Co nowego

Uchroń się przed oszustem – spotkanie dla seniorów z Gdyni

Policjanci spotkają się z seniorami w Chyloni, aby przestrzeć ich przed oszustwami i wyjaśnić, jak rozpoznać zagrożenie, zdj. ilustracyjne

Policjanci spotkają się z seniorami w Chyloni, aby przestrzeć ich przed oszustwami i wyjaśnić, jak rozpoznać zagrożenie, zdj. ilustracyjne

Obawiasz, że ktoś z twoich bliskich padnie ofiarą popularnych oszustw? Boisz się, że do twoich dziadków lub rodziców zapuka fałszywy policjant, zadzwoni rzekomy wnuczek lub z „kontrolą” w drzwiach stanie złodziej? Komenda Miejska Policji w Gdyni wspólnie z Fundacją Adaptacja na początku września organizują specjalne spotkanie dla seniorów, które ma wyczulić ich na zabiegi oszustów.


Tylko w pierwszej połowie sierpnia 90-latka z gdyńskiej Chyloni wyrzuciła przez balkon kilkadziesiąt tysięcy złotych mężczyźnie, który podszył się pod szefa policji i poinformował ją o prowadzonej specjalnej operacji. Inny mężczyzna podający się za policjanta, także w Chyloni, uzyskał od kobiety kartę bankomatową razem z kodem PIN. W tym roku w Gdyni oszczędności straciła też m.in. 82-latka, która zaufała dwóm osobom podającym się za kontrolę z KRUS, a kilka miesięcy wcześniej 70-latka, która do mieszkania wpuściła rzekomą kontrolę z ZUS.

Podobne informacje, niestety, pojawiają się regularnie wśród policyjnych notatek. Świadomość jest najważniejsza – gdyby seniorzy zdawali sobie sprawę o metodach, po które sięgają oszuści, prawdopodobnie nie powtarzałyby się regularnie informacje o fałszywych policjantach, wnuczkach i pracownikach instytucji, którzy pozbawiają osoby starsze wszelkich kosztowności. Metod jest wiele, do listy wciąż dochodzą nowe, a dokonywane w ten sposób kradzieże oparte na nadmiernym zaufaniu są liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.

Przyjdź, wysłuchaj i zapytaj, aby nie dać się oszustom


Aby przestrzec starszych mieszkańców przed przestępcami, Komenda Miejska Policji w Gdyni wspólnie z lokalną Fundacją Adaptacja organizują debatę poświęconą bezpieczeństwu seniorów. Już 6 września od godziny 13:00 do 14:30 w siedzibie Adaptacji w Chyloni, przy ul. Chylońskiej 191 pojawi się cały szereg ekspertów reprezentujących służby mundurowe i inne instytucje.

- W dzisiejszych czasach na każdym kroku może spotkać nas niebezpieczeństwo. Warto wiedzieć, jak zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Życie, zdrowie i wasze bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze, właśnie dlatego wspólnie z Komendą Miejską Policji w Gdyni pragniemy zaprosić was na debatę poświęconą każdemu rodzajowi bezpieczeństwa – zachęca Fundacja Adaptacja z Gdyni, która jest współorganizatorem wydarzenia.

Spotkanie będzie dla seniorów z Gdyni okazją, żeby wysłuchać między innymi komendanta Komendy Miejskiej Policji w Gdyni, komendantów poszczególnych dzielnicowych komisariatów, a także przedstawicieli konkretnych wydziałów i policyjnych specjalizacji, którzy będą mogli podzielić się wiedzą na temat metod i sztuczek, po które sięgają oszuści. To także okazja do zadawania wszelkich pytań, które mogą pomóc potencjalnym ofiarom w sytuacji zagrożenia. Na miejscu pojawią się też przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji w Gdyni oraz gdyńskiego Laboratorium Innowacji Społecznych.Dla osób, które chciałyby wziąć udział w wydarzeniu obowiązują zapisy – swój udział można zgłosić telefonicznie, pod numerem 570-045-955.

  • ikonaOpublikowano: 02.09.2022 12:25
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.09.2022 12:35
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze