Co nowego

Uśmiech mimo wszystko - gdyńska rodzina potrafi!

Jak Gdynia rodzinna radziła sobie w czasie pandemii?

Jak Gdynia rodzinna radziła sobie w czasie pandemii?

Czas pandemii, tak zwany „lockdown" i zmiana z dnia na dzień przyzwyczajeń to dla wszystkich trudny sprawdzian. Teraz, gdy powoli wracamy do normalności, można już podsumować minione miesiące. A jak sobie poradziła z pandemią Gdynia Rodzinna?

W związku z zamknięciem miejskich placówek Gdynia Rodzinna przeniosła szereg swoich działań z Centrum Aktywności Rodziny i z przestrzeni miejskiej do sieci.

- Musieliśmy w Gdyni Rodzinnej zmienić styl pracy niemalże natychmiast. Efekt był. Ponad 230 000 odbiorców w ciągu 3 miesięcy. Ale przecież nieważne są liczby, kiedy chodzi o relacje, wsparcie i zbudowanie w odbiorcach poczucia bezpieczeństwa w czasie, kiedy nikt nie wiedział co się wydarzy. Udało się. To efekt współpracy fenomenalnego środowiska gdyńskich instytucji, firm i osób prywatnych i zaproszenia ich do współtworzenia tak zwanej nowej, wirtualnej gdyńskiej rodziny - podsumowuje Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej w Gdyni.

W czasie „lockdown” Gdynia rodzinna zaplanowała szereg działań skierowanych do dzieci (młodszych i starszych), młodzieży, rodziców oraz do całych rodzin.

Do komunikacji wykorzystywała dostępne narzędzia online: stronę internetową, profil na Facebooku i… telefon.

Gdynia rodzinna - co zrobiła i wciąż robi?

Gdynia rodzinna tworzy programy autorskie, spotkania z ekspertami, współpracuje z partnerami, buduje społeczność Gdyni rodzinnej, wspiera i pomaga.

Efektem jej działań jest stworzenie nowych, ciekawych projektów edukacyjnych, utrzymanie współpracy z partnerami, wzrost aktywności i pozytywny odbiór działań wśród użytkowników oraz zwiększone zainteresowanie w mediach społecznościowych, w których jest obecna.

Sprawozdanie Gdyni rodzinnej

Autorskie programy

  • #otobajka 
To 10 minutowe prezentacje wybranej bajki czytane przez zespół Bałtyckiego Teatru Różnorodności, działającego przy Gdyńskim Centrum Kultury. Bajki czytano z domów, ogrodów lub balkonów.
 
  • „Wpadnij do nas... online!", czyli odwiedź miejskie instytucje kultury.
To akcja dla gdyńskich rodzin, której celem było zachęcanie do odwiedzenia gdyńskich instytucji kulturalnych, które oferują ciekawe zajęcia, pokazy i publikacje online. Częścią spotkań były również pokazy krótkich filmów o tych instytucjach, ale pokazane z zupełnie innej strony.

  • „Dzieci pytają” - akcja informacyjna dla dzieci.
Dzieci mają o wiele mniej dostępu do wiedzy o tym, jak zmienia się ich otoczenie podczas pandemii, a jak się okazuje mają wiele pytań, przemyśleń, zmartwień z tym związanych i ciekawi je, jak zmienił się dzisiejszy świat, który je otacza, miasto, szkoła czy podwórko.
„Dzieci pytają” to cykliczne spotkania z wiceprezydent Gdyni Katarzyną Gruszecką-Spychałą, która online odpowiadała na pytania dzieci na Facebooku.

  • Chodźcie przed ekrany, czyli animacje dla dzieci online.
Dzieci w wieku 0-10 lat były zaproszone do wspólnej zabawy przed komputerem. Niecodzienne, wesołe i zaskakujące animacje prowadziły dwie animatorki - Zuzia i Zosia.

  • #ważnarozmowa to spotkania z ekspertami różnych dziedzin, np. psychologiem, logopedą czy panią z Urzędu Pracy.
  • #rodzinnespacery - cykl spotkań o podróżach, tych małych i dużych.
  • „Dzieciaki w chacie"
To projekt z pomysłami na zabawę w rodzinnym gronie. W tym animacje i cykl warsztatów plastycznych we współpracy z lokalną arteterapeutką Aleksandrą Bańkowską oraz „Eko Rodzina" w Gdyni - warsztaty ekologiczne we współpracy z fundacją Planet for Generations.

Więcej informacji o działaniach Gdyni rodzinnej można znaleźć na stronie internetowej lub na Facebooku.

Dziękujemy, że byliście z nami!

  • ikonaOpublikowano: 30.07.2020 13:11
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.07.2020 13:51
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Najnowsze