Co nowego

Unikatowa broń polskich oficerów w Muzeum Marynarki Wojennej

Pałasz wz. 22. // fot. Henryk Nagrodzki

Pałasz wz. 22. // fot. Henryk Nagrodzki

Trzy wyjątkowe eksponaty wzbogacą nową, stałą ekspozycję Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Szable po ostatnim dowódcy okrętu ORP „Orzeł” Janie Grudzińskim i szabla po poruczniku Marynarki Wojennej Kazimierzu Sadowskim oraz pałasz z lat 20. To zbiór rzadkich egzemplarzy broni białej, który zostanie zaprezentowany 28 listopada 2018 r. na 100-lecie powołania Marynarki Wojennej.

- Szabla po komandorze podporuczniku Janie Grudzińskim, ostatnim dowódcy okrętu podwodnego ORP "Orzeł”, była podarunkiem rodziców na jego promocję oficerską. Na rękojeści jest wygrawerowany następujący napis: Podporucznikowi Jankowi Grudzińskiemu w dniu promocji rodzice 15 VIII 1928 - mówi Robert Tarnowski z Muzeum Marynarki Wojennej.

W roku 1939 szabla została w kraju, jej późniejsze losy są nieznane.
Szabla Jana Grudzińskiego // fot. Henryk Nagrodzki

Kolejnym eksponatem jest szabla (wzór z 1927 r.) należąca do porucznika marynarki Kazimierza Sadowskiego, który otrzymał ją z okazji promowania na oficera.

- Jako że uzyskał najlepszą lokatę na roku otrzymał szablę ze specjalnym trawieniem na głowni: "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej ppor. mar Kazimierzowi Sadowskiemu". Tak honorowano jedynie prymusów szkoły oficerskiej. W okresie międzywojennym takich oficerów w korpusie Marynarki Wojennej było kilkunastu – podkreśla Robert Tarnowski.

Szabla Kazimierza Sadowskiego // fot. Henryk Nagrodzki

W dniu wybuchu wojny Kazimierz Sadowski był oficerem na ORP „Żbik". Do 1944 r. przebywał w Szwecji, gdzie został internowany wraz z całą załogą. Po wojnie wyemigrował do Brazylii, gdzie zmarł.

Ostatnią bronią białą, którą zobaczymy na wystawie stałej jest pałasz (wzór 22) wyprodukowany w latach 20. Do dziś zachowało się tylko kilka sztuk tej broni.

Pałasz wz. 22 // fot. Henryk Nagrodzki

Wszystkie eksponaty pochodzą od prywatnych kolekcjonerów. Ich zakup został sfinansowany z dotacji celowej Ministerstwa Obrony Narodowej. Wernisaż wystawy odbędzie się 28 listopada 2018 roku na 100-lecie powołania Marynarki Wojennej.

W Muzeum Marynarki Wojennej trwają prace nad wystawą stałą pt. „Mamy rozkaz Cię utrzymać. Historia Polskiej Marynarki Wojennej 1918-2018”. Każdy może pomóc w jej powstaniu.
Pracownicy i dyrekcja placówki apelują do gdynian o przekazywanie do Muzeum Marynarki Wojennej wszelkich pamiątek, odznaczeń, elementów umundurowania, dokumentów, zdjęć czy elementów wyposażenia okrętowego. Szczególnie tych, które związane są z początkami polskiej Marynarki Wojennej oraz służby Polaków we flotach państw zaborczych.
Pamiątki te mogą być uzupełnieniem ekspozycji dokumentującej historię i tradycję Polskiej Marynarki Wojennej oraz kolekcji stanowiących ważne źródło dla tematycznych wystaw czasowych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.03.2018 11:13
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.03.2018 11:32
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Najnowsze