena Cielecka. To spacer po budynku, wciągająca historia z elementami storytellingu i wyjątkowe doznania słuchowe. Audiospacer zaprojektowaliśmy jako immersyjne doświadczenie, pozwalające zanurzyć się słuchaczom i słuchaczkom w historię przewodniczki – zdolnej architektki, która z Dworca Morskiego wyrusza do „wielkiego świata” na pokładzie transatlantyku.
Audiospacer będzie dostępny bezpłatnie na stronie muzeum. Najlepiej odsłuchać go na miejscu, w budynku Dworca Morskiego. Ze względu na udźwiękowienie organizatorzy sugerują użycie słuchawek. Czas trwania wynosi około godziny.
***
Anna Orchowska-Smolińska to architektka i designerka. Największą uwagę poświęca przestrzeniom przemysłowym miast portowych, zajmując się nie tylko ich badaniem, ale także wyznaczaniem ram ochrony konserwatorskiej. Na temat powstania i architektury portu w Gdyni napisała pracę doktorską, a jej książka poświęcona tejże tematyce zostanie wydana w przyszłym roku. Prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.
Grzegorz Piątek to krytyk architektury, publicysta, pisarz, z wykształcenia architekt. Opublikował książki: „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy” (2021) i „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” (2020, finalistka Nagrody Literackiej Nike 2021). Obecnie pracuje nad książką o przedwojennej Gdyni.
Szymon Jocek to historyk sztuki. Należał do zespołu realizującego stałą ekspozycję Muzeum Emigracji. Obecnie kieruje pracami Działu Wystawy Stałej i odpowiada za program wolontariatu instytucji. Jego zainteresowania badawcze obejmują w szczególności architekturę dwudziestolecia międzywojennego oraz powojenny modernizm na Pomorzu.
 
Więcej szczegółów, w tym informacja, że wydarzenie będzie rejestrowane, na stronie wydarzenia na fb.

  • ikonaOpublikowano: 08.12.2021 11:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.12.2021 16:28
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze