Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Uczniowie z II LO przed rozprawą sądową

Jest jak w prawdziwym sądzie - obrońcy i oskarżyciele wygłaszają płomienne mowy tyle tylko, że mają oni po kilkanaście lat. Tak wygląda International Moot Court, czyli symulacja rozprawy sądowej, w której uczestniczą uczniowie szkół średnich z różnych państw. Od 17 do 22 czerwca 2013 r. w Gdyni odbędzie się bałtycka odmiana tego wydarzenia z udziałem młodzieży z II LO.
 
Uczniowie z klasy o profilu prawniczym tego gdyńskiego liceum zdobyli nagrodę za najlepszą pracę zespołową podczas International Moot Court, który w 2012 r. odbył się w Hadze. Wzięło w nim udział osiem drużyn z sześciu krajów świata: USA, Holandii, Rosji, Wenezueli, Argentyny i Polski. W oparciu o przepisy prawa międzynarodowego młodzież rozpatrywała fikcyjną sprawę typową dla Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, dotyczącą zbrodni wojennych, zwłaszcza problemu dzieci-żołnierzy. Mówiono wyłącznie w języku angielskim.
 
Podczas zawodów w Holandii zrodziła się idea Baltic Moot Court. To pomysł Anny Ćwiklińskiej-Rutki - nauczycielki języka angielskiego prawniczego w II LO i Arkadego Gutnikova - rektora Instytutu Prawa im. Księcia Oldenburgskiego w Sankt Petersburgu. W zawodach uczestniczą drużyny z Warszawy - z Liceum im. Stanisława Staszica, z Sankt Petersburga - z Instytutu Prawa oraz z Gdyni - z II klasy o profilu prawniczym w II LO.

Pierwszy etap Baltic Moot Court odbył się w marcu w Warszawie, a kolejny na przełomie kwietnia i maja w Sankt Petersburgu. Tam też do konkursu dołączył zespół młodzieży z Hagi.
 
Inauguracja gdyńskiego finału zawodów odbędzie się 17 czerwca o godz. 10.00 w Teatrze Miejskim. W programie m.in. wykład prof. Wojciecha Lamentowicza pt. „Regular and irregular soldiers in wars of the 20th century" oraz przedstawienie „Dwa Światy?" w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Obłuża.
 
Zawody odbędą się na wydziałach prawa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni, a finałowa rozprawa między zwycięskimi drużynami w Sądzie Rejonowym w Gdyni - 21 czerwca ok. godz. 15.00.
 
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
 
Dzięki uczestnictwu w tego typu zawodach uczniowie mają doskonałą okazję zdobyć i pogłębić wiedzę z zakresu międzynarodowego prawa karnego, praw człowieka, przepisów międzynarodowych, sposobu przygotowywania linii obrony i oskarżenia, doskonalą umiejętności językowe. Ponadto uczą się pokonywania stresu związanego z występem publicznym, ćwiczą umiejętność autoprezentacji, dykcję i postawę, wzbogacając umiejętności aktorskie.

  • ikonaOpublikowano: 12.06.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze