Co nowego

Tablica ku pamięci kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz

Od dzisiaj do grona zasłużonych ludzi morza w gdyńskiej alei Żeglarstwa Polskiego dołączyła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz // fot. Michał Puszczewicz

Od dzisiaj do grona zasłużonych ludzi morza w gdyńskiej alei Żeglarstwa Polskiego dołączyła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz // fot. Michał Puszczewicz

W sobotę, 8 października do grona zasłużonych ludzi morza w gdyńskiej alei Żeglarstwa Polskiego dołączyła kolejna wybitna postać polskiego jachtingu. Tym razem specjalną tablicą została uhonorowana Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – pierwsza kobieta w historii, która samotnie opłynęła świat. Wydarzenie odbyło się podczas XIV Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”.


Od 2012 roku w gdyńskiej alei Żeglarstwa Polskiego upamiętniani są zasłużeni żeglarze. W czerwcu br., w ramach obchodów Święta Morza oraz w setną rocznicę założenia Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku, tablicami uhonorowani zostali Otton Weiland i Tadeusz Ziółkowski. Natomiast dzisiaj, 8 października do żeglarskiego panteonu dołączyła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – pierwsza kobieta w historii, która samotnie opłynęła świat. 

Uroczystości towarzyszył występ Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”.

Kobieta, która opłynęła świat

Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na jachcie // źródło: Kolosy.pl
Na zdj. kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz // źródło: Kolosy.pl

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz była jedną z legend polskiego i światowego żeglarstwa. Urodziła się 15 lipca 1936 roku w Warszawie, a dorastała w Ostródzie. W połowie lat 50. przeniosła się do Gdańska.

Tu rozpoczęła studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej i zajęła się żeglarstwem w Akademickim Klubie Morskim. W 1966 roku otrzymała patent kapitana jachtowego, a w następnych latach prowadziła rejsy m.in. do NRD i Szkocji.
 
W 1975 roku Chojnowska-Liskiewicz została wybrana przez Polski Związek Żeglarski do realizacji samotnego rejsu dookoła świata. Wypłynęła rok później z Las Palmas na jachcie o nazwie „Mazurek”. Jednostkę skonstruował jej mąż Wacław Liskiewicz, który również był doświadczonym żeglarzem.

20 marca 1978 roku Polka zamknęła pętlę wokółziemską, zostając pierwszą kobietą w historii, która samotnie opłynęła świat. W kolejnych latach Krystyna Chojnowska-Liskiewicz pływała głównie turystycznie oraz zajmowała się promowaniem żeglarstwa.

Żeglarka zmarła 13 czerwca 2021 roku.

Organizatorem uroczystości był Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami: miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a medialny – portal Żeglarski.info.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.10.2022 15:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.10.2022 13:17
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Zobacz także

Najnowsze