Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Tytuł doktora honoris causa UG dla prof. Edmunda Wittbrodta

prof. Edmund Wittbrodt otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego // fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska

prof. Edmund Wittbrodt otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego // fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska

Był ministrem edukacji narodowej i rektorem Politechniki Gdańskiej. Zasłużył się również w integrowaniu lokalnego środowiska akademickiego. Profesor Edmund Wittbrodt to zasłużona postać dla polskiej nauki. Urodził się w Rumi, ale mieszka w Gdyni. Właśnie otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.


Uniwersytet Gdański docenił dokonania prof. Edmunda Wittbrodta. Senat uczelni nadał mu tytuł doktora honoris causa. W ten sposób wyróżniono go „za wieloletnią działalność publiczną na rzecz polskiej edukacji i nauki oraz za podejmowanie działań integrujących gdańskie środowisko akademickie”.

W laudacji podkreślano m.in. bogate doświadczenie i dorobek profesora w zakresie organizacji nauki i szkolnictwa wyższego. Od 1990 do 1996 roku był rektorem Politechniki Gdańskiej. A w latach 2000-2001 pełnił funkcję ministra edukacji narodowej. Był też: wiceprzewodniczącym Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, współtwórcą Państwowej Komisji Akredytacyjnej, przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, ekspertem Polskiej Agencji Kosmicznej, a także współinicjatorem powołania i przewodniczącym Komisji Nauk Kosmicznych PAN z oddziałem w Gdańsku.

Prof. Edmund Wittbrodt odegrał też niebagatelną rolę w integrowaniu gdańskiego środowiska akademickiego. Doprowadziło to m.in. do powstania Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Sam również ma bogaty dorobek naukowy. Jest autorem i współautorem ponad 300 publikacji - 30 monografii i skryptów, ponad 260 innych oryginalnych publikacji naukowych oraz 115 opracowań naukowo-badawczych i ekspertyz. Brał też udział w wielu projektach badawczych krajowych i międzynarodowych.

Tytułem doktora honoris causa UG zostali uhonorowani wszyscy pierwsi demokratycznie wybrani - po przemianach ustrojowych 1989 roku w Polsce - rektorzy gdańskich uczelni. Wszystko w ramach obchodów 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego. Poza prof. Edmundem Wittbrodtem wyróżniono jeszcze: prof. Stefana Angielskiego - rektora Akademii Medycznej w latach 1990-1993 oraz prof. Zbigniewa Grzonkę - rektora Uniwersytetu Gdańskiego w latach 1990-1996. Jak podkreślają władze UG, akt nadania tych godności honorowych ma symboliczny wymiar, związany z budową silnego, zintegrowanego i konkurencyjnego europejskiego ośrodka akademickiego w Gdańsku.

Na zdjęciu od lewej: prof. Krzysztof Bielawski, prorektor Uniwersytetu Gdańskiego ds. rozwoju i współpracy z gospodarką; prof. Edmund Wittbrodt z Politechniki Gdańskiej, doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr hab. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG, prorektor Uniwersytetu Gdańskiego ds. informatyzacji i promocji // fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska

Prof. Edmund Wittbrodt – z wykształcenia jest mechanikiem. Tytuł profesora otrzymał w 1991 roku. Odbył staże naukowe na University of Wales w Wielkiej Brytanii oraz w uczelniach w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Belgii, Grecji i Szwecji. Obecnie kształci studentów i jest profesorem w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. Był ministrem edukacji narodowej, senatorem RP, członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (1997–2001), wiceprzewodniczącym Komitetu Nauki i Technologii, członkiem Konwentu ds. Przyszłości Europy (2002–2003), a w latach 2003–2004 obserwatorem i posłem do Parlamentu Europejskiego. Z kolei od 2016 do 2019 roku sprawował funkcję prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Został uhonorowany m.in.: Złotym Medalem za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej, Złotym Medalem Uniwersytetu Gdańskiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Wielkim Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec czy Krzyżem Średnim Orderu Węgierskiego.

  • ikonaOpublikowano: 08.10.2020 08:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.10.2020 08:29
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze