Co nowego

Teatr, kino i spotkania z twórcami

Głównym założeniem projektu jest edukacja filmowa i filmoterapia, ale to punkt wyjścia do zachęcania osób starszych do innych aktywności//mat. pras.

Głównym założeniem projektu jest edukacja filmowa i filmoterapia, ale to punkt wyjścia do zachęcania osób starszych do innych aktywności//mat. pras.

Gdyńscy seniorzy w jesień weszli z przytupem. Nie ma mowy o chandrze i nudzie. filmy, spotkania z twórcami, zwiedzanie gdyńskich instytucji kultury to tylko część aktywności w ramach projektu Pomorskiej Fundacji Filmowej Kultura+Senior.


Głównym założeniem projektu jest edukacja filmowa i filmoterapia, ale to punkt wyjścia do zachęcania osób starszych także do innych, niefilmowych, aktywności.
W ramach projektu zorganizowane zostaną m.in. spotkania w ramach filmoterapii z seansem filmowym i spotkaniem z ekspertem. Filmoterapia to technika wykorzystująca film do rozmowy o własnych doświadczeniach i emocjach.
Seanse filmowe połączone ze spotkaniem z twórcami stanowią cenny element obcowania ze sztuką filmową. Wśród gości m.in.: Joanna Kos-Krauze, Kinga Dębska i Janusz Majewski. Cykl będzie ukłonem w stronę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, najważniejszej imprezy związanej z polską kinematografią.
Planowane są również warsztaty, w których trakcie będzie można wyzwolić kreatywność, m.in. warsztat z rysunku metodą monotypii z Grażyną Rigall – absolwentką ASP w Gdańsku oraz warsztat międzypokoleniowy z edukatorami z Muzeum Narodowego w Gdańsku, oddział etnografii.
W ramach projektu odbędą się także: spotkania autorskie z pisarzami, m.in. z Cezarym Łazarewiczem wokół książki „Żeby nie było śladów: sprawa Grzegorza Przemyka”, oprowadzanie z przewodnikiem po Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni i Centrum Nauki Experyment, wyjścia na spektakle w gdyńskich teatrach, zajęcia ruchowe i spacery tematyczne z przewodnikiem o tematyce łączącej Gdynię i sztukę.
Projekt odpowiada na zdiagnozowane potrzeby osób starszych, czyli walkę z osamotnieniem, współtworzenie i bycie docenionym oraz utrzymanie relacji z przedstawicielami innych, także młodszych, pokoleń. Istotnym zjawiskiem, ujętym w projekcie, jest również pojęcie seniora zależnego, czyli osoby starszej, której stan wymaga wsparcia innych osób. W ramach projektu stworzono sieć wolontariuszy, którzy wesprą organizatorów w działaniach, a ich kompetencje i umiejętności będą rozwijane dzięki projektowi.
 
Spotkania są bezpłatne, ale obowiązują zapisy mailowe: info@fundacjafilmowa.pl lub tel. 665 119 114 (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00).

SPOTKANIA LITERACKIE
Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem wokół książki „Żeby nie było śladów: Sprawa Grzegorza Przemyka” odbędzie się 28 października o godz. 14.00 w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1)
FILMOTERAPIA
20 października o godz. 11.00 seniorzy mogą obejrzeć „Euforię istnienia” w reż. Réka Szabó. To dokument o ocalonej z Holokaustu Évie Fahidi, która współpracuje z tancerką, aby przygotować spektakl przedstawiający podróż jej życia.
Seans i spotkanie z psycholożką Edytą Bonk odbędzie się w sali Goplana Gdyńskiego Centrum filmowego (pl. Grunwaldzki 2).
ZŁOTE LWY. POKAZY FILMOWE Z TWÓRCAMI
Spotkania wzbogacone rozmową z twórcami stanowią cenny element obcowania ze sztuką filmową. Cykl jest ukłonem w stronę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – najważniejszej imprezy związanej z polską kinematografią.
27 października o godz. 11.00 seniorzy będą mogli obejrzeć film muzyczny o emigrancie oddychającym jazzem, który po powrocie do Ojczyzny wnosi sporo koloru w PRL-owską codzienność schyłku lat 50. Po seansie spotkanie z reżyserem Januszem Majewskim.
Projekcja filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” i spotkanie z twórcą odbędzie się w sali Goplana Gdyńskiego Centrum filmowego (pl. Grunwaldzki 2).
 
WIZYTY W INSTYTUCJACH KULTURY
Oprowadzanie z przewodnikiem i skorzystanie z oferty kulturalnej danej instytucji.
 
MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI
20 października o godz. 12.00 seniorzy będą mogli zwiedzić wystawę stałą.
 
MUZEUM MIASTA GDYNI
27 października o godz. 11.00 uczestnicy programu zwiedzą wystawę stałą i czasowa z kuratorem.
 
ZAJĘCIA RUCHOWE
Ćwiczenia łączące w sobie element jogi, pilatesu, tańca oraz fizjoterapii. Łagodna gimnastyka dostosowana do potrzeb i możliwości osób dojrzałych odbywa się
w każdy wtorek godz. 11.00 w Przystani Śmidowicza 49.
 
NORDIC WALKING
Marsze ze specjalnymi kijkami prowadzone przez Krzysztofa Walczaka  – dwukrotnego mistrza polski juniorów w biegach średnich. Nie masz kijków – nic nie szkodzi, zapewniamy sprzęt!
W każdą środę o godz. 10.00 (do 1.12) zbiórka przed Gdyńskim Centrum Filmowym (plac Grunwaldzki 2).
 
STANOWISKO KOMPUTEROWE
Indywidualna nauka podstaw obsługi komputera z wolontariuszem.

Organizatorem projektu jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni.
Patroni medialni: Radio Pogoda, Gdyński IKS.
Partnerzy: Centrum Aktywności Seniora, Laboratorium Innowacji Społecznych, Gdynia Rodzinna.
Projekt jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

  • ikonaOpublikowano: 18.10.2021 09:25
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.10.2021 15:39
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze