Co nowego

UNICEF wesprze miasto w pomocy dla Ukrainy

Rashed Mustafa Sarwar (w środku) jako przedstawiciel UNICEF podpisał memorandum o porozumieniu z Gdynią, Gdańskiem i Sopotem. W imieniu Gdyni dokument parafował prezydent Wojciech Szczurek (drugi z lewej) w towarzystwie wiceprezydenta ds. jakości życia, Bartosza Bartoszewicza (pierwszy z lewej), fot. Kamil Złoch

Rashed Mustafa Sarwar (w środku) jako przedstawiciel UNICEF podpisał memorandum o porozumieniu z Gdynią, Gdańskiem i Sopotem. W imieniu Gdyni dokument parafował prezydent Wojciech Szczurek (drugi z lewej) w towarzystwie wiceprezydenta ds. jakości życia, Bartosza Bartoszewicza (pierwszy z lewej), fot. Kamil Złoch

Gdynia będzie współpracować z UNICEF, aby sprostać wyzwaniom związanym z kryzysem uchodźczym w Ukrainie. Wsparcie z Funduszu Narodów Zjednoczonych ma pomóc w przygotowaniu jak najlepszych warunków dla dzieci i matek uciekających przed wojną – m.in. w zakresie opieki zdrowotnej, edukacji czy integracji społecznej. Memorandum w tej sprawie podpisał w obecności przedstawiciela UNICEF na Polskę prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek wspólnie z włodarzami Gdańska i Sopotu.

We wtorkowe popołudnie w Gdańsku prezydenci trzech miast Trójmiasta: Wojciech Szczurek, Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Karnowski parafowali uroczyste memorandum, które rozpoczyna ścisłą współpracę tych samorządów z UNICEF. W ten sposób Gdynia, Gdańsk i Sopot będą mogły liczyć na dodatkowe wsparcie – finansowe, rzeczowe i merytoryczne – przy podejmowaniu działań związanych z opieką nad uchodźcami wojennymi z Ukrainy.

Dzięki dokumentowi podpisanemu w obecności przedstawiciela UNICEF na Polskę, Rasheda Mustafy Sarwara samorządy będą mogły skorzystać z pakietów partnerskich skrojonych na miarę najważniejszych potrzeb.



- Realizowaliśmy wiele działań angażując swoje środki, prowadziliśmy działania, które uzyskiwały współfinansowanie przez państwo polskie. Teraz zaczynamy kolejne etapy, tak naprawdę po etapie zaangażowania bardzo spontanicznego, szeregu rozproszonych działań przechodzimy do działań już instytucjonalnych, których celem jest stworzenie struktur, także w wymiarze lokalnym, które będą niosły pomoc i wspomagały naszych gości z Ukrainy w bardzo wielu obszarach – zapowiada prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

- Otwieramy zupełnie nowy rozdział współpracy z UNICEF w zakresie wsparcia dzieci i młodzieży. (…) Każde miasto jest inne: mamy inne potrzeby, mamy inne systemy edukacyjne, mamy inne systemy pomocy społecznej. Nie mamy wątpliwości, że ta współpraca będzie się odbywać na różnych polach. Jest jedna rzecz, która będzie łączyć i będzie ona wspólna niezależnie od miasta: to dobro dzieci. Przede wszystkim tych osób, które przybyły z Ukrainy. Padło dziś stwierdzenie, że 94% wszystkich osób, które są u nas z Ukrainy to matki z dziećmi i o nich chcemy bardzo szczególnie zadbać, aby poczuli się tutaj komfortowo i uzyskali niezbędną pomoc. W przypadku Gdyni na pewno jest to kwestia współpracy w obszarze zdrowia czy edukacji – wyjaśnia Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Główne założenie porozumienia, do którego przystąpiły samorządy Trójmiasta to wspomniane podjęcie działań w zakresie opieki nad dziećmi dotkniętymi kryzysem humanitarnym. Gdynia, Gdańsk i Sopot mogą liczyć na ich finansowanie ze środków Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci.

Rashed Mustafa Sarwar podpisuje memorandum o porozumieniu z Gdynią, fot. Kamil Złoch
Rashed Mustafa Sarwar podpisuje memorandum o porozumieniu z Gdynią, fot. Kamil Złoch

- Pracujemy ze 190 krajami na całym świecie, więc to dla nas coś zupełnie naturalnego, aby wspomagać poszkodowane i najsłabsze dzieci oraz pracować z takimi ludźmi, jak właśnie prezydenci miast. Będziemy pracować nad różnymi sferami i obszarami społecznymi, będziemy również działać w trudnych obszarach, takich jak edukacja, pomoc społeczna, osoby z niepełnosprawnościami i inne ważne problemy społeczne – mówi Rashed Mustafa Sarwar, starszy koordynator ds. reagowania kryzysowego i przedstawiciel UNICEF na Polskę.

Podpisane we wtorek memorandum o porozumieniu jest zbiorem ogólnych zasad współpracy pomiędzy daną gminą a UNICEF, które określa ogólne kierunki działań, partnerstwa, koordynacji i monitorowania wspólnych inicjatyw. Przed Gdynią oraz pozostałymi sygnatariuszami jeszcze kolejny etap, czyli przygotowanie Planu Roboczego – dokumentu o szczegółach współpracy ze wskazaniem konkretnych działań. Plan zostanie podpisany przez obie strony w najbliższej przyszłości.

Uczestnicy wtorkowej konferencji w sprawie podpisania memorandum o porozumieniu z UNICEF, fot. Kamil Złoch
Uczestnicy wtorkowej konferencji w sprawie podpisania memorandum o porozumieniu z UNICEF, fot. Kamil Złoch

Samo finansowanie działań będzie możliwe na kilka sposobów: przez transfer środków bezpośrednio na konto miasta, transfer środków na konto wskazanego partnera (np. organizacji pozarządowej) lub też poprzez bezpośrednie zaopatrzenie samorządu w niezbędne produkty. Współpraca miast z UNICEF formalnie rozpoczęła się wraz z podpisaniem porozumienia, zakończy się natomiast w momencie zamknięcia wszystkich działań związanych z programem.

Przypomnijmy, że UNICEF - Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci - to międzynarodowa i międzyrządowa organizacja powołana przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Wśród jej podstawowych zobowiązań znajduje się m.in. właśnie ochrona praw dzieci dotkniętych kryzysami humanitarnymi, tak jak w przypadku najmłodszych uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy w wyniku wojny razem ze swoimi rodzinami odnaleźli bezpieczne schronienie w Polsce.

  • ikonaOpublikowano: 12.07.2022 16:45
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.07.2022 09:19
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Najnowsze