Czasowe zamknięcie ul. Wiczlińskiej – ważne informacje dla mieszkańców
Co nowego

Uroczysta promocja oficerska absolwentów Akademii Marynarki Wojennej

Promocja na pierwszy stopień oficerski jest zwieńczeniem studiów i ma niezwykle podniosły charakter (fot. Michał Puszczewicz)

Promocja na pierwszy stopień oficerski jest zwieńczeniem studiów i ma niezwykle podniosły charakter (fot. Michał Puszczewicz)

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni od ponad 100 lat kształci morskie kadry, a promocja na pierwszy stopień oficerski jest zwieńczeniem studiów i ma niezwykle podniosły charakter. 27 czerwca słowa ślubowania podczas uroczystości na pokładzie ORP „Błyskawica” wypowiedziało 78 absolwentów. Wśród gości obecni byli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, wojskowi, kombatanci, ale przede wszystkim rodziny i przyjaciele podporuczników.  



Mianowania na pierwszy stopień oficerski dokonał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki. Ślubowanie złożyło 78 absolwentów Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Oznacza to dla nich stopień podporucznika i pierwsze naramienniki.
 
Uroczystość odbyła się w sobotę, 27 czerwca na pokładzie ORP „Błyskawica”. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli m.in. wiceadmirał Jarosław Ziemiański, Inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych i Stanisław Wziątek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Maria Mrówczyńska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec. Z pokładu okrętu-muzeum uroczystość podziwiali m.in. posłanki Henryka Krzywonos-Strycharska i Wioleta Tomczak, wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni Mariola Śrubarczyk-Cichowska, wojskowi i kombatanci, przedstawiciele zagranicznych delegacji oraz dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego, które nosi imię Marynarki Wojennej, Wiesław Kosakowski. Na trybunie dla gości zasiadł m.in. wicewojewoda Emil Rojek, wojskowi oraz przedstawiciele środowisk szkolnych, akademickich i naukowych. Nie mogło zabraknąć również rodzin i przyjaciół absolwentów. 

Promocja na pierwszy stopień oficerski jest zwieńczeniem studiów i ma niezwykle podniosły charakter Promocja na pierwszy stopień oficerski jest zwieńczeniem studiów i ma niezwykle podniosły charakter (fot. Michał Puszczewicz)
Promocja na pierwszy stopień oficerski jest zwieńczeniem studiów i ma niezwykle podniosły charakter (fot. Michał Puszczewicz) 

Sobotnia ceremonia rozpoczęła się podniesieniem flagi państwowej i odegraniem hymnu narodowego. Po złożeniu meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystości i przemówieniu powitalnym rektora-komendanta AMW kadm. prof. dr. hab. Tomasza Szubrychta nastąpiła promocja, której dokonał wiceadmirał Piotr Nieć, dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego. 
Po pięciu latach kształcenia dzisiaj patenty oficerskie otrzymali oraz ślubowanie złożyli nowo mianowani oficerowie Marynarki Wojennej. To dla nich wielkie święto. To też święto dla Marynarki Wojennej, a także dla rodzin tych młodych ludzi, którzy podejmują służbę. Służbę, która czasem może będzie trudna, ale też satysfakcjonująca. Będą realizować ważne zadania na polskim Wybrzeżu, w strefie polskiej odpowiedzialności Morza Bałtyckiego. Dla nas, jako odpowiedzialnych za Pomorze, jest to kwestia kluczowa z uwagi na to, że budujemy kolejne obiekty infrastruktury na Bałtyku, farmy wiatrowe, a także elektrownię atomową przy samym brzegu. I wszystkie te infrastrukturalne obiekty wymagają ochrony i wsparcia Marynarki Wojennej. – wyjaśnia I wicewojewoda pomorski Emil Rojek.
 
Podniosłego charakteru uroczystości nadał salut armatni, którym uhonorowano nowo mianowanych podporuczników. Tradycji stało się zadość, gdy podchorążowie w akcie radości wyrzucili w górę czapki i podchorążackie „korpusówki”.
To była promocja oficerska78 absolwentów 5-letnich studiów oficerskich. Ci żołnierze, którzy dzisiaj dostąpili tego wspaniałego aktu, zasilą siły zbrojne. Trafią do wielu jednostek, nie tylko Marynarki Wojennej. I to zdecydowanie był ich główny cel, ukończyć tę uczelnię i być promowanym na pierwszy stopień oficerski. Jest to i święto ich, ale też święto uczelni. – zaznacza Dowódca Batalionu Szkolnego Akademii Marynarki Wojennej kmdr por. Łukasz Teległów

Dzisiaj dostąpiłem zaszczytu zostania oficerem, promocji oficerskiej. No a dalej wiąże się to z tym, że będę kontynuował służbę na okrętach Marynarki Wojennej właśnie w Gdyni. Myślę, że to, co wspominam najlepiej z okresu studiów, to praktyki na morzu, na okrętach. Wtedy najwięcej się nauczyłem. Najwięcej zobaczyłem, i chyba też umocniłem swoje relacje z kolegami. – mówi tegoroczny absolwent Akademii Marynarki Wojennej z najwyższą lokatą ppor. Piotr Wiśniewski.
Uroczystość zakończyła widowiskowa defilada.

Kompania na 5 

Absolwenci to ludzie utalentowani i pełni pasji.
  • Dzięki programowi ERASMUS+ mogli uczestniczyć w wymianach studenckich w innych krajach Europy, m.in. we Włoszech, Rumunii, Portugalii, Austrii czy na  Litwie. 
  • Podchorążowie koordynują akcje charytatywne, jak Szlachetna Paczka oraz Paczka dla bohatera, wspierają hospicja i domy dziecka.
  • Czworo z pięciu członków Senatu podchorążych pochodzi z 5. Kompanii Szkolnej, a pięcioro podchorążych działało w samorządzie studentów AMW i komisji uczelni mundurowych. 
  • Na roku było 55 honorowych dawców krwi, a liderem był pchor. Wojciech Ciężabka
  • 23 podchorążych otrzymało tytuł „Wzorowy Podchorąży”. 
  • Podczas praktyk na morzu przebyto 13 000 Mm, odwiedzając porty takie jak Barcelona, Porto, Antwerpia. 
  • Zespół z 5. Kompanii Szkolnej zajął I miejsce w konkursie MON na projekt Bezzałogowego Systemu Morskiego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 28.06.2026 09:40
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.06.2026 10:09
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze