Co nowego

Uroczysta Sesja Rady Miasta z okazji 85. urodzin Gdyni

10 lutego 2011 roku Gdynia obchodzi swoje 85. urodziny! 10 lutego 1926 roku rozporządzeniem Rady Ministrów Gdynia otrzymała prawa miejskie. Wieczorem podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni w Teatrze Muzycznym zostały wręczone Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni" oraz Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta - „Czas Gdyni" za najlepszą gdyńską inwestycję roku 2010.

Medal im. E. Kwiatkowskiego 100x91Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i portu Gdyni oraz za rozsławianie jej imienia w kraju i na świecie. Ustanowiony został przez Radę Miasta Gdyni w dniu 30 czerwca 1993 roku. Decyzją Rady Miasta Gdyni z 2 lutego 2011 r. wyróżnienia otrzymali: 

Maria Kozielecka - laureatka Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego / fot.: Dorota Nelke
Maria Kozielecka, urodzona przed wojną córka dwojga lekarzy, w 1958 r. ukończyła studia lekarskie. W latach 1961-1972 pracowała jako lekarz na oddziale rehabilitacji dzieci po chorobie Heine-Medina w Akademii Medycznej Gdańsku. W 1972 r. związała się z Portowym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Gdyni. W 1991 r. przeszła na emeryturę, nadal jednak pracując w niepełnym wymiarze godzin.

Dr Maria Kozielecka całe życie pracowała społecznie. Ludziom służyła nie tylko fachową wiedzą, ale przede wszystkim zrozumieniem i współczuciem. Jest niezwykle zaangażowana w prace parafialnych grup Akcji Katolickiej, Duszpasterstwa Dzieci Specjalnej Troski i Duszpasterstwa Niewidomych. Organizuje wyjazdy, kolonie, obozy, pielgrzymki i spotkania. Zaangażowała się również w wolontariat w hospicjum. 

Ryszard Woliński - laureat Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego / fot.: Dorota NelkeRyszard Woliński urodził się w 1934 r. na ziemi płockiej, lecz od ponad pół wieku mieszka na Pomorzu. Gdynianinem został z wyboru 50 lat temu. Swoje życie związał z morzem jako oficer Polskiej Marynarki Wojennej. Od ponad 50 lat jest bardzo aktywnym działaczem Polskiego Czerwonego Krzyża i propagatorem szlachetnej idei honorowego krwiodawstwa.

W swoim życiu oddał rekordową ilość 170 litrów krwi i osocza. Co niemniej jednak ważne Ryszard Woliński założył w Gdyni wiele klubów honorowych dawców krwi. Jest również członkiem wielu innych organizacji i stowarzyszeń. Za swoją wzorową pracę zawodową i niestrudzoną społeczną działalność został uhonorowany m.in. „Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski", „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski", odznaczeniem w randze orderu „Zasłużony dla Zdrowia Narodu", dwukrotnie „Złotym Krzyżem Zasługi", „Srebrnym Krzyżem Zasługi", „Kryształowym Sercem".  

Mikołaj Ziółkowski - laureat Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego / fot.: Dorota Nelke
35-letni Mikołaj Ziółkowski to najmłodszy laureat medalu, których do tej pory przyznano 45. Jego pasją jest promowanie kultury, zwłaszcza muzyki, a także rozrywki. Jego agencja Alter Art organizuje największe wydarzenia muzyczne, rozrywkowe i artystyczne w Polsce, m.in. gdyński Open'er Festival, dwukrotnie uznany za „Najlepszy Duży Festiwal" w Europie w prestiżowym konkursie European Festival Awards. Open'er stał się wizytówką Gdyni, a jego pomysłodawca i propagator Mikołaj Ziółkowski wielkim promotorem miasta w świecie.
Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku „Czas Gdyni" przyznawana jest co roku gdyńskim inwestorom, osobom fizycznym lub prawnym, którzy najbardziej przyczynili się do rozwoju miasta w minionym roku. Ma na celu promocję osiągnięć gdyńskich firm. Kapituła przyznając tę nagrodę kieruje się następującymi kryteriami: wysokość zainwestowanego kapitału, wzbogacenie majątku gminy, liczba utworzonych miejsc prac, wpływ na promocje miasta, walory architektoniczne obiektu i wpływ na otoczenie, poprawa warunków życia mieszkańców, wpływ na rozwój turystyki, inwestycje proekologiczne i wpływ na transformacje gospodarcza miasta.

NAGRODĘ „CZAS GDYNI" za najlepszą inwestycję roku 2010 otrzymała firma PRSP „Sanipor" za budynek biurowy „Sportowa Centrum" przy ul. Sportowej.Nagrodę Czas Gdyni odbiera Tadeusz Kluba / fot.: Dorota Nelke

„Sportowa Centrum" to inwestycja rozwijająca potencjał istniejącego już zespołu biurowców przy ul. Łużyckiej. Współtworzy ona również nowoczesne otoczenie rozbudowanego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Dzięki „Sportowa Centrum" biurowce przy ulicach: Łużyckiej i Sportowej tworzą największy park biznesu na obszarze metropolii.
Inwestycja ta tworzy warunki do prowadzenia w Gdyni działalności gospodarczej przez firmy globalne, co rozwija współpracę gospodarczą, podnosi prestiż Miasta, tworzy nowe, atrakcyjne miejsca pracy, służy wysokiemu poziomowi szkolnictwa i kształcenia kadr.

Inwestycja „Sportowa Centrum" to pięciokondygnacyjny budynek biurowy o powierzchni użytkowej - około 2700 m ² w klasie „A". Wybudowany obiekt, poprzez formę oraz jakość zastosowanych rozwiązań architektonicznych i dobre, staranne wykonanie, przyczynił się do podniesienia jakości krajobrazu miejskiego. Budynek posiada ciekawą elewacje z najbardziej charakterystycznym elementem - nieregularnie rozmieszczonymi tarczami wykonanymi z matowego szkła i świecącymi po zmierzchu ostrymi kolorami, które zmieniają się wg założonych algorytmów.
Wartość inwestycji netto: 25 mln zł.

WYRÓŻNIENIE "CZAS GDYNI"  za najlepszą inwestycję roku 2010 otrzymali:

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. za Dwupoziomowe stanowisko obsługi statków ro-ro na Nabrzeżu Rumuńskim

Wyróżnienie Czas Gdyni odbiera Jerzy Jarosiński / fot.: Dorota NelkeNagrodzona inwestycja jest już kolejnym przedsięwzięciem Zarządu Morskiego Portu Gdynia, służącym rozwojowi potencjału Bałtyckiego Terminala Drobnicowego.
Zwraca uwagę wysoka sprawność działania inwestora, służącą lepszej obsłudze statków. aledwie rok temu rozpoczęto prace projektowe, zaś w grudniu 2010 r. oddano inwestycję do użytku. Generalnym wykonawcą inwestycji była gdyńska firma "Hydromega". Nowa inwestycja istotnie skraca czas obsługi statków, a tym samym zwiększa przepustowość terminalu, podnosi jego atrakcyjność, obniża koszty obsługi statku.
Inwestycję tę oceniamy również jako bardzo ważną dla rozwoju zaplecza logistycznego portu i miasta Gdyni, a także dla rozwoju połączeń promowych: Gdynia-Helsinki i Gdynia-Rostock, utrzymywanych przez firmę Finnlines. Połączenia te mają potencjał tzw. "autostrad morskich" a więc ważnych, europejskich tras komunikacyjnych, wymagających też nowoczesnych połączeń lądowych. Wartość inwestycji wynosi 20 mln zł.


firma "Elektra-Bis" - Ewelina Tomaszewska w Gdyni za "Hotel Morski" przy ul. Chwarznieńskiej
Wyróżnienie Czas Gdyni odbiera Ewelina Tomaszewska / fot.: Dorota NelkeZnaczenie inwestycji wynika zarówno z tak ważnego dla Gdyni rozwoju zaplecza hotelowego jak i jej lokalizacji. Ulica Chwarznieńska stanowi naj krótsze połączenie Śródmieścia Gdyni z Obwodnicą Trójmiejską, a więc i lotniskiem w Rębiechowie.
Tworzona przez firmę pani Eweliny Tomaszewskiej sieć kameralnych, szczególnie urokliwych i gościnnie prowadzonych hoteli zasługuje na bardzo pozytywną ocenę. Hotel "Morski", jak też położony w pobliżu hotel "Witomino", dobrze wpisują się w willowy krajobraz tej części Gdyni. Oba hotele wyróżnia piękna architektura, wysoki poziom usług hotelowych, i konferencyjnych.
Hotel "Morski" oferuje 18 nowoczesnych i eleganckich pokoi z klimatyzacją, łazienką i bezpłatnym dostępem do Internetu. W ofercie znajdziemy również transport z/na lotnisko.
W opiniach gości hotelowych w kategoriach: "obsługa", "wygląd i czystość", "dodatkowe usługi" oraz "przystępność cen" - "Hotel "Morski" otrzymał maksymalną sumę punktów. Życzymy laureatowi, aby zachował tak wysoką reputację w przyszłości.
Wartość inwestycji to 6,0 mln zł, powstało 15 nowych miejsc pracy.

firma Polseal za budynek hali produkcyjno-magazynowej przy ul. Hutniczej 49.

Wyróżnienie Czas Gdyni odbiera przedstawiciel Polseal / fot.: Dorota NelkeInwestycja firmy "Polseal" z Gdyni - przedsiębiorczego dystrybutora plomb zabezpieczających stosowanych powszechnie głównie w magazynowaniu i transporcie towarów - jest szczególnie cenną inicjatywą.
Inwestycja podnosi standard zabudowy ul. Hutniczej ¬ szybko rozwijającego się zaplecza biurowo-magazynowego, szczególnie ważnego dla portu morskiego w Gdyni.
Ma więc duży wpływ na rozwój potencjału gospodarczego miasta i portu.
Obiekt został zrealizowany z zastosowaniem najnowszych technologii.
Charakteryzuje się niebanalną architekturą, z czytelnym podziałem funkcjonalno-przestrzennym: część administracyjno-biurowa oraz hala produkcyjno-magazynowa. Nieco "kubistyczna" forma części administracyjnej dobrze wpisuje się w przemysłowy charakter otoczenia.
Wartość inwestycji: 2,7 mln zł, zatrudnienie - 23 nowych pracowników.

Zobacz także: → laureaci nagrody z lat 1994 - 2009.

Fot.: Dorota Nelke

ikona

Najnowsze