Co nowego

W inkubatorze rozwijają się innowacyjne pomysły

Pierwsze inicjatywy, których realizacja rokuje mocne szanse na poprawę jakości życia osób zależnych oraz ich opiekunów, kiełkują już w „gdyńsko-warszawskim” Inkubatorze Pomysłów. Autorzy dopracowują pomysły i rozwijają plany, by z wypracowanymi rozwiązaniami móc niebawem wejść w fazę testów. Do projektu dołączyła właśnie kolejna grupa uczestników – ogłoszone zostały bowiem wyniki drugiego naboru.

Inkubator Pomysłów to projekt realizowany przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych Stocznia w partnerstwie z Gminą Miasta Gdyni, Miastem Stołecznym Warszawa oraz spółkę ECORYS Polska. Polega na poszukiwaniu autorów nowatorskich pomysłów na poprawę jakości życia osób zależnych, wsparciu ich w rozwoju inicjatyw oraz umożliwieniu innowatorom przetestowania pomysłów w mikroskali. Projekty, których testy przyniosą najlepsze efekty, będą mogły zostać wdrożone.

Pojęcie „innowacja” ma wiele wymiarów. Może to być np. zupełnie nowe narzędzie czy procedura albo opracowanie dostępnych rozwiązań na nowo tak, by przynosiły korzystniejsze efekty. Najważniejszy jest cel, a tym jest ułatwienie życia osób z różnymi niepełnosprawnościami, chorych przewlekle, osób starszych, które ze względu na wiek lub chorobę nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, osób w kryzysach psychicznych i opiekunów tych grup. Nie narzucamy sztywnych tematów i metod realizacji zadania, ale w razie potrzeby wskazujemy kierunki – mówi Katarzyna Ziemann, wicedyrektor gdyńskiego Laboratorium Innowacji Społecznych, które koordynuje projekt z ramienia miasta Gdynia.

W pierwszym naborze do projektu zakwalifikowanych zostało 18 projektów. Sześć - na podstawie lokalizacji uczestników - przekazano do rozwoju w gdyńskim inkubatorze, a 12 w warszawskim. Decyzję o przyjęciu projektów do Inkubatora Pomysłów podejmowało jury złożone m.in. z przedstawicieli warszawskiej Stoczni, magistratu stolicy oraz gdyńskiego LIS.

Autorzy projektów od grudnia 2016 biorą udział w warsztatach i konsultacjach z ekspertami, którzy pomogą im dopracować plany innowacji. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w środę, 12 kwietnia, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Uczestnicy ćwiczyli modelowanie biznesowe i pisanie biznesplanów pod okiem Marcina Stolarka ze Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość.

Inkubator Pomysłów to dobre wsparcie. Jako fundacje czy stowarzyszenia przeważnie nie mamy możliwości organizacji czy wzięcia udziału w takich warsztatach.  Mamy zupełnie inne kompetencje zawodowe, a dzięki tego typu szkoleniom możemy dopracować projekty – mówi Danuta Kłopocka z Fundacji Adapa, jedna z uczestniczek programu.

Kolejnym etapem dla tej grupy będzie przetestowanie projektów w środowiskach, dla których są projektowane. To m.in. domy pomocy, fundacje, czy przestrzeń miejska. Uczestnicy na prototypowanie otrzymają granty finansowe, średnio po 40 tysięcy złotych. Najlepsze zostaną wskazane do wdrożenia na stałe. O tym, które projekty to będą, dowiemy się najszybciej na przełomie 2017/2018 roku. Do projektu dołączą bowiem jeszcze dwie grupy uczestników – pierwszą już znamy, natomiast trzeci i ostatni nabór innowatorów planowany jest mniej więcej na jesień.

To nie była łatwa decyzja, ponieważ zgłosiło się wielu chętnych z ciekawymi pomysłami. Ostatecznie, do drugiej grupy zakwalifikowanych zostało 11 projektów do inkubacji w Gdyni oraz 14 przekazanych do Warszawy – mówi Katarzyna Ziemann.

Inkubator Pomysłów to także szereg wydarzeń towarzyszących, otwartych dla wszystkich zainteresowanych. W piątek, 21 kwietnia, odbędą się warsztaty projektowania komunikacji w zespole, które poprowadzi Piotr Bucki, uznany szkoleniowiec. Uczestnicy nauczą się m.in. jak perswadować bez manipulacji czy skupiać i utrzymywać uwagę rozmówcy. Na zajęcia obowiązują zapisy.

Więcej informacji o projekcie Inkubator Pomysłów znajduje się na stronie internetowej: innowacjespoleczne.org.pl

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze