Spotkajmy się na Letnich Urodzinach Gdyni! Zapraszamy do wspólnej zabawy
Co nowego

Teatr z widokiem na morze. Jubileuszowy sezon Sceny Letniej za nami

Aktorki i aktorzy Teatru Miejskiego w Gdyni na Scenie Letniej po ostatnim w tym sezonie spektaklu (fot. Piotr Pędziszewski/Teatr Miejski w Gdyni)

Aktorki i aktorzy Teatru Miejskiego w Gdyni na Scenie Letniej po ostatnim w tym sezonie spektaklu (fot. Piotr Pędziszewski/Teatr Miejski w Gdyni)

Tu morze jest nie tylko widokiem, ale częścią wieczoru teatralnego. Na spektakl idziemy po plaży, a zachodzące słońce, czasami nawet deszcz, tworzą niezaplanowaną scenografię. Za nami już 30. sezon pełen wzruszeń i artystycznych spotkań na jednej z piękniejszych scen teatralnych – Scenie Letniej w Orłowie. Tegoroczna frekwencja wyniosła 92,35%.


Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy, ale w tym wypadku powróci... za rok. W niedzielę, 16 sierpnia spektaklem „Batory. Transatlantyckie love story” Scena Letnia w Orłowie oficjalnie zakończyła tegoroczny sezon. A w tym roku był on dla artystów i widzów szczególny, ponieważ wspólnie świętowali 30-lecie wyjątkowego teatru z widokiem na morze. Trzy dekady obecności na piasku w Orłowie to tysiące wspomnień, zachodów słońca i niezwykłych artystycznych emocji, które na stałe wpisały się w historię Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza i kulturalną mapę Gdyni.
Scena Letnia w Orłowie po raz kolejny pokazała, że teatr znakomicie się sprawdza w wyjątkowej nadmorskiej przestrzeni. Ten sezon był też wyjątkowy jeszcze z innego względu – wspólnie świętowaliśmy 30-lecie Sceny Letniej. Dlatego dziękuję wszystkim artystkom i artystom za niezapomniane spektakle, a Gdyniankom i Gdynianom za obecność i wspólne przeżywanie tych wyjątkowych chwil – mówi prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.
prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek wręcza kwiaty aktorowi Mariuszowi Żarneckiemu
Na zdjęciu: prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek i aktor Mariusz Żarnecki (fot. Piotr Pędziszewski/Teatr Miejski w Gdyni)
Każdego wieczoru Scena Letnia tętniła życiem, wypełniona po brzegi zarówno mieszkańcami Trójmiasta, jak i turystami z całej Polski. Na co dowodem jest tegoroczna frekwencja, która wyniosła 92,35%.
Dziękujemy wam za ogromne zainteresowanie, niegasnący entuzjazm oraz zaufanie, jakim obdarzacie nas nieprzerwanie od 30 lat. Wasza obecność, uśmiechy i brawa nadają sens naszej pracy i są najlepszą motywacją do tworzenia kolejnych premier. Przed nami chwila oddechu, ale już wkrótce zapraszamy na spektakle na naszej scenie przy ul. Bema – zachęcają artyści Teatru Miejskiego w Gdyni.

30. sezon w liczbach:


  • 41 zagranych spektakli,
  • 7783 widzów,
  • frekwencja 92,35%,
  • dwa koncerty w ramach cyklu ,,Narodziny dźwięku’’ (na Scenie Letniej oraz pod pokładem „Daru Pomorza”),
  • pięć spotkań w ramach „Rodzinnych czytanek nad morzem” z literaturą dziecięcą (w tym przedpremierowe fragmenty książki Grzegorza Kasdepke o Gdyni „Do luftu z takim oknem”),

Co się znalazło w repertuarze?


Na scenie aktorzy w kostiumach ze spektaklu: Weronika Nawieśniak, Krzysztof Berendt i Marta Kadłub
Na zdjęciu aktorzy (od lewej): Weronika Nawieśniak, Krzysztof Berendt i Marta Kadłub (fot. Piotr Pędziszewski/Teatr Miejski w Gdyni)
Oto tytuły, które mogliśmy oglądać na Scenie Letniej w tym sezonie:

  • „Batory. Transatlantyckie love story” (tegoroczna premiera) –  tekst i reżyseria Michał Walczak,
  • „Na Ziemię! Czyli szał niebieskich ciał” – tekst: Szymon Jachimek i Rafał Szumski, reżyseria: Rafał Szumski,
  • „Na Waleta!” – tekst: Szymon Jachimek, reżyseria: Rafał Szumski,
  • „Osiecka. Archipelagi” – reżyseria: Jacek Bała (ostatni sezon spektaklu, tytuł zszedł z afisza po siedmiu latach grania).

Jubileusz pracy aktorskiej


Tradycyjnie na zakończenie sezonu teatralnego, aktorki i aktorzy, którzy w tym roku obchodzą jubileusz pracy, otrzymali podziękowania i kwiaty od prezydent Aleksandry Kosiorek.

Tym razem na liście znaleźli się sami panowie:

  • Grzegorz Wolf  (30 lat pracy),
  • Piotr Michalski (35 lat pracy),
  • Szymon Sędrowski (25 lat pracy),
  • Maciej Wizner (20 lat pracy),
  • Mariusz Żarnecki (40 lat pracy).

Po zasłużonym urlopie artystki i artyści wrócą na scenę, która mieści się w budynku przy ul. Bema 26. Pełen repertuar Teatru Miejskiego znajdziemy na stronie internetowej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 20.08.2026 14:02
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.08.2026 15:58
  • ikonaZmodyfikował: Jakub Winiewski
ikona

Zobacz także

Najnowsze